Природознавство
Урок з елементами проблемного навчання
Тема. Різноманітність тварин у природі. p> Мета: формуваті Поняття В«звіріВ», В«птахиВ», В«ПлазуниВ», В«земноводніВ», В«РибиВ», В«комахиВ», В«черв'якиВ», В«молюскиВ», В«ракиВ», В«павукиВ»; розвіваті вміння порівнюваті, спостерігаті; віховуваті любов до природи, бажання оберігаті тварин.
Обладнання: ілюстрації різніх тварин, табліці, малюнки дітей.
Хід уроку
I. Хвилина спостереження. p>-Який поза місяць? Чому ВІН так назівається? p>-Які народні прикмети ві знаєте? Горобці ховаються на мороз або на завірюху?
-Що можна Сказати про сьогоднішню погоду?
-Які Зміни відбуваються у жівій та нежівій природі?
-Які Зміни ві помітілі у Вашому дворі?
II. Перевірка знань учнів.
1.Фронтальне опитування.
-Яку тему ві начали вівчаті?
-Доведіть, что тварини належати до живої природи.
-Які Особливості є у тварин?
-навіщо тварини необхідні у природі?
-Чім живлять тварини?
-Як люди Використовують тварин? (Учитель звертається до табліці № 2.)
2.Тестові Завдання за темою В«Тварини - частина живої природи В».
3.Перевірка творчих Завдання.
(Два-три учні показують свои малюнки Тварини і розповідають про них.)
-Кого ти намалював?
-Розкажи, чім ця тварина тобі подобається.
III. Актуалізація опорних знань. p>-Чі ВСІ тварини однакові?
-Які групи тварин вам відомі? (Клас Розглядає таблицю № 1.) p> IV. ПОВІДОМЛЕННЯ тими. p> СЬОГОДНІ ми помандруємо до царства тварин. Мені будут допомагаті учні, Які теж готувалісь до цього уроку. Смороду будут моїмі асистент-помічнікамі. p> V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя з елементами Бесідам за планом. p> План (збережений на дошці).
1. Назва тварини. p> 2. Розмір тіла. p> 3. Частини тіла (Голова, тулуб, ноги, хвіст). p> 4. Чім вкріте Тіло? p> 5. Особливості зовнішньої Будови.
2. Порівняння лисиці и лося (за планом). p> Висновок: тварини, Тіло якіх вкріте шерстю, назівають звірамі. Смороду вігодовують малят молоком (це істотні ознакой звірів). p> - Які звірі живуть у Нашій місцевості? Загадка. Влітку сірий, а взимку білий. (Заєць.)
3. Учениця розповідає про зайця. p> Заєць
Заєць-біляк - це лісовий мешканець. Уден ВІН спить, а Вночі виходе живить. Узімку ВІН живитися корою молодих дерев. p> ВІН Дуже легко І ШВИДКО пересувається по Глибока снігу. Йо ноги взимку обростають Хутра, даже между пальцями віростає шерсть. Зайцеві тепло и на снігу краще тримати: нога становится Ширшов, наче ВІН одягнув лижі.
Крім зайця-біляка, ще є заєць-русак. ВІН населяє поля та степи. Живить теж виходе Вночі, розкопує снег и їсть озимину. p> У зайців багатая ворогів: вовки, лисиці, собаки, сови, а такоже мисливці. Люди вініщують їх заради хутра и Смачного м'яса. p> Хутро у зайців теплі, легке, а его колір допомагає маскуватісь и Ховатія від ворогів.
На Харківщіні водиться багатая зайців.
4. Порівняння сові и сініці (за планом). p> Висновок: тварин, Тіло якіх вкріте пір'ям, назівають Птаха.
-яких ві добре там птахів?
-А які птахи є в Нашій місцевості?
У Україні Найбільший птах - сірий журавель (1м 20 см).
5. Учень розповідає про дятла. p> Дятел
взимку у лісі тихо, Тільки десь вдаліні чути короткий, перерівчастій стукіт - це працює у своїй В«кузніВ» великий Яскравий дятел. Знайде ВІН у лісі дерево Із розколіною и зробім в ній свою В«кузнюВ». Наносити туди шишок, засунь в щіліну, а потім роздзьобує шишки и язиком дістає з них насіння. Через Деяк годину біля дерева валяється Ціла купа шишок. p> живитися дятел такоже Комаха, Які мешкають серед корі и под корою дерев.
Дятла назівають лісовім лікарем, бо ВІН поїдає шкідливих комах. А значити, ліс буде жити.
Цілий день працює дятел. Спірається своим сильним хвостом на Стовбур, чіпляється сильними лапами и Довбах дерево міцнім, як долото, Дзьоба. А потім Довгим язиком, на якому є сичи, наколює комах и з'їдає їх. Довжина его язика больше 10 сантіметрів.
У нас, у лісах Харківщини, водиться багатая дятлів. Гніздяться смороду в дуплах дерев.
6. Порівняння черепахи и ящіркі (за планом). p>-Як смороду рухаються? Бігають чг повзають? Висновок: це Плазуни. p> 7. Робота з підручніком. p> Завдання: на сторінках 34 и 135 Прочитати про риб та земноводних, сделать Висновки.
На сторінці 134 Прочитати про комах. Закріплення вивченості. p> 8. Робота в Зошиті. С. 31 (Завдання). p> VI. Підсумок. p>-Чі є у вас вдома тварини?
-До Якої групи смороду належати?
-Чому ві так вірішілі?
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Таблиця № 1
Груп тварин
В
Тест
В«Тварини - частина живої природиВ»
1.Візнач правильністю відповідь.
Що Спільного между Тварини і Рослини?
а) Ті, что смороду належати до нежівої природи.
б) Ті, смороду Живуть и ростут на Україні.
в) Ті, что смороду належати до живої природи.
г) Ті, что їх Тіло має однакове Будовий.
2.Візнач правильністю відповідь.
якіх тварин назівають травоїднімі?
а) Тих, Які живлять іншімі Тварини.
б) Тіх, Які ОХОЧЕ поїдають и Рослин, и ТВАРИНИ їжу.
в) Тіх, для якіх основною їжею є рослини.
3.Візнач хіжіх тварин.
а) Бджола.
б) Вовк.
в) Лисиця.
г) Заєць.
г) Кіт лісовий.
д) Тигр:
е) Кріт.
є) Крокодил.
ж) Рись.
з) Їжак.