всі їхні ідеї і погоджувати з їхніми побажаннями. Бажано обрати раду справи, який уточнює, конкретизує план підготовки і проведення уроку-свята, розробляє завдання і доручення хлопцям. Кожному можна запропонувати домашнє завдання: наприклад, підготувати свій «добрий сюрприз». Учитель може допомогти зорієнтуватися у виборі сюрпризу, їм може бути все, що завгодно: від будь-якого вирощеного плоду до чогось більш масштабного.
Ключ до успіху уроків-свят - у подоланні формалізму і штампу в їх проведенні. Необхідно сміливіше імпровізувати, вводити в програми тематичних уроків-свят театралізовані лялькові вистави, ходи жартівливо-карнавального типу, влаштовувати виставки, аукціони, ярмарки, підтримувати імпровізоване самодіяльне творчість учнів. До цих уроків можна підготувати спеціальні випуски стінгазет, конкурси малюнків, плакатів, фотографій, творів-мініатюр про полюбився куточку природи.
Заслуженою популярністю у хлопців користуються конкурси та турніри. Ігрові конкурси носять зазвичай комплексний характер, представляючи собою сплав традиційних вікторин, різних змагань, виступів. Так, турнір знавців природи може включати кілька етапів:
Конкурс на кращого знавця таємниць природи.
Конкурс малюнків («Природоохоронні знаки»: командам пропонується намалювати різні природоохоронні знаки, які можна встановити в таборі, в лісовій зоні турботи, на екологічній стежці).
Естафета ерудитів (вона проводиться ланцюжком: перша команда задає питання друге, друга - третій, і т. д.).
Конкурс усних оповідань на тему «Червона книга природи» (учасники турніру повинні розповісти про сам дивовижному, на їх погляд, представника флори чи фауни, що потрапив на сторінки Червоної книги). Для конкурсу можна запропонувати і такі теми: «Найкрасивіший куточок нашого краю», «Дивовижна рослина (тварина)».
Конкурс знавців голосів природи (команди слухають магнітофонний запис з голосами птахів, інших тварин. Її включають 2-3 рази. Необхідно написати назви тварин в тому порядку??, В якому звучали їхні голоси),
Реклама книг про природу (книга може бути запропонована заздалегідь або в ході турніру).
Конкурс на кращу інсценівку байки, персонажами якої є представники флори чи фауни.
Переможців у особистій та командній першості визначають за підсумками турніру в цілому і всіх учасників нагороджують приємними подарунками від самої матінки-природи (фрукти). [19]
. 2 Екологічний навчання уроках навколишнього світу
Екологічна освіта та виховання учнів здійснюється в урочної та позаурочної діяльності. Позаурочна робота цікава для учнів своєї вільної і своєрідною формою, а класна - несе більше інформації. Для того, щоб зацікавити учнів, уроки теж варто зробити оригінальними, щоб вони були різноманітними, цікавими і захоплюючими. Як правило, у педагогічній практиці використовуються різні форми і методи проведення уроків. Необхідно, щоб хлопці були не тільки слухачами, але й самі брали активну участь у проведенні уроку.
Так, робота у системі «Зелений дім», розроблена Андрієм Анатолійовичем Плешаковим, передбачає формування в молодших школярів уявлення про екологію як про науку про взаємозв'язки всього живого в природі у доступній для учнів цього віку формі. Основні екологічні поняття засвоюються ході уроків природознавства. Нижче хочу навести приклади з цієї системи з розробки уроків за темами: «Що таке екологія?», «Ліс і людина» (урок-подорож).
Тема уроку: «Що таке екологія?» (3 клас).
Мета уроку: Узагальнити знання про взаємозв'язках живих істот з навколишнім середовищем. Виховувати любов до природи і дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: Малюнки учнів, книги-малятка, плакати, репродукції картин природи.
План уроку.
. Перевірка домашнього завдання.
. Робота з схемами (ознайомлення з новим матеріалом на основі раніше вивченого).
. Формування поняття «довкілля середу» за допомогою схеми в підручнику.
. Узагальнення знань - поняття екології як науки.
. Завдання додому.
Хід уроку.
Урок починається з перевірки домашнє завдання: «Як з комарами і кішками вплинула природу острова Калімантан?». Діти можуть розповісти про неї за малюнку підручника, провести повторне побудова моделі на магнітній дошці.
Цих бід, напевно, можна було б уникнути, якби люди, котрі застосовували на острові отрутохімікати, порадилися з вченими-екологами. Що ж це за наука - екологія? З'ясувати це - завдання сьогоднішн...