розміром припуску є мінімальній припуск на обробка, достатній для Усунення на віконуваному переході похібок ОБРОБКИ, дефектів Поверхнево прошарку, Отримання на попередня переході, и компенсації похібок, Які вінікають на віконуваному переході. Для визначення припуску на механічну обробка в машинобудуванні Використовують дослідно-статистичний табличному або розрахунково-аналітичний методи. Розрахункова-аналітичний метод Використовують в умів масового, багатосерійного та серійного виробництва, а такоже в умів одінічного виробництва при віготовленні складаний дорогих деталей Важка машинобудування. ВІН враховує умови реалізації технологічного процеса, віявляє можлівість економії металла и зниженя трудомісткості механічної ОБРОБКИ, як на етапі проектування новіх, так и аналізуючі існуючі технологічні процеси.  
 У відповідності Із Креслення розробляємо маршрут ОБРОБКИ: 
  на Обробка відчинять Г?72Н7 (0,03) 
  Г? розточування Чорновіл; 
  Г? розточування напівчістове; 
  Г? розточування чистове; 
  Сумарні просторові відхілення для літіх заготовок візначаємо по Формулі: 
   - для відчинять. 
   О”к - вікрівлення поверхні на 1 мм; 
  О”к = 1 мкм на 1 мм Довжина; 
  l - довжина поверхні, мм; 
  l = 24 мм; 
  l = 100 мм для площини основи. 
   О”кор = О”кL 
   О”кор = 1 Г— 18 = 24 мкмО”см - зазор между знаком форми та стрижнем, мкм; 
  О”см = 150 мкм; 
  О”ртб - размещения відчинять відносно технологічних баз; 
  О”ртб = 1,2 ... 2,5 мм. Приймаємо О”ртб = 2,0 мм. br/> 
 мкм. 
   сумарная просторова відхілення на Наступний переходах: 
  , 
   де Ку - коефіцієнт уточнення. 
  Чорнова розточка: 
  О”r = Ky * О”Оµ = 0,066 * 2006 = 132,39 мкм 
   Напівчістова розточка: 
   О”r = Ky * О”Оµ = 0,04 * 132,39 = 5,29 мкм 
   Чистова розточка: 
   О”r = Ky * О”Оµ = 0,03 * 5,29 = 0,159 мкм 
   Для попередньої ОБРОБКИ Ку = 0,06; остаточної 0,04; тонкої 0,03. 
  Мінімальній операційний припуск візначаємо за Наступний формулою: 
 В   
 Попереднє розточування: = 2 (200 +200 +1012) = 2824 мкм 
  залишкових розточування: = 2 (40 +50 +120) = 420 мкм 
  Тонці розточування: = 2 (20 +40 +80) = 280 мкм 
  розрахункові Значення пріведені в табліці 2.5. 
  Розрахунок найменша Розмірів по технологічних переходах почінаємо з розміру деталі згідно креслення и Робимо у такій послідовності 
  72,012-0,024 = 71,988 мм 
  71,988-0,3 = 71,688 мм 
  71,688-0,5 = 71,188 мм 
  71,188-3 = 68,188 мм 
  заносимості Розміри у таблиці 2.5 
  Розрахунок найбільшіх граничних Розмірів по переходах Робимо у такій послідовності: 
  72,012-0,28 = 71,732 мм 
  71,732-0,42 = 71,312 мм 
  71,312-2,824 = 68,488 мм 
  Результати заносимості до табліці 
  Розрахунок фактичність мінімальніх та максимальна пріпусків Робимо в такій послідовності: 
  Максімальні припуски: 
  71,988-71,688 = 0,3 мм 
  71,688-71,188 = 0,5 мм 
  71,188-68,188 = 3 мм 
				
				
				
				
			  Мінімальні припуски: 
  71,012-71,732 = 0,28 мм 
  71,732-71,312 = 0,42 мм 
  71,312-68,488 = 2,824 мм 
  Загальний Найбільший припуск Z 0max = 0,3 +0,5 +3 = 3,8 мм 
  Загальний найменший припуск Z 0min = 0,28 +0,42 +2,824 = 3,524 мм 
    Таблиця 5 Розрахунково-аналітичний метод визначення пріпусків 
 Технологічні Операції та переходь 
 Елементи припуску, мм 
 Розрахунковий припуск 2Zmin, мкм 
 Розрахунковий max розмір, мм 
 Допуск ТД, мкм 
 Прийняті Розміри по переходах, мм 
 Граничні, значення пріпусків, мкм 
 Rz 
 h 
 О” 
 Оµ 
 Dmax 
 Dmin 
 2Zmax 
 2Zmin 
 1. Г?72Н7 (= 0,03) 
  Відлівка 
  Попереднє розточуванн 
  залишкових розточуванн 
  Тонці розточуванн 
  200 
  40 
  20 
  5 
  200 
  50 
  20 
  10 
  1012 
  120 
  80 
  60 
  - 
  0 
  0 
  0 
  2824 
  420 
  280 
  68,488 
  71,312 
  ...