Тема уроку: «Абіотичні фактори»
Мета: створити умови для усвідомлення та осмислення блоку інформації про фактори середовища, розширивши її кордони, і систематизувати знання про вплив абіотичних факторів на живі організми та їх пристосованості до цих чинників
Завдання: поглибити знання учнів про фактори середовища, необхідних для життя живих організмів; сформувати вміння учнів аналізувати вплив факторів на живу природу; продовжити формування екологічної культури учнів.
Обладнання: таблиці «Фенотип і середовище», «Білий ведмідь», «Птахи лісу»; графік «Залежність смертності яблуневої плодоніжки від двох факторів: вологості і температури»; живі рослини - алое, тюльпан, кактус; плакати з епіграфами:
«Сонечко червоно, гори - гори ясно!
У небо пташкою Залєтов, нашу землю освітл,
щоб садам і городам, зеленіти, цвісти, рости! »
«Дивись, як гай зеленіє, палючим сонцем облита,
А в ній такою млістю віє від кожної гілки і аркуша »
«Людина, запам'ятай назавжди: символ життя на Землі - вода!
Заощаджуй її і бережи - адже ми на планеті не одні »
Засоби навчання - комп'ютер, мультимедиапроектор, презентація, підручник, робочий зошит, картки із завданнями, вірш Р.Гамзатова «Смерть тополі».
Хід уроку:
Організаційний момент.
Актуалізація знань.
Введення в тему.
Вивчення нового матеріалу:
а) Світло і добовий ритм;
б) Температура і терморегуляція холоднокровних і теплокровних тварин;
в) Вологість і пристосованість рослин.
Закріплення знань та підведення підсумків уроку.
Рефлексія
Домашнє завдання.
Хід уроку:
. Організаційний момент.
Учні, заздалегідь розділені на групи, займають свої місця і отримують «Картки - завдання» для групової діяльності. Учитель повідомляє тему уроку, план та умови роботи учнів на уроці.
. Актуалізація знань. Урок починається з бесіди з питань:
. Що таке біогеоценози? Назвіть і охарактеризуйте якомога докладніше складові їх компоненти.
. Що таке біоценоз? Які показники його характеризують?
. Хто з вас замислювався, що таке дім? Що повинно бути в будинку, щоб нам там було добре?
. Як ідуть справи з нашим спільним домом - планетою Земля сьогодні?
. Розкрийте основні завдання екології?
. Зараз часто говорять: «Все менше навколишньої природи, все більше навколишнього середовища», а що таке навколишнє середовище? ».
Робота в групах за завданнями:
. Напишіть кілька пропозицій про те, якою б ви хотіли бачити навколишнє природне середовище в ідеалі.
. Виконайте завдання №1 з «Картки - завдання» (учні повинні, виходячи зі своєї екологічної культури, пояснити ситуацію).
. Введення в тему.
Перш ніж приступити до вивчення нової теми, прослухаємо повідомлення учня про тополю, найбільш поширеному рослині у м Краснодарі (розповідь супроводжується показом презентації).
«Тополя відрізняється від інших порід дерев найбільшою в порівнянні з ними інтенсивністю поглинання двоокису вуглецю. Наприклад, за літо, доросле дерево поглинає з повітря 44 кг вуглекислого газу (дуб - 28 кг, липа - 16 кг, ялина - 6 кг). Велика роль тополі у затриманні пилу, в середньому він затримує зважених часток приблизно на 20% більше, ніж деревні рослини, типові для змішаного лісу. Тополя помітно впливає на мікроклімат, оскільки взимку він сприяє підвищенню температури повітря, а влітку її зниження, а також знижує дію вітру та шуму. Одне з головних достоїнств тополі полягає в тому, що він виділяє фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроорганізми. Тополя використовується для озеленення міст і селищ краю ».
Учитель пропонує учням пропонується прослухати вірш Р. Гамзатова «Смерть тополі» і визначити умови, які призвели до загибелі тополі (на партах)
Тополь був непорушний, як скеля,
Був він гордістю рідного краю,
А тепер, як руки, уздовж стовбура,
Опустилися гілки, увядая.
Було добрим дерево завжди,
Всім дарувало тінь свою, як милість.