на місцевості В».
Цілі:
1. Познайомити учнів з основними способами орієнтування на місцевості.
2. формувати у учнів практичні навички орієнтації на території різними способами.
3. Виховувати особистість безпечного типу.
Обладнання: компаси, гномон, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
I . Організація уваги учнів.
-Здравствуйте, сідайте. Сьогодні урок ОБЖ у вас проведу я. Марія Олександрівна. Тема нашого уроку В«Орієнтування на місцевостіВ». p> II . Актуалізація раніше вивченого.
1. Фронтальний опитування.
- Якщо ти заблукав у лісі, що може підказати тобі дорогу?
- Які ти знаєш способи подачі сигналів лиха?
2. Робота по картками (індивідуальний письмове опитування).
1.Какие предмети знадобляться людині, заблукав у лісі?
2. Розшифруйте сигнали міжнародного коду.
3. Індивідуальний усне опитування.
1. Розповісти про подача сигналу багаттям.
2. Які існують правила подачі сигналу сигнальним дзеркалом.
4. Мікроітог з актуалізації раніше вивченого (Аналіз і оцінка відповідей дітей).
В
III . Вивчення нового матеріалу.
1.Рассказ вчителя з елементами бесіди.
- Ми продовжуємо знайомитися з правилами автономного існування людини. Якщо немає можливості подати сигнали лиха, немає можливості знайти дорогу, то можна зорієнтуватися в просторі. Знаючи різні способи орієнтування. p> Існують різні способи орієнтування в просторі.
- Що значить, орієнтуватися в просторі? (П/о: Знаходити сторони горизонту). p> - Які сторони горизонту ви знаєте? (П/о: північ, південь, схід, захід.) p> Зараз я познайомлю вас з одним із способів орієнтування в просторі з використанням компаса. Кладете компас на рівну поверхню. Червона стрілка показує на північ, а синя на південь. Пам'ятайте, що не можна використовувати компас поблизу ліній електропередач, під час грози. У цих випадках показання компаса можуть спотворюватися.
Ще одним способом орієнтації в просторі є орієнтація по сонцю. p> Влітку сонце знаходиться на півдні приблизно в 12 годин дня за місцевим часом. Якщо стати до сонця спиною, то ваша тінь буде вказу ть на північ, праворуч буде захід, а ліворуч схід.
Можна використовувати для орієнтування в просторі годинник зі стрілками.
Потрібно покласти годинник на горизонтальну поверхню і повернути так, щоб годинна стрілка була спрямована на сонці. Кут, який утворюється між годинниковою стрілкою і цифрою В«1В» на циферблаті (літнє місцевий час) розділити навпіл бісектрисою. Напрямок бісектриси вкаже зразковий напрям лінії південь-північ. Південь буде знаходитися в тій стороні, де сонце. У зимовий час визначити кут між часовою стрілкою і цифрою В«12В». p> IV . Закріплення вивченого.
1. Усний опитування.
- Які способи орієнтування вам відомі?
- Як визначити сторони світу за компасом, сонцю, годинах?
2. Практична робота.
- Визначте, в якій стороні горизонту знаходиться гора Машук.
V . Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
VI . Домашнє завдання: визначити в якій стороні горизонту від школи знаходиться ваш будинок за допомогою годинника зі стрілками.