Тема: Іван Франко «Сойчине крило»
Дідич Ірини 409 - УП
Мета: Розкрити досліджуючі композіційно-сюжетну будову новели, ее тематику та художні Особливості, донести до учнів роль жіночої долі в новій інтерпретації; творчо осмісліті основні морально-етичний пафос твору; Неоднозначність образу Марії; розвіваті вміння аналізуваті події, факти, явіща, зображені у творі, делать Висновки; виховувати шанобліве ставленого до творчості поета як до великого надбання українського народові.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу
Шлях АНАЛІЗУ уроку: цілісній
Обладнання: портрет письменника, текст новели «Сойчине крило», літературознавчій словник, кольорові Олівці або фломастери.
Ланцюжок Навчальних СИТУАЦІЙ:
. Вступне слово вчителя
2. Еврістічна бесіда
. Презентація учнів своих доповідей-листів
. Бесіда за змістом новели
. Виразности читання урівків Із новели «Сойчине крило» учнямі
. «Аукціон цікавіх думок»
. Словниковий робота
. Гра «за і проти»
. «Пошуково діяльність»
. Тестових завдань
. Оцінювання
. Домашнє Завдання
Хід уроку
Від любові страждають даже боги. Петроній
. Вступне слово вчителя
Творчість І. Франка ми Вивчаємо Вже НЕ Вперше, однак сегодня ми побачимо его зовсім в новому для нас образі, в образі Франка-новеліста. Текст на Який ми сегодня звернемо уваги, чи не найкращий твір Франкової малої прози - «Сойчине крило». У Рецензії А. Крушельницький на збірку На лоні природи (1905) Сойчине крило відзначене як найбільш інтересне оповідання, де на Найвищий п'єдестал автор підніс любов.
Кохання ... Про него мріють, его чекають. Це почуття прекрасного не только своєю пріродністю, но ї тім духовним збагаченням, Котре наповнює серця. Кохання - Одне з найсвітлішіх, найвелічнішіх Людський почуттів, Неповторний и вічне, як життя, Всевладна, всемогутнє, прекрасне и таємніче.
. Еврестічна бесіда
Щоб підвесті учнів до Вивчення новой тими, вчитель предлагает учням Відповісти на питання:
- В чому незвічайність годинного зображення новели? (фабульними годину повісті-новели триває декілька годин новорічного вечора, а сюжетні, по суті, охоплює всі життя центрального персонажа).
Дітям Було дано Написати листа на Різні тими: кохання, звертання, запрошення, привітання ...
- Чому самє форму листа вчитель задавши Написати вдома?
Лист становится своєріднім композіційнім центром-ретроспекцією; ВІН віявляє Історію кохання Хоми и Мані, відтворює Життєві пригоди дівчини после ее знікнення.
- Який жанр цього твору? (Це и лист, и щоденник (записки відлюдніка), и новела)
- Що ж таке лист?
3. Презентація учнів своих доповідей (листів).
Вчитель віклікає декількох учнів, ті зачітують свои листи. После прочитання, бажаючі вісловлюють свои думки.
. Виразности читання урівків Із новели «Сойчине крило» учнямі
Прочитавши уривки Із новели, учні ділять твір на части, Які мают ключові епізоді.
. Бесіда за змістом новели
После того як учні з помощью вчителя поділілі твір на ОКРЕМІ логічно завершені части, вчитель предлагает дітям Відповісти на запитання, Які Заздалегідь підготовлені: (шкірні свою відповідь бажано учням підтверджуваті Уривки з тексту)
- Який підзаголовок має твір? («Із записок відлюдька».)
- Який Ефективний прийом застосувались І.Франко для прискореного та дінамічності Розповіді? (виклад у форме листа.)
Як звати головного героя новели? (Хома)
Як Хома готовится зустрічаті Новий рік цього разу? (На Відміну Від попередніх років - відлюдьком, самітніком. Йому комфортно у его мире.)
Який світ вібудував Собі герой? Зачитайте описание кабінету?
Чому Франко так ретельно віпісав даже Святковий стіл Хоми та «меню» розваг, Які герой підготував Собі на новорічну ніч? (Автор так детально змальовує Подробиці, щоб псіхологічно підготуваті читача до того, что...