Тема: В«Ім'я прикметник і .... Іван Бунін В»
Цілі уроку :
1. Формувати уявлення про поезію як про особливе погляді на світ, вчити сприймати навколишній світ живим і одухотвореним, відчувати його красу
2. Розвивати пізнавальний досвід, художній смак.
3. Моделювати середовище для розкриття творчого потенціалу особистості, індивідуальних особливостей кожного учня.
Завдання уроку:
Освітні:
1. Сформувати поняття про епітет, навчити відрізняти його від прикметника, знаходити в тексті
Розвиваючі:
1. Розвивати навички аналізу ліричного твору
2. Сприяти творчому зростанню учнів, прагненню до творення.
3. Формувати мовну, лінгвістичну, дослідницьку компетенції.
Виховні:
1. Долучати до краси російського пейзажу.
2. Виховувати естетичні почуття через різні види мистецтва.
3. Виховувати любов і дбайливе ставлення до поетичного слова.
Знання, вміння, навички і якості:
1. Формуються базові знання про мову художньої літератури, зокрема про епітеті як засобі художньої виразності,
2. Закріплюються практичні навички часткового аналізу поетичного тексту,
3. Актуалізуються знання про особливості форми і змісту ліричного твору.
4. Розвивається особистість школяра, його естетичний досвід, пізнавальна культура, логічна пам'ять.
Необхідне обладнання та матеріали : роздатковий матеріал (деформований текст вірша Є. Баратинського), вірші І. Буніна, Мультимедіапроектор, комп'ютер
Хід уроку
I етап роботи
Зачитую рядки:
1) І снилося мені, що ми, як у казці,
Йшли вздовж пустельних берегів
Над диким синім Лукомор'я,
У глухому бору, серед пісків.
2) Чим жаркіше день, тим сладостней в бору
Дихати сухим смолистим ароматом,
І весело мені було уранці
Блукати цим сонячним палатам.
3) Пам'ятаю - Довгий зимовий вечір,
Напівтемрява і тиша;
Тьмяно ллється світло лампади,
Буря плаче біля вікна.
Учитель. Не випадково ми почали урок з цих рядків. Ви здогадалися, кому вони належать? br/>
Що вам відомо про Буніна?
- Бунін - Поет і прозаїк. Однаково талановитий. p> - Народився в сім'ї знатної, але збіднілої, незабаром і зовсім розорилася.
- Батьківщина Буніна - Орловська земля. У Озерках знаходиться будинок Буніна. p> - Бунін - Потомствений дворянин - із старовинного дворянського роду, який мав коріння задовго до народження Івана Буніна. І які коріння! З роду Бунін відбувалася Анна Буніна, талановитий поет 18 століття; поет-романтик, автор В«Сплячої красуніВ» В.А. Жуковського. p> - Раннє дитинство пройшло на самоті, без однолітків, безпосередньо в спілкувань з природою.
- За довге життя (83 роки) йому було призначено довідатися славу знаменитого письменника, лауреата Нобелівської премії ... І він же в сумні хвилини еміграції був змушений просити допомоги у заможних знайомих. Але все-таки Бунін писав: В«Ах, люблю я простір життя, життя люблю ... В».
Учитель . Кожна розповідь Буніна, кожна повість, кожен вірш - це роздум про життя, про світ, про Росію. Він любить країну з темними алеями, поля з жайворонками, зимові хуртовини і квітневі світлі вечора. Бунін - незвичайний майстер пейзажу Росії. p> Сьогодні ми будемо розглядати Буніна як поета, який писав дивовижні вірші. А вірші, ми з вами знаємо, ніяк не можуть обходитися без яких частин мови? (Без прикметників)
Правильно, найчастіше, у віршах вживаються імена прикметники
Давайте відчуємо цю любов до батьківщини; побачимо В«незвичайне в звичайномуВ» натішимось тим, як В«працюєВ» слово, як В«працюєВ» прикметник.
Запрошую вас у світ бунинской поезії.
Спробуйте, хлопці, сформулювати тему уроку.
(обговорення і запис теми уроку: В«Ім'я прикметник і ... Іван БунінВ»).
II етап роботи - робота з текстом.
1. Читання вірша І. Буніна В«На вікні, срібному від інею ...В»
На вікні, срібному від інею,
За ніч хризантеми розцвіли.
У верхніх стеклах - небо світло-синє
І стріхи в сніговий пилу.
Сходить сонце, бадьоре від холоду,
Золото відблиском вікно,
Ранок тихо, радісно і молодо.
Білим снігом всі запушено .
І все ранок яскраві і чисті
Буду бачити фарби у височині,
І до півдня будуть сріблясті
Хризантеми на моєму вікні .
Лексична робота: стріхи, хризантема
1) зі словника Ожегова. p> стріхи. У селянських хатах: нижній, що звисає край від даху.
2) з етимологічного словника росі...