о ж тканина волога (змочена і добре віджата), - більш плавний перехід. Після того, як ділянки тканини фарбувати, їх треба прополоскати і помістити залишилася неокрашенной частина тканини (вироби) в барвник іншого кольору, розмістивши вже забарвлену частину на паличках.
) Техніка «лахерія»
Це Жгутова спосіб фарбування. Виріб або окремі ділянки скручують джгутом, закріплюючи положення туго затягнутими нитками обв'язки. Залежно від розташування і кількості перев'язок виходять різні візерунки. Таким же чином можна забарвити тканину чи виріб в кілька кольорів. Прополоскавши виріб у проточній воді, спочатку з вузлами, потім - без них, злегка влажную тканину висушують праскою.
) «А-шібурі»
Це, так званий, складаний батик. Результат досягається також шляхом перев'язування і фарбування, але більш передбачуваний, так як тканина складається певним чином, а не скручується. Шита техніка батика дозволяє створювати ще більш тонкий орнамент. Кінцевий результат тут завжди відомий.
III. Підведення підсумків заняття.
Контрольні питання.
1.Расскажіте, що означає слово батик?
. Де і як виник цей спосіб забарвлення тканини?
. Як у стародавньому Єгипті фарбували одяг?
. Символіка орнаменту?
. Технології виготовлення батика?
Література:
. Гільман Р.А. Художній розпис тканин: навч. Посібник для студентів ВНЗ, що навчаються за спеціальністю «Декоративно-прикладне мистецтво і народні промисли»/Р.А. Гільман.- М: Гуманітар.ізд.центр ВЛАДОС, 2005.
. Давидов С.Г. Батик: Техніка. Прийоми. Вироби.- М .; АСТ-ПРЕСС КНИГА, +2005.
. Дворкіна І.А. Батик. Гарячий. Холодний. Вузликовий.- М .: ВАТ Вид-во «Веселка», 2004.
. Мистецтво батика.- М .: Внешсигма, +2007.
. Логвиненко Г.М. Декоративна композиція.- М .: Владос, 2005.
План практичного заняття
Тема: «Освоєння прийомів виконання розпису по тканині в техніці холодний батик».
Мета: опанувати вміннями та навичками виконання розпису по тканині в техніці холодний батик.
Завдання навчання:
. Навчити організовувати робочий простір і дотримуватися техніки безпеки.
. Виховувати самостійність, творче сприйняття і любов до праці.
. Розвивати творчі здібності і акуратність.
. Формувати вміння роботи в техніці холодний розпису тканини.
. Навчити оцінювати якість роботи з художньо-естетичного боку.
Завдання виховання:
. Виховувати акуратність в роботі.
. Виховувати самостійність і уважність.
Завдання розвитку:
. Розвивати творчі здібності і інтерес до розпису по тканині.
. Розвивати вміння роботи з художніми приладдям.
Дидактичне забезпечення :
. Наочні посібники - зразки робіт в техніці холодний батик.
. ілюстрації.
. презентація.
Матеріальне оснащення: інструменти особистого користування - трубочка, фарби, олівець, підрамник, тканина, кисті.
Місце проведення: навчальні майстерні.
Хід заняття. Організаційна частина
1. Підготовка до заняття;
2. Перевірка відсутніх;
. Перевірка підготовки учнів до заняття.
II. Вступний інструктаж
1. Ознайомити учнів з темою, метою, завданнями і основним змістом
. Повідомлення теми заняття;
. Повідомлення мети і завдань заняття;
3. Основний зміст майбутньої роботи (матеріали, інструменти і пристосування, раціональна організація робочого місця).
. Повторити правила безпеки при виконанні розпису по тканині.
. Обговорити критерії оцінки практичних робіт учнів.
Послідовність виготовлення батика
1) Підготовка тканини.
Перед роботою тканину необхідно випрати, щоб запобігти усадку і видалити Аппретури, якою може бути просочений матеріал, оскільки фарба на таку тканину лягає ...