Заняття в середній логопедичної групі 
  Тема:  Знайомство з органами артикуляційного апарату  
   і поняттям звук  
      Мета   :  познайомити дітей з органами артикуляційного апарату; вчити дітей вслухатися в мову дорослого, відповідати на питання; розширювати уявлення дошкільнят про навколишній світ; збагачувати активний словник; розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, мислення. 
   Обладнання:  м'які іграшки (Зайчик, Мишка, Сова та ін); кольорові листочки, вирізані з паперу. br/> 
  Хід заняття  
   1. Організаційний момент. 
  - Здрастуйте, хлопці. Подивіться скільки гостей у нас сьогодні. Привітайтеся. p> - Хлопці, скажіть, який час року настало? 
  - А якими стають листочки восени? (Жовті, червоні). p> Дихальна гімнастика. 
  - Подивіться, у нас теж є осінні листочки, давайте пограємо з ними. Помилуйтеся на них, а тепер подмімо, щоки не роздувати, вітер повинна йти по середині язичка. 
  Що листочки роблять? (Шелестять, гойдаються, нахиляються, шепочуть). p> 2. Основна частина. p> - Хлопці, кого ви бачите? Хто до нас прийшов? p> - Ви пам'ятаєте, хто такі Мишка і Зайчик? (Це іграшки.) p> - Ви, напевно, не забули, що вони дуже люблять подорожувати? 
  - А ще у Мишки і Зайчика є знайома - Мудра Сова. І ця Сова запропонувала їм відправитися у велике подорож у країну Абетку, в якій живуть літери. Але шлях в країну Абетку лежить через країну Звуків. Ця країна невидима, але вона оточує нас усюди, тому що звуки є скрізь, їх не можна побачити. Їх можна тільки почути або вимовити. p> - Закрийте очі і прислухайтеся. Які звуки ви чуєте? (Б'є барабан, дудить дудка і т.д.) 
  - Скажіть, як сигналить машина, як сміються, як виє вовк, гавкає собака, нявкає кішка. (Діти відтворюють звуконаслідування.) 
  - Так от, всі, що ви зараз сказали і почули, - це і є звуки. А звуками вважається все, що можна почути і вимовити. Під час нашої подорожі ми дізнаємося, які бувають звуки мови. Як вони виникають, як вимовляються, як дружать один з одним. Ще ми дізнаємося, що звуки позначаються буквами. 
  - Куди ми з вами поїдемо? (У країну Абетку.) p> - Яку країну ми повинні проїхати, перш ніж потрапити в Абетку? (Країну Звуків.) p> 3. А) 
  - Пора займати свої місця у вагончиках. Мишка і Зайчик вже всілися. p> - Ви готові до подорожі по країні Звуків? 
  - Тоді подудіте, як паровозик. (В«Ту-туВ».) p> - Як стукають вагончики? (В«Чух-чух-чухВ».) p> А це означає, що ми вже їдемо по країні Звуків. 
  Б) 
				
				
				
				
			  - Ми їдемо повз зоопарку. - Скажіть, кого побачили Мишка і Зайчик? p> Зайчик вирішив перевірити, дійсно вони опинилися в країні Звуків. За порадою Мудрої Сови він закрив очі і прислухався. Які звуки він почув? p> - Давайте допоможемо йому. (Діти зображують, як подають голос корова, кінь, вівця, собака, півень і ворона.) p> - Чи можна все, що ви виголосили, назвати звуками? (Можно.) 
  - Це означає, що наші друзі-іграшки вже потрапили в країну Звуків. 
