Тема уроку: Рельєф і корисні копалини Африки
В
Мета:
1.Образовательная: сприяти формуванню загальних уявлень про взаємозв'язки рельєфу з іншими компонентами ПТК, головні особливості рельєфу материка і процесах зумовили його розвиток в різних частинах; закономірностях розміщення корисних копалин;
2. Розвиваюча: сприяти формуванню прийому показу по карті великих форм рельєфу, географічних координат вулканів по карті;
3. Виховна: формування інтересу до предмета.
Плановані результати навчання:
1) Називати і показувати великі форми рельєфу і родовища корисних копалин
2) Визначати географічне положення форм рельєфу, координат вулканів, пояснювати походження материка, утворення великих форм рельєфу, розміщення родовищ корисних копалин.
3) Прогнозувати, що станеться з Африканській плитою, якщо процеси розсування, що відбуваються в зоні розломів Східної Африки будуть посилюватися?
Обладнання: фізична карта Африки, карта будови земної кори, атласи, картини: В«У Атлаських горахВ», В«Капські гориВ», В«м. Кіліманджаро В»,В« У горах Мадагаскару В»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, практикум
План уроку:
1. Організаційний момент (5мін.)
2. Вивчення нового матеріалу. (30-35 хв)
3. Закріплення. (8 хв.)
4. Підсумки уроку і домашнє завдання. (2мін.)
В
Хід уроку:
Технологічна карта
Змістовний блок
Пізнавальні завдання
Діяльність учнів, прийоми
Запитання для виявлення рівня підготовленості учнів
I. Введення. Оргмомент
1. Зв'язок з попереднім матеріалом. Визначити місце природного компонента В«рельєфуВ» у системі ПТК.
1. Як рельєф впливає на інші компоненти ПТК? /Td>
Відповідають на запитання вчителя, складають схему в зошиті:
Рельєф: клімат,
Внутрішні води,
Грунти.
рослинність
1. Що називається рельєфом? p> 2. Назвіть основні форми рельєфу. p> 3. Чому рельєф вивчається перед вивченням інших компонентів ПК?
II. Вивчення нового матеріалу. p> 1. Загальна характеристика рельєфу материка. /Td>
Засвоїти уявлення про те. Що Африка, це материк піднесених рівнин.
Проблемне питання :
В Африці немає таких високих і протяжних ланцюгів, як наприклад Анди. Кордильєри або Гімалаї. Як це можна пояснити? /Td>
Описують рельєф Африки по карті. Відповідають на питання, формулюють висновки, беруть участь у евристичної бесіді.
Робота з текстом підручника на сторінці 100. Відповіді на запитання проблеми.
1. Визначте переважну форму рельєфу материка (гори або рівнини?)
2. Яку приблизно частину поверхні материка вони займають? p> 3. Визначте переважаючий по висоті вид рівнин. p> 4. Визначте, які види рівнин займають меншу площу, де знаходяться?
2. Зв'язок рельєфу з будовою земної кори і її рухом. /Td>
Як рельєф пов'язаний з будовою земної кори?
Проблемне питання:
Чому в рельєфі Африки переважають рівнини?
А) Аналізують карту будови земної кори, відповідають на питання:
1. Яка древня платформа лежить в основі материка? p> 2. Які частини материка нею утворені? p> 3. Що таке платформа, яке вона має будову? p> 4. Яким формам рельєфу відповідає стародавня Африканська платформа?
Б) Слухають розповідь вчителя про рух земної кори, аналізують ріс.51 В«Великі Східно-Африканські розломиВ». /Td>
1. Африку називають материком рівнин. Підтвердіть цей тезу.
2. Які елементи земної кори формують материк? p> 3. Чому вища точка Африки - вулкан Кіліманджаро - знаходиться в межах платформи, а не в складчастої області, як на інших материках?
4. Що станеться з Африканській платформою, якщо процеси розсування, що відбуваються в зоні розломів у Африки, будуть посилюватися.
3. Характеристика основних форм рельєфу. /Td>
Навчитися показувати, визначати, географічне положення, описувати й пояснювати розміщення на материку основних форм рельєфу.
А) Аналізують карту будови земної кори і відповідають на питання:
1. У межах, який літосферою плити лежить материк? p> 2. З якими іншими плитами літосфери взаємодіє дана плита?
3. Які геологічні процеси відбуваються на кордоні плит? p> 4. Визначте, які елементи земної к...