Конспект уроку літератури у 9 класі
Тема: В«Волелюбна лірика О. С. ПушкінаВ»
Введення
Тема: Волелюбна лірика О. С. Пушкіна
Клас: 9.
Цілі:
- познайомити і дати поняття про волелюбної ліриці Пушкіна;
- навчити аналізувати вірші, виразному читання;
- виховувати любов до лірики.
Тип уроку: урок-аналіз віршів.
Структура уроку:
1. Орг. момент.
2. Вступне слово вчителя. p> 3. Читання і аналіз віршів. p> 4. Д/З.
5. Підсумок. p> Оформлення дошки:
Число
Волелюбна лірика О. С. Пушкіна
Портрет письменника Еволюція теми Портрети друзів
Волелюбна
Вільнолюбна
Виставка книг з творами А. С. Пушкіна
Обладнання: листочки із завданнями, книги зі віршами.
Підручник:
Література: Золотарьова І. В. Поурочні розробки з літературі.
Хід уроку
Етап уроку
Зміст етапів
Примітки
Діяльність вчителя
Діяльність учнів
Орг. момент
Привітання учнів.
Повідомлення теми і цілей уроку.
Привітання вчителя.
Записують в зошитах число і тему уроку.
Налаштувати дітей на роботу на уроці.
Вступне слово вчителя.
Як ви розумієте слово В«волелюбнаВ»?
Одна з найважливіших тем лірики Пушкіна - тема свободи і вольності, яка зазнавала еволюцію у творчості Пушкіна.
Як ви розумієте значення слова В«еволюціяВ»?
Свобода для Пушкіна - вища життєва цінність, без неї він вже в юності не міг уявити свого існування. Свобода - основа дружби. Свобода - це умова творчості. Життя без свободи забарвлюється в похмурі і зловісні тони. Навіть доля, яка у поета завжди пов'язувалася з уявленнями про несвободу, бо людина, по Пушкіну, залежить від її всевластья, ставала В«святим провидіннямВ», коли крізь її хмари світився промінь світла. Уявлення про свободу завжди були основою пушкінського світогляду. Слово В«СвободаВ» і близькі за змістом слова В«воляВ», В«вільністьВ», В«вільнийВ» - ключові слова пушкінського словника. У ліричних творах ці слова-знаки виражають його думки про напрямок руху і про мету життєвого шляху людини, про сенс його існування. Робота в групах (парах). За завданням на листочках (5-6 хв). Спільне обговорення і читання віршів. p> Ода «³льністьВ»
Вчитель робить висновки після всього сказаного учнями. Пушкін дивиться на світ упереджений зацікавлений глядач. Він сумує і обурюється, п.ч. це світ, де свистять бичі, гримить залізо кайданів, де на троні сидить В«несправедлива ВладаВ».
У цьому вірші ідеал суспільної свободи став високої поетичної істиною, що відкрилася самому поетові. Таким чином, в В«ВольностіВ» до світу звертається поет - глашатай вічних істин, В«друг людства В».
Пушкін пристрасно бажає, щоб світ почув голос його вільної душі і жив за законом, який прийнятий ним самим - за законом свободи. Закон - міцна основа Свободи. Тирани - це джерело несвободи, В«жах світуВ», В«Сором природиВ». p> В«СелоВ»
Таким чином, у цьому вірші уявлення про свободу і рабство конкретизуються. Йдеться вже не про тиранію у всесвітньому масштабі, як в оді В«ВільністьВ», а про російською кріпацтві, що не про свободу як абстрактної ідеї загального блага, а про свободу російського селянства. Поет мріє побачити В«народ неугнетеннийВ», а торжество В«Свободи освіченоїВ» пов'язує з волею царя.
Відповіді та думки учнів.
Еволюція - це розвиток, рух вперед.
В
Читання і аналіз віршів.
В«До ЧаадаєваВ»
Послання В«До ЧаадаєваВ» - яскравий ліричний В«символ віриВ» молодих і В«друзів вольностіВ». Вірш має особистий, навіть інтимний характер. Якщо в попередніх віршах він волає до неозорому світу, ураженому тиранією, і до Росії, до монарха, то тепер у його пориву до свободи В«ПриватнийВ» адреса: Чаадаєв - друг, однодумець, до якого Пушкін звертається як би перед обличчям тих, хто пов'язаний узами дружби, і спільною метою.
Аналіз віршів В«ПташкаВ», В«В'язеньВ» і В«АнчарВ».
У віршах В«ПташкаВ» і В«В'язеньВ» виражений мотив особистої свободи. Образи птахів - це образ свободи. Тут ми бачимо заклик до волі, в вільного життя.
В«АнчарВ» - філософська притча, що відбила думки поета про добро і зло, про владу і людину.
Втручання людини в життя природи, пізна...