  4. - Хлопці, а тепер давайте пограємо. Вставайте в коло. Я встану в центрі. p> Пропоную дітям всім разом скласти вірш.  Логопед:  Підспівує козлик мені:  Діти:  Бе-бе!  Логопед:  Гавкає песик, хвіст задерши:  Діти:  Гав-гав!  Логопед:  А півень мені на бігу Прокричав ...  Діти:  Ку-ка-рі-ку!  Логопед:  А кошеня пискнув:  Діти:  Мяу! p> У ході фізкультхвилинки діти слідом за логопедом зображують руху тварин: тупають ногою (як козлик), встають на карачки (як песик), махають руками (як півень), сідають навпочіпки (Як кошеня). p> - Які звуки ви виголосили? (В«БеВ», В«ГавВ», В«Ку-ка-рі-куВ», В«МяуВ».) p> 5. - Ці звуки видають тварини. А люди видають звуки мови. З них виходять слова. Після того як Мишка і Зайчик розібралися, що таке звуки, Мудра Сова розповіла їм, звідки і як з'являються звуки. Виявляється, звуки виникають у роті. p> - Що знаходиться в роті у кожного з вас? (Зуби, язик.) p> - А якщо ми закриємо рот, що заважає нам побачити зуби і язик? (Губи і щоки.) p> - Спробуйте закрити щільно рот і сказати В«ЗдрастуйтеВ», не відкриваючи рота. (Діти намагаються вимовити це слово з закритим ротом.) 
  - Ви змогли правильно Вимовити слово В«здрастуйтеВ» із закритим ротом? (Ні.) 
 -Чи можна розмовляти без допомоги губ, щік, мови і зубів? (Нельзя.) 
  6. Давайте спробуємо відгадати загадки: 
 -Коли ми їмо - Вони працюють, Коли не їмо - вони відпочивають. Не будемо їх чистити-Вони заболят. p> (Зуби) 
 -Посильней ти їх роздам, На гаряче подми. 
  (Щоки) 
 -Завжди він в роботі, Коли ми говоримо, А відпочиває, Коли ми спимо. p> (Мова) 
  Про що були загадки? 
  7.Послушайте казку про Веселому язичка і повторюйте за мною всі рухи язичка. 
  Жив та був на світлі Веселий Язичок. У нього був свій будинок - рот. Стіни - щоки (діти надувають щоки), вікна - губи і зуби (діти посміхаються і показують зуби). Язичок був дуже акуратний. Кожен день він наводив порядок у своєму будиночку: чистив стіни - щоки (діти проводять язиком по внутрішній стороні щік), стеля, який називається небо (по небу), мив підлога - нижня щелепа (по внутрішній стороні нижньої щелепи), протирав вікна (діти широко відкривають рот і проводять мовою по верхніх і нижніх зубів). Якось раз Веселому Язичку стало нудно. Він відкрив вікно (широко відкривають рот), виглянув на вулицю (висовують вперед мова), подивився по сторонах (рух мови в різні сторони), вгору, вниз. Побачив ворону і злякався, сховався у свій будиночок (діти прибирають мову всередину) і закрив вікна (закривають рот). 
  - Наш Язичок дуже веселий, він любить веселитися, стрибати, іноді навіть дістає до стелі. Нехай твій язичок дострибне до стелі і погладить небо. А тепер нехай язичок дістане стелю і посидить там трошки. ( Рух має виконуватися тільки мовою, без допоміжних рухів губ і нижньої щелепи. Рот широко відкритий. Спокійно, без сіпань мову утримується нагорі протягом 5-6 секунд. ) Потім Веселий Язичок спустився вниз, знову підстрибнув до стелі. Спустився. Підстрибнув. ( Вправа повторюється кілька разів. ) Настрибався язичок, втомився і пішов спати. Нехай трошки відпочине. p> 8. Підсумок заняття. p> - У якій країні живуть літери? - А звуки? - У якій країні опинилися Мишка, Зайчик і Мудра Сова по дорозі в країну Абетку? 
  - За допомогою чого ми вимовляємо звуки? 
  - Вам сподобалося заняття? 
  Сюрпризний момент. - Іграшки дуже раді, що ви з ними подорожували і хочуть Вас пригостити. (Лунають цукерки). br/>