«Основні гіпотези походження суспільства».
НазваніеСуть гіпотезиПріверженци гіпотези1. Трудова гіпотеза2. Психоаналітична гіпотеза3.Філософско-антропологічна гіпотез4. Духовна гіпотеза
. Домашнє завдання, інструктаж.
Домашнє завдання: параграф 7 (підручник: Суспільствознавство: профільний рівень, під ред. Л.Н.Боголюбова), усно відповісти на питання після параграфа. Звернути увагу на уривок з книги російського філософа А.Г. Спиркина «Людина і людство», виконати питання і завдання до джерела.
Урок 4-5. Передумови правомірної поведінки. Правосвідомість.
(2:00)
Мета: розглянути передумови правомірної поведінки: правова свідомість, правову культуру.
Завдання:
освітня: виявити і розглянути передумови правомірної поведінки;
розвиваюча: розвивати навички роботи з джерелами, докментамі;
виховна: правосвідомість і правову культуру.
Тип уроку: лекція з елементами бесіди.
Обладнання: проектор, презентація, документи, підручники.
Хід уроку
. Повідомлення теми і мети уроку.
. Активізація навчальної діяльності. Що змушує людину діяти відповідно до норм права? Які правові знання нам потрібні? Кого можна назвати правокультурним людиною?
. Вивчення нового матеріалу.
У всі часи суспільство прагнуло створити зразки поведінки, які не суперечили б нормам права і суспільної користі. Але майже завжди воно стикалося з проблемою: як втілити ці зразки в реальному житті, зробити їх нормою для даного суспільства. Розглянемо, що необхідно для того, щоб поведінка кожного з нас можна було назвати правомірним.
Правосвідомість
Правова свідомість (або правосвідомість) - це ставлення людей права, чинному законодавству і юридичній практиці.
Правознавці вважають, що кожна особистість повинна бути вільною в строгих рамках права і мати можливість самостійно здійснювати свій вибір поведінки. Кожна людина володіє правосвідомістю.
Правосвідомість передбачає, з одного боку, знання права, уявлення про те, якими мають бути хороші, справедливі, необхідні закони, на яких принципах, ідеях вони повинні будуватися; з іншого боку, схвалення або несхвалення новоприйнятих законів, конкретних проектів нормативних актів і т. п. Так, прийнятий у 1995 Федеральний закон «Про ветеранів» викликав позитивне ставлення тих, у кого за плечима великий і важкий життєвий шлях. Встановлені в законі пільги та гарантії були сприйняті як турбота (хоча і запізніла) про тих, хто так багато зробив для Вітчизни, але вже не в змозі подбати про себе самостійно. Однак незабаром багато хто розчарувався в законі, оскільки той практично не був забезпечений матеріально. Тому реальне виконання Федерального закону «Про ветеранів» почалося лише в 1998
Отже, правосвідомість складається із знання права, правової ідеології, правою психології та поведінкового елемента (установок).
Знання права включає в себе знання норм Конституції РФ, змісту найбільш важливих федеральних законів, у тому числі основних положень галузевих кодексів; розуміння сутності правових вчень і доктрин; орієнтацію в ієрархії нормативно-правових актів; спостереження за допомогою ЗМІ за діяльністю законодавчих органів, а також інформованість про новітні нормативно-правових актах. Обсяг цієї інформації залежить від життєвого досвіду, інтересів, рівня освіти, наявності загальноосвітньої чи професійної юридичної підготовки, місця роботи людини.
В залежності від рівня знань правосвідомість підрозділяється на повсякденне, професійне і наукове.
Правові знання на рівні повсякденного правосвідомості обмежені особистим досвідом і життєвими уявленнями. Такі знання мають фрагментарний, часто поверхневий характер. Професійна правосвідомість включає в себе спеціальні юридичні знання, які проявляються в умінні грамотно застосовувати правові норми і якісно виконувати ту чи іншу роботу у сфері права. Зміст наукового правосвідомості складають глибокі правові узагальнення, правові ідеї і теорії. (Подумайте, чи враховує дана класифікація всі рівні правосвідомості. До якого рівню ви могли б віднести правосвідомість учня середньої школи, який вивчає право на уроках? А випускника школи, коледжу, технікуму (неюридичного профілю)? Випускника неюридичного вузу?)
Правова ідеологія - це відношення до правових знань, їх оцінка з точки зору певної системи цінностей. Вона відображає те, яким має бути право з точки зору справедливості, які цінності повинно с...