освіти та науки Росії
Федеральне державне бюджетне освітня
установа вищої професійної освіти
В«Борисоглібський державний педагогічний інститутВ»
Історико-філологічний факультет
Кафедра історії та соціально-гуманітарних наук
План - конспект уроку
з історії Стародавнього світу в 5 класі.
Тема: В«Рабство в Стародавньому РиміВ»
виконав (а): студент 3 курсу 2 групи
Самохіна Н.А.
перевірив (а): викладач
Лебедєва Т.І.
Борисоглібська 2011
Цілі уроку
) учні повинні знати про основні джерела рабства в Стародавньому Римі;
) мати уявлення про найважливіші особливості рабовласництва в Римі;
) розуміти значення нових термінів;
) підвести учнів до висновку про те, що ні в одній країні стародавнього світу не було такого величезного числа рабів і такої жорстокої їх експлуатації, як в Римі;
) виховання співчуття, співпереживання до становища рабів у Римі, формування неприйняття до рабства взагалі.
Нові терміни: В«рабВ», В«маєтокВ», В«гладіаторВ», В«амфітеатрВ», В«намісникВ».
Обладнання: Підручник Історія Стародавнього світу Вігасіна А.А., Годер Г.І., Свеніцьким І.С. - М.: Просвещение, 1998. - 226 с.
План уроку
1) Завоювання - головне джерело рабства;
) Раби в маєтку землевласника і в його будинку. Їх дешевизна;
) Гладіатори на арені амфітеатру.
Хід уроку
викладання історія учень рабство
I. Організаційний момент.
Привітання вчителя. Привітання учнів. Перевірка домашнього завдання. p align="justify"> II. Пояснення нового матеріалу.
Запис у зошиті теми уроку.
Розповідь вчителя.
Завоювання - головне джерело рабства.
Підкорюючи ту чи іншу країну, римські полководці звертали в рабство десятки тисяч військовополонених і мирних жителів. Після закінчення війни сенат оголошував завойовану країну провінцією і призначав намісника для її управління. p align="justify"> Робота учнів у зошиті (записати значення нового терміна). В«НамісникВ» - це був керівник великої адміністративно - територіальної одиниці. p align="justify"> Намісники безкарно грабували провінції. Всі рудники, каменоломні, соляні промисли, кращі землі римляни забирали собі. Вони обкладали вціліле населення тяжкими податками, а неплатників продавали в рабство. У результаті завоювань в Римському державі з'явилася велика кількість дешевих рабів. p align="justify"> Раби в маєтку землевласника і в його будинку. Їх дешевизна.
Багаті римляни володіли одним, а часом і кількома В«маєткамиВ» у різних місцях Італії. (Запис терміну В«маєтокВ»). В«МаєтокВ» - земельне володіння багатої людини. Найбільше в маєтках вирощували оливки і виноград. Хліб сіяли мало. Дешеве зерно для жителів Італії привозили з Сицилії та інших провінцій. p align="justify"> У кожному маєтку трудилося по 15 - 20 рабів. Хто такий В«рабВ»? (Відповіді учнів). Запис визначення в зошити. В«РабВ» - людина позбавлений прав, що залежить від господаря. Усіма роботами в маєтку керував призначений паном раб - керуючий. p align="justify"> землевласників дешево обходилося зміст рабів: годували впроголодь, мало витрачали на їх одяг.
Примусити рабів до праці можна було лише суворими покараннями. За найменшу провину нагороджували ляпасами і зуботичинами, пороли. Особливо норовливих засилали в каменоломні, а якщо залишали в маєтках, то тримали в оковах. p align="justify"> У Стародавньому Римі не мати жодного раба вважалося ознакою крайньої бідності. Навіть у бідняка могли бути слуги. Будинок же багатія був ними переповнений. Одні з ганчірками, губками і віниками в руках прибирали приміщення, інші допомагали пану одягатися, голили його і вкладали зачіску, треті готували їжу і подавали її до столу. Співачки і музиканти потішали за обідом слух господаря будинку. Рослі і сильні раби носили його по місту в носилках. У свою чергу господиня мала численних рабинь - прислужниць. p align="justify"> Серед мешканців багатого будинку було чимало освічених рабів, нерідко греків за національністю. Лікував господаря раб - лікар, відав його книгами раб - бібліотекар, писав під його диктовку листи раб - секретар. p align="justify"> Будь раб був безправний, вважався річчю, якою господар міг розпорядитися, як забажає.
Гладіатори на арені амфітеатру.
Сильних і спритних рабів поміщали в спеціальні школи, де навчали володіти зброєю. Таких рабів називали В«гладіаторамиВ». (Записати значення терміна). Вони повинні були битися на потіху публіці один на один або загін на загін. В Італії і провінціях будували В«амфітеатриВ» - спеціальні споруди для гладіаторських ігор. (Записати значення терміна). Найбільший амфітеатр перебував у Римі і називався Колізей. Гладіаторські бої римляни воліли всім іншим видовищ. p align="justify"> III. Підведення підсумків
Ні в одній країні стародавнього світу не було такого величезного числа рабів і такої жорстокої їх експлуатації, як у Римі. Перша особливість була результатом переможних воєн Риму, друга - пов'язана з незацікавленістю рабів у праці і їх дешевизною. Примусова праця підривав господарство Риму і представляв загрозу для самої держави. p align="justify"> Домашнє завдання
В§ 49, Підготувати розповідь В«Один день з життя рабаВ».