ня є віссю симетрії. Таким чином, асиметрія щодо напрямку поширення (променя) є вирішальним ознакою, який відрізняє поперечну хвилю від поздовжньої. У поздовжньої хвилі всі напрямки в площині, перпендикулярній променю, рівноправні. У поперечної хвилі (наприклад, у хвилі, що біжить по гумовому жгуту) напрямок коливань і перпендикулярне йому напрямок не рівноправні.
У середині 60-х років XIX століття на підставі збігу відомого значення швидкості світла зі швидкістю поширення електромагнітних хвиль. Максвелл зробив висновок про те, що світло - це електромагнітні хвилі. Електромагнітна теорія світла придбала належну стрункість, оскільки зникла необхідність введення особливого середовища поширення хвиль - ефіру, який доводилося розглядати як тверде тіло. До групи явищ, які доводять справедливість прогнози Максвела, відноситься поляризація світла. Поляризація світла - сукупність явищ хвильової оптики, в яких проявляється поперечності електромагнітних світлових хвиль.
Зокрема, блакитне світло від неба частково або повністю поляризований. Однак, світло, що випускається звичайними джерелами (наприклад, сонячне світло, випромінювання ламп розжарювання і т. П.), Неполяризована. Природне світло (неполяризоване світло) - оптичне випромінювання з швидко і безладно змінюється напрямок напруженості електромагнітного поля, причому всі напрями коливань, перпендикулярні до світлових променів, рівноймовірні.
2. План-конспект уроку
Тема : § 73. Поперечність світлових хвиль. Поляризація світла.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу .
Цілі уроку:
Освітня :
1. сформувати у школярів поняття «природний і поляризоване світло»;
. познайомити з експериментальним доказом поперечности світлових хвиль;
. вивчити властивості поляризованого світла.
Розвиваюча :
. розвивати в учнів логічне мислення, спостережливість;
. розвиток практичних навичок роботи з фізичними приладами;
. повідомити про приклади використання поляроидов в техніці.
Виховна :
. виховання дослідницьких навичок і якостей особистості;
. розвиток самостійності, взаємодопомоги.
План уроку:
1. Організаційний момент - 1 хв.
. Актуалізація знань учнів - 10 хв.
. Викладу нового матеріалу - 17 хв.
. Закріплення вивченого матеріалу - 10 хв.
. Домашнє завдання - 2 хв.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань учнів.
- Давайте згадаємо, що ми вивчали на минулому уроці? (Дифракція світла. Дифракційна решітка).
Для закріплення пройденого матеріалу зробимо тестування.
Тест.
Варіант I
1 . Визначте довжину хвилі для лінії в дифракційному спектрі другого порядку, що збігається із зображенням лінії спектра третього порядку, у якого довжина хвилі дорівнює 400 нм.=
А. 600 н. Б. 800 нм. В. 200 нм.
. Визначте оптичну різницю ходу хвиль довжиною 540 нм, що пройшли через дифракційну решітку і утворили максимум другого порядку.
А. 2,7 * 10 7 м. Б. 10,8 * 10 7 м В. 5,4 * 10 7 м.
. За якої умови більш чітко відбувається виражене огибание предмета хвилями?
А. Довжина хвилі набагато менше розміру перешкод.
Б. Довжина хвилі дорівнює розмірам предмета .
В. Довжина хвилі порівнянна з лінійними розмірами предмета або більше їх.
. Три дифракційні решітки мають 150, 2100, 3 150 штрихів на 1мм. Яка з них дає на екрані більш широкий спектр за інших рівних умов?
А1. Б. 2. В.3
...