I ст.- 2009. - №10.- С.48-50.
.Чехов А.П. Вибрані твори: У 2-х т. - Т. 1. - М., 1979. - 482 с.
.Шепелев Л. Феномен чину в Росії//Батьківщина.- 1992. - №3.- С. 41-46.
.Юрьева Т.А. Адже я черв'як у порівнянні з ним: Аналіз оповідання А.П. Чехова «Смерть чиновника»//Література в школі.- 2009. - №2.- С.41-43.
Методичне додаток
Конспект уроку, проведеного в 10 класі МБОУ ЗОШ № 1 м Бірськ
Тема уроку: Тема маленької людини в романі Ф.М. Достоєвського «Злочин і кара».
Мета уроку : сприяти усвідомленню багатогранності творчості Ф.М. Достоєвського, його роману «Злочин і кара», усвідомленню основ моральної позиції автора (біль за людину).
Завдання уроку:
1. освітня: розкрити традиції і новаторство Ф.М. Достоєвського в зображенні маленької людини, сприяти розвитку інформаційної компетенції;
2. розвиваюча: розвивати комунікативну компетенцію (вміння працювати в групі, розподіляти ролі, співпрацювати, домовлятися), речеведческімі компетенцію (викладати свої думки, логічно послідовно; висловлювати думки правильною літературною мовою);
3. виховна: виховувати громадянську позицію - особисту відповідальність людини за свою долю; виховувати почуття жалю до людини; відраза до пияцтва.
Обладнання: презентація «Життя і творчість Ф.М. Достоєвського »; виставка книг з творами Ф.М. Достоєвського; ілюстрації до розповідей і оформлення їх у вигляді презентацій; музичний супровід до презентацій.
Використана література:
. Література. 10 клас./За редакцією Ю.В. Лебедєва в II частинах. Частина II.- М., 2012. - 383 с.
. Ф.М. Достоєвський. Роман «Злочин і кара».- М., 2012. - 608 с.
План уроку:
I. Розминка «Епіграф» .. Контрольно - підготовчий етап .. Питання-відповіді .. Заповнення таблиці .. Осмислення результатів роботи. Твір-мініатюра.
Хід уроку
I. Слово вчителя: Ми продовжуємо вивчати роман Достоєвського «Злочин і кара».
На початку уроку проведемо хвилинку красномовства: пропоную розповісти про теорії Раскольникова. Яка ця теорія стосовно людства (за матеріалами минулого уроку).
Запитання учнів до виступаючого:
Отже, що тут не «клеїлося» у Раскольникова?
Куди ж віднести улюблених і дорогих людей?
Вчитель: Виходить, що до «тварям тремтячим» потрапили сестра Дуня, мати, Соня, сім'я Мармеладових, тобто ті, заради яких він пішов на злочин (слайди).
- Як їх можна об'єднати?
Подивіться на дошку: Самсон Вирін
Акакій Акакійович Башмачкіна.
- Хто це такі?
Учень 1. Самсон Вирін - батько Дуні з повісті А.С. Пушкіна «Станційний доглядач», Акакій Акакійович Башмачкіна - титулярний радник в повісті Н.В. Гоголя «Шинель».
Хто з письменників вводить в російську літературу образ «маленької людини»?
Учень 2. Образ «маленької людини» в російську літературу першого вводить А.С. Пушкін.
Який він у А.С. Пушкіна, Н.В. Гоголя, Ф.М. Достоєвського?
Учень 3. Самсон Вирін з повісті «Станційний доглядач» - самотній, так як його покинула рідна дочка, вийшла заміж і поїхала. І він нічого не може з цим вдіяти. Так і вмирає з горя.
Акакій Акакійович Башмачкіна з повісті Н.В. Гоголя «Шинель» - титулярний радник, який вчепився в свою шинель - і нічого навколо не бачив, не хотів чути, нічим не цікавився.
У Ф.М. Достоєвського в романі «Злочин і кара» «маленька людина» - це Мармеладов. Він бідний чиновник, що знаходиться в самому низу соціальних сходів. Він втратив роботу, а сім'я залишилася зовсім без засобів до існування. Звичайно, причиною тому була безхарактерність і безвольність самого Мармеладова, який, розуміючи всю глибину тієї прірви, в яку він падає, тягне за собою своїх близьких.
Згадайте таких героїв творів А.С. Пушкіна і Н.В. Гоголя.
Учень 4. Самсон Вирін з повісті А.С. Пушкіна «Станційний доглядач». Акакій Акакійович Башмачкіна з повісті Н.В. Гоголя «Шинель».
Вчитель: Початок XIX століття ознаменувався затвердж...