тавити недоліку, що є у вас в даний момент і що приймають у вас оточуючі люди. Запишіть їх в колонку «Мої гідності».
Тепер об'єднаєтеся в групи по три людини і спробуйте обговорити ваші записи. Під час обговорення будьте гранично відверті у своїх висловлюваннях і уважні до того, що вам говорить ваш партнер. Пам'ятайте про наших правилах. На обговорення вам дається 10 хвилин.
Тепер давайте обговоримо це все разом і спробуємо відповісти на наступне питання: Що нового ви дізналися про себе?
Вправа 4. Комісійний магазин
Мета: формування навичок самоаналізу, саморозуміння і самокритики; поглиблення знань один про одного через розкриття якостей кожного учасника.
Інструкція: Пропонується пограти в комісійний магазин. Товари, які приймає продавець - це людські якості, наприклад: доброта, дурість, відкритість. Учасники записують на картку риси свого характеру, як позитивні, так і негативні Потім пропонується здійснити торг, в якому кожен з учасників може позбутися якогось непотрібного якості, або його частини, і придбати що-небудь необхідне. Наприклад, комусь не вистачає для ефективного життя красномовства, і він може запропонувати за нього якусь частину свого спокою і врівноваженості.
Рефлексія:
1. З яким настроєм ви йдете?
. Чи змінилося ваше самопочуття, настрій до кінця тренінгу?
. Що вам дав сьогоднішній тренінг?
Ритуал прощання.
3 ЗАНЯТТЯ
Тема : Хто Я?
Мета : Дати можливість учасникам усвідомити причини своєї самотності та можливі шляхи його подолання.
Хід заняття:
Привітання.
Вправа 1. «Прогноз погоди»
Мета: Визначити емоційний стан кожного з учасників групи.
Інструкція. «Візьміть аркуш паперу і олівці і намалюйте малюнок, який буде відповідати вашому настрою. Ви можете показати, що у вас зараз «погана погода» або «штормове попередження», а може бути, для вас вже світить сонце ».
Вправа 2. «Міфи про самотність».
Мета: Дати можливість учасникам подумати над причинами своєї самотності.
Інструкція: Розділитися на 3 підгрупи, кожна підгрупа витягає собі один, видрукуваний заздалегідь, міф. Далі, протягом 10 хвилин, обговорюють отриманий міф, кожен висловлює свою думку. Потім всі повертаються в загальне коло, і починають дискусію: хтось доводить правильність міфу, а хтось дає спростування.
Міф 1: Самотні люди самотні з власної вини, «з вами щось не так, щось в вас треба виправити».
Міф 2: Самотні люди самотні тому, що неправильно поводяться, «треба просто виправити вашу поведінку».
Міф 3: Ви самотні, тому що: занадто старі, занадто худі, занадто товсті, занадто бідні або багаті, тому, що у вас є діти і т.д.
Вправа 3. «Намалюйте свою самотність»
Мета: Дати можливість учасникам подумати над причинами своєї самотності.
Візьміть аркуш паперу і кольорові олівці. Лівою рукою, вибираючи олівець того кольору, який вам подобається, починайте малювати довільні лінії. Намагайтеся не замислюватися, а малювати спонтанно, звільняючи руку від впливу своїх думок і підкоряючись тільки внутрішньому бажанню. Якщо через якийсь час вам захочеться взяти олівець іншого кольору, зробіть це. Щоразу вибирайте колір олівців і спрямованість малюнка у відповідності зі своїм бажанням. Ваш вільний малюнок, що складається з різних кольорових ліній, повинен поступово заповнити весь простір листа. Не повинно залишатися жодних вільних місць.
Після того як малюнок буде закінчено, подивіться на нього. Олівці яких кольорів ви віддали перевагу? Не дивуйтеся тому, що, крім темних кольорів, ви вибирали також світлі і, можливо, навіть яскраві.
Це свідчить про те, що насправді свій настрій ми оцінюємо більш негативно, ніж насправді. Спонтанний малюнок лівою рукою відображає наш внутрішній стан близько до того, як воно насправді (на малюнок 15 хвилин).
Питання для обговорення в загальному колі:
. Що для вас самотність?
. Що ви відчуваєте, коли зовсім самотні?
. Що допомагає вам подолати це почуття?
Вправа 4. «Аукціон»
Мета: усвідомлення можливих шляхів подолання самотності.