Урок з математики в 4 г класі.  
   Підручник Пітерсон Л.Г.  
   1 чверть  
   Тема: Знаходження частки числа.  
   Цілі : -  формувати подання про алгоритм пошуку частки числа. 
  Закріплювати уявлення про поняття В«часткаВ», читати і записувати частки. 
  Почати детально розглядати рішення задач на знаходження частки числа. 
  Розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів . 
   Обладнання : таблиці з частками, підручник Пітерсон 4 клас, картки для індивідуальної роботи. 
   Хід.  
   1.   Організаційний момент.  
  У вчителя в руках цветик - семицветик. 
  Лети, лети, пелюстка, 
  Через захід на схід, 
  Через північ, через південь, 
  Повертайся, зробивши коло. 
  Лише торкнешся ти землі - 
  Бути по-моєму вели. 
  - Я хочу, щоб всі діти сьогодні на уроці добре працювали, щоб їм було все зрозуміло і цікаво! 
   2. Актуалізація знань.  
  а) Хлопці, бажання я загадала, а тему уроку не сказала, ви допоможете мені визначити тему уроку? 
  - що за квітку у мене в руках? (Цветик-семицветик) 
  - Де ми зустрічалися з цією квіткою? (Казка В«Цветик-семицветикВ») 
  - Хто автор цього твору? (Валентин Петрович Катаєв) 
  - які ще твори Катаєва ви читали? (Сопілка і глечик, Син полку, Пень ...) 
  - Скільки пелюсток у Цветик-семицветик? (7) 
  - Я тримаю один, як по іншому можна сказати? (1/7). p> - Що це за число? (Частка) 
  - Що таке частка? (Число виду 1/п, де 1 - чисельник, п-знаманатель) 
  - що показує знаменник? (На скільки рівних частин розділили) 
  - що показує чисельник? (Скільки частин взяли). p> - Чому в давнину було почесно вміти рахувати частками? (Було дуже багато правил, кожна частка мала свою назву, потрібно було багато запам'ятовувати) 
  - запишіть в зошит 1/7 
  в) Хвилинка чистописання 
  продовжите ряд так, щоб цифра знаменника збільшувалася спочатку в 2 рази, потім на 2 
  1/7, 1/14, 1/16, 1/32, 1/34, 1/68, 1/70, 1/140, 1/142, 1/184, 1/186 
				
				
				
				
			  - що відбувається з числами? (Вони зменшуються) 
  - назвіть найбільше число (1/7), 
  - назвіть саме маленьке 1/186 
  - як порівняти дві частки? (З двох часток більше та, знаменник якої менше) 
  д) Ми з вами повторили теоретичну частину по темі дробу, а тепер пропоную вам математичний диктант, де ви зможете показати вміння на практиці, я буду показувати картку, ви записувати яка частка зафарбована. 
  У зошитах ряд 
  1/8, Вј, 1/5,/3, 1/6, 1/7 
  - перевірка в парах. 
   3. Постановка проблеми . p> - вчитель бере наступний пелюстка і читає завдання. 
  - Хлопці, моє бажання поступово починає збуватися, а яке перше бажання загадала дівчинка Женя з казки? (Щоб у неї з'явився пакет бубликів) 
  - Вирішити задачу. 
  У пакеті у Жені було 15 бубликів, коли вона принесла їх додому, розділила порівну між трьома членами сім'ї, по скільки дісталося кожному? 
  - Про що задача? (Про бублики) 
  - скільки було бубликів? (15) 
  - що число 15 покаже на відрізку? (Ціле) 
  - на скільки частин поділене ціле? (3) 
  - що ми шукаємо? (Одну частину) 
  - як її знайти? (Ціле розділити на кількість частин) 
  - запишіть вираз. (15:3 = 5 (б) - дісталося кожному.) p> - ми розділили всі бублики на 3 частини, шукали чому дорівнює одна частина, а як її можна назвати? (1/3) 
  - значить ми з вами шукали 1/3 від числа 15., що для цього потрібно було зробити? (Розділити це число на знаменник) 
  - ви здогадалися, про що ми будемо говорити? 
   - Тема уроку В«Перебування частки числаВ»  
   Мета нашого уроку  - навчитися знаходити частки числа, це знадобиться нам надалі для вирішення завдань і в житті, коли вам знадобиться щось купити чи з кимось поділитися. 
   4.   Відкриття нового знання.  
  - давайте звіримо наш висновок з підручником. 
  - читання правила на сторінці 71 у підручнику. 
 
 Щоб знайти 1/п частку числа, можна розділити число на п. 
 -що позначає число п? (Знаменник) 
  
 Щоб знайти 1/п частку числа, можна розділити число на знаменник. 
  -  що показує знаменник? 
  - коли ми ділимо на знаменник, ми дізнаємося, чому дорівнює одна частина. 
   5. Первинне закріплення . p>  -  Відривається ще один лист. 
  Згадайте, яке бажання дівчинки Жені було третім? (Багато іграшок) 
   А) Вирішити задачу.  
  За велінням Жені квітку-семицветик подарував їй 54 іграшки,...