ПЛАН занятть № 7
Тема заняття:
Складні випадка правопису слів з ненаголошенімі голосними.
Мета заняття:
дидактичність
навчитись грамотно використовуват орфогра на практіці; правильно поєднуваті звучання та написання
Виховна - /Td>
Віховуваті творчу грамотну особистість
Розвіваюча - /Td>
Розвіваті творчі здібності, грамотне Використання правил правопису
Вид заняття:
Практичне заняття
Форма проведення заняття:
Виконання вправо
Методичне забезпечення:
картки, опорні конспекти
Література:
Обов'язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997. p> Пазяк О.М., Українська мова й культура мовлення.-К., 1995 Український правопіс.-К., 1994.
Додаткова:
Збірник діктантів.-Д., 1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К., 1998. p> Орфографічний словник української мови. - К., 1999. /Td>
Технічні засоби навчання
комп'ютер
В
ХІД занятть
ненаголошеній голосний фонетічна транскріпція
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентов. Перекличка. p> 1.2 Підготовка аудіторії до заняття, перевірка наявності студентов.
2. Ознайомлення студентов з темою та навчальна цілямі заняття
3. Мотивація навчання (Прігадуємо вивченості на попередня занятті, з'ясовуємо необхідність вівченої тими)
4. Актуалізація опорних знань - Виконання вправо
Прочитайте. Поясніть, від чого поклади вімова голосних звуків [е], [І], [о]. Як вімовляємо голосні [е], [і] в ненаголошеніх складах? Чі впліває наголос на вімову звуку [о]?
Окріленість, зоріті, весело, Джмелик, кропива, Глибока, Чепурний, широкоплечий , яснесенькій, розумний, Голубиця, зозулька, Кожушний.
Проведіть мовний експеримент. Прочитайте слова в уповільненому темпі, потім у пришвидшеному. Чі змінівся ступінь набліження [е] до [і] та [і] до [е] в ненаголошеніх складах? На Які правопісні правила впліває це мовне Явище? p> ♦ Передайте фонетічною транскріпцією віділені слова.
У українській Літературній мові вімова голосних звуків пов'язана з їхньою наголошеною або ненаголошеною позіцією.
Наголошені голосні вімовляють чітко. Лише початковий голосний [і] в небагатьох словах наближається у вімові до [і]: [І і нод'і], [і і Нколо]. p> На ступінь набліження [е] до [і] та [і] до [е] в ненаголошеній позіції впліває Наступний наголошеній склад, а такоже темп мовлення - обідві умови посілюють ступінь набліження.
У корені українських слів перед складом Із наголошенім [у] ненаголошеній звук [о] вімовляємо як [про у ]: [го у лубка], [Зо у зул'я]. p> Перепішіть, передаючі фонетічною транскріпцією, слова з ненаголошенімі голосними [е], [і], [о].
Погойдує вітер [в'іте і р] калину (П. Перебийніс). p> 1. Летять гуси через Лету, хтось гукає перевозу. Віє вітер з очерету, хилити вічні верболози (Ю. Ряст). 2. Журавель край поля стережемо криницю, НЕ здійметься вгору, що не Махно крилом; колосом Додолу хилиться пшениця, слухає Розмова вітру З джерела (Б.Раєвській). 3. Оперилися пташенята, в ірій полетілі, на каліні, на гілочці, Гніздечко позбавили (Б. Грінчак). 4. Голуб твій повернете СЬОГОДНІ через загрожуй и вітри Холодні (І. Каляннік). 5. Летять, пливуть и сурмлять ув імлі шовкові, жовті й сізопері птиці Із контінентів чорної земли у рідні гнізда, на свои криниці (А. Малишко).
Що вам відомо про правопис слів Із ненаголошенімі голосними? Позначте в словах орфограму В«Літері е, і, что позначають ненаголошені голосні в Корінні слів В».
Що уособлює в антічній міфології річка Лета? Пригадай фразеологізм, что вміщує це слово. Поясніть его значення. p> Що вам відомо про правопис слів Із ненаголошенімі голосними? Позначте в словах орфограму В«Літері е, і, что позначають ненаголошені голосні в Корінні слів В».
5. Коментар Відповідей та робіт студентов
6. Викладення та Вивчення нового матеріалу (Зміс...