1. План-конспект заняття
заліковий англійський урок
Урок № _______ Група _______ Дата _______
Тема уроку: Troubleshooting
Цілі:
Освітня: формування лексичних навичок читання і говоріння
Розвиваюча:
розвиток здатності аналізувати, формулювати висновки і пропонувати правильні рішення з проблеми
розвиток уміння сприймати на слух з розумінням основного змісту
розвиток уміння читати з мета витягання детальної інформації
Виховна: підтримувати інтерес до своєї професії, яка пов'язана з бізнесом і економікою.
Тип заняття: комбінований
Форма проведення: бесіда, практикум
Обладнання: ноутбук, проектор, мультимедійна презентація, робочі зошити.
Схематичний план уроку
I. Організаційна частина
. Привітання. Цілепокладання 5 хв.
. Мовна розминка 10 хв .. Основна частина
. Читання з витяганням детальної інформації 15 хв.
. Складання аналізу роботи компанії 10 хв.
. Знаходження рішень виходу з важкої ситуації 10 хв.
. Аудіювання з розумінням основного змісту 20 хв.
III. Заключна частина
. Підведення підсумків уроку викладачем 8 хв.
. Домашнє завдання 2 хв.
Хід уроку
Етапи. Прийоми. ЦеліСодержаніе урокаI. Організаційна частина Етап 1. Привітання. Цілепокладання Мета: налаштувати уч-ся на роботу, створити робочу атмосферу Прийоми: вітання, перегляд реклами, роздача дидактичного матеріалаТ: Hello, dear friends. Glad to see you again. I guess you are fine and ready to start our work. Today we re having an unusual lesson of Business English. We are going to work with the assistance of computers. (Слайд 1) T: So, let s come closer to the problem of our lesson. As you know, there are a lot of companies nowadays and the number is constantly increasing. Some of them are at the top, but others are not satisfied with the results they achieve because business is so competitive, and then they need a help to survive. So, the topic of our lesson is Troubleshooting (Слайд 2) Етап 2. Мовна розминка: повторення ключових слів Мета: підготовка студентів до мовного акту Прийоми: фронтальна бесіда, колективна робота, індивідуальна робота T: First of all let s refresh the key-vocabulary of the unit. Management consultant, goals, strategy, SWOT analysis, troubleshooting (Слайд 3) Студенти проговорюють слова хором і по одному. T: Now I d like you to give a name to my definitions to be sure you know the meaning of every word. 1. Strengths, weaknesses, opportunities and threats. A system for examining the way a company is run to see what the good and bad points are. (SWOT analysis) 2. Something that you want to achieve in the future or simply aim . (goals) 3. A plan or series of plans for achieving the aim. ( strategy ) 4. An outsider - a person who doesn t work in the company and looks at the problems more realistically. (a management consultant) 5. Dealing with problems or solving problems . (troubleshooting) T: And now, complete the sentences with a proper key-vocabulary. (Слайд 4) Студенти вставляють підходящі за змістом слова. Sometimes companies realize that they are not achieving their GOALS or objectives effectively, that they are not getting the results they need. In this case they have to re-plan their STRATEGY. It can be useful to get an outsider, eg a MANAGEMENT CONSULTANT to analyze the company s performance and recommend changes to make it more efficient. A SWOT ANALYSIS can be useful. TROUBLESHOOTING , or solving problems, is a necessary part of running a company.II. Основна частина