А.С. Пушкін «Зимовий ранок»
Цілі уроку:
1. Дати поняття про двоскладових розмірах вірша, особливості віршованої мови.
2. Розвивати вміння аналізувати, розуміти і відчувати своєрідність мови поета, відчувати її сутнісну й емоційну насиченість.
3. Виховувати естетичні смаки, любов до малої батьківщини, рідного куточка і природі.
Обладнання:
. Російська література: підручник для 6-го класу установ, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти з біл. і рос. яз. навчання./Т.Ф. Мушинська, Є.В. Перевозная, С.Н. Каратай.- Мінськ: Нац. Ін-т освіти, 2009.
. Ілюстрації, заздалегідь підготовлені дітьми.
Тип уроку: комбінований.
Попереднє домашнє завдання : один з учнів готує повідомлення «Історія створення вірша»; інші створюють ілюстрації або знаходять репродукції із зимовими пейзажами.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання
1. Читання вірша «Няні» напам'ять.
2. Відповіді на питання 1,2 «Узагальнюємо враження і спостереження» (с. 151)
III. Підготовка до сприйняття нових знань.
1. Повідомлення вчителя (з елементами бесіди).
Кожне з творів письменника і поета часто автобіографічна. І ми з вами вже стикалися з цим явищем. Давайте згадаємо, в яких творах автор говорить не тільки про когось, а й про себе. Може бути це один з вивчених нами оповідань? («Уроки французького» В. Распутіна.)
Або віршів? («Зимовий вечір», «Няні» А.С. Пушкіна.)
А зараз ми з вами познайомимося з історією написання ще одного вірша і давайте подумаємо, чи є в ньому елементи автобіографічності.
2. Повідомлення «Історія створення вірша« Зимовий ранок »» (виступ заздалегідь підготовлено одним з учнів).
Вірш «Зимовий ранок» написано Пушкіним в роки «північної» посилання. Ці роки, проведені в Михайлівському, були наповнені не тільки сумним почуттям самотності і залежності, але і щасливими переживаннями дружби, любові і, найголовніше, творчого натхнення. Це почуття виражається у вірші як не можна явно, воно переливається вихором емоцій і настроїв у милуванні природою, красою дівчини, жартівливому компліменті, відчутті тепла і затишку, спогадах про хуртовинні вечорі, скороминущої смутку про минуле літо.
Вірш написаний дуже швидко, в один день - 3 листопада 1829 року у селі Павловському Старицького повіту Тверської губернії, в маєтку В.І. Вульфа. У Тверську губернію до своїх добрим знайомим Пушкін заїхав на цей раз по дорозі з Кавказу.
3. Міркування вчителя. Учитель допомагає учням зрозуміти, як поетом у вірші можуть бути зображені конкретні картини зимового ранку, прекрасного пробудження в затишному будинку друзів.
IV. Засвоєння нових знань.
1. Читання вірша учителем.
2. Бесіда з...