ої Суміші, ЯКЩО процес відбувається адіабатічно. Обгрунтувати конструкцію реактора и розрахуваті масу каталізатора, ЯКЩО йо інтенсівність (І) дорівнює 3,84 тони NH 3 на добу.  
 Для Реакції: 
   4NH 3 + 5О 2 = 4NO + 6H 2 O: 
   для заданої кількості 40000 (кг) цільового продукту практичний витратності коефіцієнт (кг) за компонентом А ставити 
 В   
 де М А , М D - молярні масі компонентів А і D, г/моль; X - ступінь Перетворення за компонентом А (взяту ЗА УМОВИ нестачі Щодо компонента В); об'єм компонента А (м 3 ) при цьом становіть 
 В   
 де р А - Густина компонента А, кг/м. 
  вихідні масі т В° и об'єм V В° вcix компонентів Реакції дорівнюють. 
 В   
 де П‰ А 0 , N А 0 - масова и об'ємна Частки реагенту А у віхідній Суміші відповідно. 
  Вихідна маса и об'єм реагенту В (аналогічно D и Е) дорівнюють: 
 В   
 Маса и об'єм продукту D, что утворівся у ході Реакції, становляться: 
  В   
 І Нарешті, кількості А, В, D, Е после перебігу Реакції дорівнюють: 
 В  
В  
В  
В  
В  
В  
В   
 ВРАХОВУЮЧИ вихідні концентрації [молярна Частка,%] 
  аміаку - 9 + 0,1 * 40 = 13% 
  кисни - 7 + 0,1 40 = 11% 
  азоту - 66%. 
  Молярні масі компонентів Реакції становляит 
  М (NH 3 ) = 17 г/моль, 
  М (Про 2 ) = 32 г/моль, 
  М (NO) = 30 г/моль, 
  М (Н 2 О) = 18 г/моль. 
  Р (NH 3 ) = 17/22,4 = 0,76; 
  Р (О 2 ) = 32/22,4 = 1,42; 
  Р (NO) = 30/22,4 = 1,34, 
  P (Н 2 О) = 18/22,4 = 0,8. 
  Тоді V (NH 3 ) = 40000/1,34 = 29850,7 м 3 , 
  m 0 NH 3 = 
  V 0 (NH 3 ) = 
  V 0 = 
  V 0 O2 = 268285.8 * 0.21 = 56340 м 3 
  m 0 O2 = 56340 * 1,42 = 80002,8 кг 
  V 0 NO = 268285.8 * 0.66 = 177068.6 м 3 
  m 0 NO = 177068.6 * 1,34 = 237271.9 кг 
  Результати розрахунків заносимості до табліці до статьи "Прихід". После Закінчення Реакції у Суміші залішається: 
  m NO = 23367,7 (1 - 0,9) = 2336,77 кг; 
  V N Про = 268285.8 * (1 - 0.9) = 26828.58 м 3 
    матеріальний баланс Перетворення аміаку в оксид азоту (ІІ)  
 Компонент 
 Прихід 
 Витрати 
 кг 
% мас. 
 м 3 
% об. 
 кг 
% мас. 
				
				
				
				
			
 м 3 
% об. 
 Аміак (NH 3 ) 
 23367,7 
 6,85 
 34877,16 
 13 
 2336,77 
 0,68 
 26828,58 
 64.31 
 Кисень (O 2 ) 
 80002,8 
 45,48 
 56340 
 21 
 12703.8 
 32,67 
 8531,64 
 20.44 
 Оксид азоту (ІІ) NO 
 237271,9 
 47,67 
 17706.86 
 66 
 23727.19 
 61,2 
 6366,9 
 15.25 
 Разом 
 340642,4 
 100 
 268285,7 
 100 
 38767,78 
 100 
 41727,12 
 100 
  m O 2 = 80002,8 - 
  V O2 = 56340 - 17706.86 * 0.9 * 3 = 8531.64 м 3 
  m x NO = 237271,9 + 40000 = 277271.9 кг 
  V NO = 8531,64/1,34 = 6366,9 м 3 
   Стадія окиснення оксиду азоту (П) до оксиду азоту (ІV) у ВИРОБНИЦТВІ азотної кислоти  
  Для Реакції: 2NO + О 2 ↔ 2ОќО 2 ;? Н = -112 * 10 5 кДж/моль 
  Скласти матеріальний баланс на N тонн оксиду азоту (ІV) за годину. 
  Ступінь Досягнення рівновагі становіть 0,97; початкова концентрація [молярна Частка,%]: NO - 9 + 0, l * N; O 2 - 17 + 0,1 * N; решта - азот, температура газу на віході з реактора (К): Т = 380 + N.