Тема уроку: Максим Горький В«Стара ІзергільВ» (1895 р.)
Цілі уроку:
1) Ознайомити учнів з романтизмом М. Горького
2) Охарактеризувати образ героїв оповідання
) Розглянути композицію розповіді
) Зробити висновки
Головна проблема уроку: Скільки голів в оповіданні і чому вони розташовані саме в такій послідовності: Легенда про Лару, життя старої Ізергіль, легенда про Данко
Основні освітні об'єкти: підручник, робочий зошит, текст твору
План уроку:
. Організаційний момент (1 хвилина)
. Постановка проблемного питання (3 хвилини)
. Романтизм Горького (8 хвилин)
. Робота з образами героїв оповідання (24 хвилини)
. Відповідь на проблемне питання (7 хвилин)
. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання (3 хвилини)
Хід уроку
Вчитель: Здравствуйте. Сьогодні на уроці ми познайомимося з розповіддю Максима Горького В«Стара ІзергільВ», написаним у 1895 році. Запишіть тему уроку (учні записують тему уроку з дошки в робочі зошити). Сьогодні нам потрібно відповісти на проблемне питання уроку (питання написаний на дошці): скільки голів в оповіданні В«Стара ІзергільВ» і чому вони розташовані саме в такій послідовності: Легенда про Лару, життя старої Ізергіль, легенда про Данко. Чому ж автор саме так розташував частини оповідання, а не інакше? Давайте висловимо свої припущення з цього питання (учні висловлюють свої думки). А правильність ваших припущень ми перевіримо в ході нашого уроку. p align="justify"> Вчитель: З чого починається розповідь? Яка картина постає перед нами на самому початку оповідання - звичайна або незвичайна? (Довести свою думку прикладами з тексту твору)
Відповідь: Розповідь починається з зображення виноградника. Горький занурює читача в якусь таємничу середу (див. у тексті): "Вітер тек широкою, рівною хвилею, але іноді він точно стрибав через щось невидиме, і, народжуючи сильний порив, розвівав волосся жінок у фантастичні гриви, здіймалися навколо їх голів . Це робило жінок дивними і казковими ... В»
Вчитель: Ми бачимо таємничу романтичну картину. Отже, ми з вами підійшли до романтизму. Запишіть у зошитах підзаголовок: Романтизм Горького. Згадайте, ми з вами говорили про протиставлення двох світів: світу вічності і світу земного, тобто світу ідеального і світу реального. Так от романтизм пропонував своє розуміння героя і дійсності і підкреслював розрив між цими світами: один світ - кращий, тобто істинне духовне царство в душі героя, інший світ йому протилежний - світ дійсності навколо героя. Така ситуація висвітлює тему добра і зла, свободи і несвободи (учні перемальовували схему з дошки):
Гармонія Хаос
Герой світ дійсності
Духовне царство
(мир кращий)
Матеріал для запису в зошиті:
Герой романтизму - завжди геній, пророк, виняткова особистість. Він вважає за краще вічне - даному, поточному, нездійсненне - доступному. Він включений в середу жорстоких одноплемінників, прагне до свободи, яка є для нього вищим благом. p align="justify"> Вчитель: Скажіть, а в оповіданні герої - романтичні особистості або звичайні люди?
Відповідь: Герої в оповіданні - романтичні особистості, тому що всі вони прагнуть до свободи.
Вчитель: Тепер розглянемо всіх героїв оповідання. Почнемо з образу самої старої Ізергіль. Запишіть підзаголовок в зошитах: Образ старої Ізергіль. Отже, Ізергіль є головною героїнею розповіді. Коли і за яких обставин в оповіданні з'являється образ Ізергіль? (Знайти в тексті)
Відповідь: Образ Ізергіль з'являється в 1 розділі розповіді
Учитель: Давайте знайдемо в оповіданні образ баби і зачитаємо
Відповідь: В«Час зігнуло її навпіл ...В», В«Її скрипучий голос звучав так, ніби це нарікали всі забуті століття ...В»
У.: Які два слова, близькі за змістом, повторюються в портреті Ізергіль?
О.: Слова В«ЧасВ» та В«СтоліттяВ»
У.: Згадка цих двох слів і сам портрет баби натякають на те, що ця жінка стара і мудра і розповість таку ж стару і вічну мудрість.
А що йдеться у розповіді про життя старої і звідки ми дізнаємося про факти з її життя?
...