оми.
Пѓа = Пѓu = Мсеч/0,1 d3 = 122 В· 103/0,1 В· 403 = 19 МПа
П„а = П„к/2 = М2/2 В· 0,2 d3 = 112 В· 103/0,4 В· 403 = 4,4 МПа
КПѓ/КdПѓ = 3,8 [2]; КП„/КdП„ = 2,2 [2];
KFПѓ = KFП„ = 1 [2]; KV = 1 [2]. p> KПѓД = (КПѓ/КdПѓ + 1/КFПѓ - 1) В· 1/KV = (3,8 + 1 - 1) В· 1 = 3,8
KП„Д = (КП„/КdП„ + 1/КFП„ - 1) В· 1/KV = (2,2 + 1 - 1) В· 1 = 2,2
Пѓ-1Д = Пѓ-1/KПѓД = 360/3,8 = 94,7 МПа
П„-1Д = П„ -1/KП„Д = 200/2,2 = 91 МПа
SПѓ = Пѓ-1Д/Пѓа = 94,7/19 = 5; SП„ = П„-1Д/П„ а = 91/4,4 = 20,6
S = SПѓ SП„/= 5 В· 20,6/= 4,9> [S] = 2,5
Міцність валу забезпечена.
Розглянемо приводний вал. Небезпечне перетин - опора 5. Концентрація напружень в небезпечному перерізі викликана напресуванням внутрішнього кільця підшипника на вал з натягом.
Знайдемо значення згинальних моментів у найбільш небезпечному перерізі:
Му = Ft4l4 = 1225.0, 06 = 73,5 Н В· м;
МХ = Fr4l4 = 1622.0, 06 = 97 Н В· м;
Мсеч === 122 Н В· м.
Матеріал валу - сталь 45 ГОСТ 1050-88, НВ = 240, Пѓв = 780 МПа, Пѓт = 540 МПа, П„т = 290 МПа,
Пѓ-1 = 360 МПа, П„-1 = 200 МПа, П€П„ = 0,09 [2].
Розрахунок вала в небезпечному перерізі на опір втоми.
Пѓа = Пѓu = Мсеч/0,1 d3 = 122 В· 103/0,1 В· 603 = 5,6 МПа
П„а = П„к/2 = М3/2 В· 0,2 d3 = 580 В· 103/0,4 В· 603 = 6,7 МПа
КПѓ/КdПѓ = 3,8 [2]; КП„/КdП„ = 2,2 [2];
KFПѓ = KFП„ = 1 [2]; KV = 1 [2]. p> KПѓД = (КПѓ/КdПѓ + 1/КFПѓ - 1) В· 1/KV = (3,8 + 1 - 1) В· 1 = 3,8
KП„Д = (КП„/КdП„ + 1/КFП„ - 1) В· 1/KV = (2,2 + 1 - 1) В· 1 = 2,2
Пѓ-1Д = Пѓ-1/KПѓД = 360/3,8 = 94,7 МПа
П„-1Д = П„ -1/KП„Д = 200/2,2 = 91 МПа
SПѓ = Пѓ-1Д/Пѓа = 94,7/5,6 = 17; SП„ = П„-1Д/П„ а = 91/6,7 = 13,6
S = SПѓ SП„/= 17 В· 13,6/= 10,6> [S] = 2,5
Міцність валу забезпечена.
9. Мастило
Мастило зубчатих зачеплень здійснюється зануренням одного з зубчастих коліс в масло на повну висоту зуба.
В'язкість масла за [4]: ​​
V = 1,98 м/с - V40 В° = 33 мм2/с
За [4] приймаємо масло індустріальне ІТП-200, у якого V40 В° C = 29-35 мм 2/с.
Підшипники змащуються тим же маслом, що і зачеплення за рахунок розбризкування масла і освіти масляного туману.
10. Перевірка міцності шпонкових з'єднань
Шпонки вибираємо по ГОСТ 23360-78, залежно від діаметра валу. p> Напруга зминання [4]: ​​
Пѓсм = 2М/d (l - b) (h - T1) <[Пѓ] см = 120 МПа
Швидкохідний вал Г?26 мм, шпонка 8 Г— 7 Г— 40, t1 = 4 мм.
Пѓсм = 2 В· 40 В· 103/26 В· (40 - 8) (7 - 4) = 32 МПа <[Пѓ] см
Тихохідний вал (третій) Г?45 мм, шпонка 14 Г— 9 Г— 28, t1 = 5,5 мм. p> Пѓсм = 2 В· 112 В· 103/45 В· (28 - 14) (9 - 5,5) = 102 МПа <[Пѓ] см
Тихохідний вал Г?32 мм, шпонка 10 Г— 8 Г— 40, t1 = 5 мм.
Пѓсм = 2 В· 112 В· 103/32 В· (40 - 10) (8 - 5) = 78 МПа <[Пѓ] см
Приводний вал Г?54 мм, шпонка 16 Г— 10 Г— 70, t1 = 6 мм.
Пѓсм = 2 В· 580 В· 103/54 В· (70 - 16) (10 - 6) = 99 МПа <[Пѓ] см
11. Вибір муфт
Муфта, що з'єднує провідний вал з валом електродвигуна [2].
Діаметр кінця валу: Г?26 мм. p> За ГОСТ 21424-93 прийнята муфта:
Муфта 125-26-1-У3 ГОСТ 21424-93. br/>
[М] = 125 Н В· м, D Г— L = 120 Г— 125. br/>
У нашому випадку: М1 = 40 Н В· м
Запас у муфти великий, тому перевіряти втулки гумові на зминання і пальці на вигин немає потреби.
Список використаної літератури
1. С.А. Чернавський та ін - Курсове проектування деталей машин, Москва, В«МашинобудуванняВ», 1988 г.
2. П.Ф. Дунаєв, С.П.Леліков - Конструювання вузлів і деталей машин, Москва, В«Вища школаВ», 1998 р.
3. М.Н. Іванов - Деталі машин, Москва, В«Вища школаВ», 1998 р.
4. А.Є. Шейнбліт - Курсове проектування деталей машин, Калінінград, В«Янтарний оповідьВ», 2002 р.