1. Урок музики. 4 клас
Розділ: "День, повний подій ". Тема: "Що за чудо ці казки!" Три дива. Дидактична мета: цілеспрямовано формувати здатність сприймати музику як мистецтво, виразне за своєю природою; розширити уявлення учнів про зв'язку музики з життям, образотворчості та виразності музики на прикладі творчості О.С.Пушкіна і Н.А.Рімского-Корсакова. Завдання:
- Виховувати любов і інтерес до казкових творів у літературі і музиці;
- Ознайомити учнів з музикою російського композитора - казкаря Н.А.Рімского-Корсакова ("Казка про царя Салтана ");
- Викликати емоційний відгук на музику Н.А.Рімского-Корсакова;
- Розвивати творчі здібності і творчу активність учнів.
Обладнання:
- комп'ютер, проектор, екран (для презентації до уроку);
- роздатковий матеріал (2 варіанти тексту з казки А. С. Пушкіна "Казка про царя Салтана", завдання для слухання музичного фрагмента "Три дива", тест "Перевір себе ") для роботи в парах і самостійної індивідуальної роботи.
Приблизний хід уроку:
1. Організаційний момент.
В· Вхід в клас під музику. Пісня "В гостях у казки"
В· Музичне привітання.
2. Актуалізація знань
- Я дуже рада вас бачити, і думаю, що музика, під яку ви увійшли в клас, допомогла нам налаштуватися на зустріч ... з казками. p> - А точніше, ми продовжимо розмову про творчість великого російського поета і письменника О.С.Пушкіна. І сьогодні ми відкриємо сторінку, присвячену казок Пушкіна, які надихнули композиторів на створення своїх прекрасних музичних творів.
- "Що за чудо ці казки!" - Так називається наша зустріч. p> - Розкажіть, що ви знаєте про геніального поета О.С.Пушкіна? p> - Який час року дуже любив поет? p> - Що називав поет притулком спокою і натхнення? p> - Так, саме в селі Михайлівському з'явилися його чудові ліричні вірша. p> - Послухайте музику, впізнаєте ви її? p> В· П.І.Чайковський "Осіння пісня" - слухання. p> - Назвіть цей твір. Хто його композитор? p> - Як ви думаєте, чи можна цей твір назвати ліричним? Чому? (Можна, слухаючи його, уявляєш картину природи, звучить воно задумливо, спокійно, тихо, співуче)
- Які рядки з вірша О.С.Пушкіна співзвучні твору Чайковського? p> - Прочитаємо ці рядки виразно. (Музика "Осіння пісня")
- Вірш О.С.Пушкіна можна назвати ліричним? Чому? p> Отже: Як ви зрозуміли, що значить лірика в поезії і музиці? (Слайд)
- Як звучать ліричні твори? br/>
3. Основна частина
- Всі ми знаємо про те, що у Пушкіна була няня, Аріна Родіонівна. p> - Вона не тільки няньчила з маленьким Сашком, поки він підростав. Аріна Родіонівна була з Пушкіним під час одного з найважчих періодів його життя - коли поет був засланий на заслання, в село Михайлівське.
- Там, під завивання хуртовини, довгими зимовими вечорами няня розповідала Пушкіну казки "У деякому царстві, у деякій державі ..."
- Пушкін писав братові: "Чи знаєш мої заняття? До обіду пишу записки, обідаю пізно, після обіду їжджу верхи, ввечері слухаю казки - Що за чудо ці казки! Кожна є поема ". p> - Казки О.С.Пушкіна знають усі. Відкриємо сторіночку книги "Казки Пушкіна" p> - Подивіться на ілюстрацію, які рядки ви можете пригадати? p> - Правильно, так починається казка "Руслан і Людмила"
- Казки Пушкіна надихнули багатьох композиторів на створення музичних творів. Так з'явилася опера - казка "Руслан і Людмила". Прислухайтеся до музики і згадайте композитора. - М.И.Глинка
- О.С.Пушкіна в світі літератури називають великим російським поетом казкарем, а в світі музиці є композитор, якого знають як музичного казкаря. Його ім'я - Н.А.Рімскій - Корсаков. p> - Сам композитор про себе сказав: "Мій рід - це казка, билина ... і неодмінно росіяни ". Про що це говорить? Чому, як ви думаєте, Н.А.Рімскій - Корсаков - це музичний казкар? (Композитор написав багато музичних творів на тему російських казок і билин). p> - А на сюжет однієї казки О.С.Пушкіна Римський-Корсаков написав оперу. Прислухаймося, про якій казці йдеться? (Звук з файлу). p> - Отже, це "Казка про царя Салтана" запрошує нас в гості. p> - В опері Римський - Корсаков весь сюжет зберіг точно таким, як його придумав Пушкін. Композитор придумав такі дивовижні музичні образи і живописні теми героїв, що слухаючи музику, без слів розумієш, "бачиш" що відбувається. Римський - Корсаков як би "намалював" казку, але музичними фарбами. І ви самі зможете в цьому переконатися. p> - Перед кожною музичної картиною ви будете чути фанфарний заклик труби, щоб привернути увагу слухачів.
- Перед вами 2 варіанти тексту з "Казки про царя Салтана". Вслухайтеся в музику, вдивіться в музичні фарби і виберіть потрібний варіант, який зображує це музичний фрагмент.
В· Н.А.Рімскій - Корсаков. Вступ до 2 дії опери "Казка про царя Салтана" - слухання (робота в...