Тема: Н. В. Гоголь - В«поет життя дійсноюВ»
В
Цілі: - розширити знання учнів про особистість письменника, про секрети гоголівського художнього стилю; познайомити з історією створення повісті В«Повість про те, як посварилися Іван Іванович з Іваном Никифоровичем В»;
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до творчості російських письменників, поваги до культурної спадщини.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
- 1. Про що змушує нас задуматися вірш В«Виходжу один я на дорогуВ»? Які почуття у нас викликає? (Про проблеми життя і смерті. Почуття смутку і умиротворення.) p> - 2. У якому році було написаний вірш В«Виходжу один я на дорогуВ»? Яким чином факти з життя доповнюють наше уявлення про вірш? (Влітку 1841р., Незадовго до трагічної загибелі поета. У вірші ніби звучить своєрідне пророкування про швидку смерть і вічну славу поета)
- 3. Яким бачиться герою світобудову у вірші В«Виходжу один я на дорогуВ»? У якій точці простору відчуває себе герой? (Відчуває себе в центрі всесвіту, злиті воєдино Земля-Небо-Людина)
- 4. У чому особливості композиції вірша В«Виходжу один я на дорогуВ», особливості його виконання? (Кожне перше речення подальшої строфи доповнює зміст останнього пропозиції попередньої (Ланцюгова зв'язок): І зірка з зіркою говорить - У небесах урочисто і чудно. Строфи пронумеровані - кожна строфа розкриває свою маленьку подтемку: 1. Вступ. (Ніч тиха.), 2. Біль і смуток, 3. Бажання заснути, 4. Живий сон, 5. Кінцівка. (Вічне спів, темний дуб). Мелодійність, пісенність, загадковість вірші.
- 5. У чому сенс вірша В«ЗаповітВ»? Яка його передісторія? (Сповідь вмираючого від ран армійця. Написано під враженням від битв на Кавказі, куди Лермонтов двічі був засланий. Головна ідея - навіщо затіваються війни?) p> - 6. За допомогою яких слів і прийомів автор намагається передати внутрішній світ героя вірша В«ЗаповітВ»? (Монолог, самокритика героя (В«моєю долею,// ​​Сказати по правді, дуже// Ніхто не стурбований. В», вірний цареві, краю рідного, любить рідних, не хоче засмутити їх, пробачив в душі сусідку, з якою давно розлучилися, яка забула його: В«Нехай вона поплаче ...// Їй нічого не значить.)
- 7. Які почуття опановують ліричним героєм у вірші В«В'язеньВ»? (Романтичні мрії про свободі, про красуню младой, про коні.)
- 8. Розкрийте передісторію написання вірша В«В'язеньВ».
Восени 1840 вийшов перший збірник творів М. Ю. Лермонтова, складений ним самим. На 3-му місці в ньому було стихотв. В«В'язеньВ». p> У 1837 р. поет перебував під арештом в будівлі Головного штабу за вільні вислови у вірші В«Смерть поетаВ», присвяченому загибелі А. С. Пушкіна. До арештованого Лермонтову допускали тільки камердинера, який приносив хліб. Поет велів йому загортати хліб у сірий папір. На жмутах цього паперу за допомогою вина, пічний сажі сірники Лермонтов написав кілька віршів, у тому числі і В«В'язеньВ».
- 9. Який пафос вірша В«В'язеньВ»? (Пафос протесту, вольності.) p> - 10. У чому своєрідність вірша В«Повітряний корабельВ»? (Тюремні вірші, романтизм, в основі балада австрійського поета Цедліца В«Корабель привидівВ», приводом стали чутки про перевозі праху Наполеона з Острова Святої Олени в Париж, історич. події, повернення в минуле)
- 11. Що об'єднує і в чому відмінність віршів В«Вона не гордою вродоюВ» і В«Ні, не тебе так палко я люблю В»? (Про любов і те і те, але в 1-му захоплення улюбленої, у 2-му згаслі почуття, роки написання не збігаються: 1832, 1841)
- 12. Які почуття у вас викликало вірш В«АнгелВ»?
III. Вивчення нового матеріалу.
Тема нашого уроку Н. В. Гоголь - В«поет життя дійсноюВ» (В. Бєлінський)
Відкриваємо зошити, запишемо основні події життя поета. Микола Васильович Гоголь (1809-1852) народився 20 березня (1 квітня) 1809 року в містечку Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губернії. Дитячі роки письменника пройшли в родовому маєтку Гоголів-Яновських у селі Василівці, недалеко від Сорочинців. Його батько, Василь Опанасович, небагатий поміщик, був пристрасним шанувальником мистецтва, любив книги, театр, писав вірші і комедії.
Первісне освіта Гоголь отримав у своїй рідній Василівці у домашнього вчителі-семінариста. У 1819 році Гоголя віддали вчитися до Полтавського повітове училище, а через два роки він був прийнятий до Ніжинської гімназії вищих наук.
У гімназії Гоголь із задоволенням займався малюванням, багато читав, брав діяльну участь у випуску гімназійних журналів В«ЗіркаВ» і В«Метеор літератури В». У них він поміщав свої вірші, оповідання, повісті, але жодне з цих творів до нас не дійшло, і лише за спогадами його товаришів ми знаємо, що гімназисти читали їх з захоплен...