ього уроку. На острові не врахували, що різні живі істоти тісно пов'язані між собою. Ці та подібні їм зв'язку вивчають екологи.
Потім проводиться систематизація вивчених учнями екологічних зв'язків за схемами: зв'язку між живою і неживою природою, зв'язку всередині живої природи (між рослинами і тваринами), зв'язок між природою і людиною.
Учні наводять конкретні приклади, «зашифровані» у кожному схемою. Важливо звернути увагу на взаємний характер зв'язків, що показано на схемах двома стрілками різного напряму.
Питання учням: «У чому полягає значення неживої природи для живої?», «Як жива природа впливає неживу?». У разі будь-яких ускладнень учнів вчитель допомагає їм: нагадує про раніше вивченому або повідомляє факти, поки невідомі дітям. Далі переходять до з'ясування значення самого слова «екологія». Слово екологія походить від грецьких слів «Екос» - будинок і «логос» - наука, тобто, це наука дім, про «природному домі». Екологія - наука, яка досліджує як живі істоти пов'язані з усім тим, що їх оточує. Потім вводиться поняття «довкілля». Для цього використовується схема підручника Плешакова, 2002, стор. 149. [15; 122]
Три маленьких кола, у кожному з яких одна об'єкт - тварина (заєць), рослина (береза), людина. Кожен маленький коло оточений великим, що позначає навколишню даний об'єкт середу. У великому колі помістили питальний знак: учні перераховують, що становить довкілля для берези, для зайця, для человека.
Після цього учні самостійно спробують сформулювати визначення екології, а потім прочитають визначення з підручника: Екологія - це наука про зв'язки між живими істотами і навколишнім їх середовищем, між людиною і природою.
На закінчення вчитель пропонує учням подумати над питаннями: «Чи згоден ти з тим, що екологія - захоплююча наука? Поясни. Доведи, що екологія дуже важлива наука ». В якості домашнього завдання учням пропонується продовжити роздуми над цими питаннями.
Тема уроку: «Ліс і людина» (4 клас).
Мета уроку: Створити у дітей яскраве уявлення про дивовижний різноманітті і вражаючою красі лісів нашої Батьківщини; дати уявлення про Червону книгу, про раціональне використання природи; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: Карта природних зон Росії, Червона книга Смоленської області, виставка книжок ліс, умовні знаки охорони навколишнього середовища, виставка дитячих малюнків «Планета занедужала», запис «Голоси птахів», динамічна модель «Ліс і людина ».
Хід уроку.
. Підготовка до подорожі.
Сьогодні потрібно здійснити чудове подорож в природну зону нашої Росії - лісову. Під час прогулянки лісом поговоримо про наш зеленому одному, його мешканців, про нас з вами. Немає на землі людини, чиє життя так чи інакше не була б пов'язана з лісом (показую на карті природних зон лісову зону).
. Повторення і перевірка знань і вмінь учнів за темою «У зоні лісів» виконання завдань зі групам під музику і спів птахів).
. що таке ліс? (Ліс - це співтовариство рослин з дерев, чагарників, трав, мохів, грибів, лишайників).
. Що зайве? Поясніть чому. (Карликова береза, тополя, полярна сова, мох, ягель, морошка: зайве - полярна сова - не рослина).
. Складіть ланцюга харчування (використовується зошит для творчих робіт до підручника А.А. Плешакова «Навколишній світ», 4 клас).
Здавалося ніж корисні вовк, тигр, барс? Навіть у казках їх зображують зазвичай злими. Але й барс потрапив до Червоної книги! «Хижаки, як і інші тварини, необхідні у подальшому ланцюгу харчування» - вважає Лісовичок. А як ви думаєте? (відповіді дітей). А тепер уявіть, що в недалекому майбутньому землі зовсім не залишиться лісів. Що ж тоді чекає нас, людей? Щоб відповісти на це питання, потрібно з'ясувати, яку роль відіграє ліс у природі та житті людини.
. Роль лісів у природі та житті людини.
Діти пробують самостійно охарактеризувати цю роль. Зіставлення своїх висновків зі схемою, наведеної в підручнику «Навколишній світ 4 клас» на стор. 70.
. Чи правильно ми використовуємо леса?
Бесіда про використання і охорони лісів. Позначення чинників негативної дії на ліс й формує відповідні заходи охорони, умовні позначення. Правила поведінки в лісі.
. Читання екологічного вісника (нотатки газет і журналів).
Запитання: «Хто винуватець екологічних бід? Назвати рідкісні рослини (використовується червона книга). Що загрожує цим рослинам? ».
Висновок: все, що створено природою, має залишатися в недоторк...