явлень про величину у дітей середнього дошкільного віку, які перебувають на середньому і низькому рівні розвитку даних уявлень.
Для реалізації цієї мети ми пропонуємо провести серію дидактичних занять:
Гра-заняття «Що роблять матрьошки?»
Мета заняття. Ознайомити дітей з новою якістю предмета - розміром. Закріпити знання про колір і форму. Передбачити ефект несподіванки, сюрпризности. Долучити дітей до створення емоційного настрою, формуючи інтерес до заняття.
Матеріал. Комплект матрьошок (сувенірний), який вміщує 6 - 8 предметів. Якщо його немає, можна використовувати два набори звичайних трьох - п'ятимісних матрьошок; брусок або смужка паперу для відділення однієї групи матрьошок від іншої.
Хід заняття. Вихователь ставить на стіл велику матрьошку і каже:
Подивіться, яка красуня до нас прийшла! (Усі милуються матрьошкою, роздивляються її.)
Вихователь запитує, у що одягнена матрьошка, якого кольору її сарафан, косиночка і т.д. Помилувавшись матрьошкою, піднімає її і здивовано каже:
Щось вона важка. Може, там щось є? Давайте подивимося!
Вихователь відкриває матрьошку, промовляючи з дітьми такі слова: «Матрьошка, матрьошка, відкрийся трохи!»
Відкриваючи велику матрьошку і побачивши в ній наступну, дивуються і милуються нею. Вихователь звертає увагу на те, що матрьошки різного зросту, різні за висотою. Він запитує:
Яка з матрьошок вище? Якого кольору косиночка у високої, а яка - у низькій?
Потім, взявши в руки меншу матрьошку, знову пропонує вгадати, чи не сховано там ще чогось. Діти знову говорять хором ті ж самі слова: «Матрьошка, матрьошка, відкрийся трохи!» Так продовжується до тих пір, поки не розкриють всі матрьошки.
Поставивши їх в ряд по зростанню, вихователь звертає увагу дітей на те, що кожна матрьошка нижче попередньої. Після цього він поділяє матрьошок на дві рівні групи і каже:
Всі матрьошки, як і ви, ходять у дитячий сад, але тільки високі матрьошки підуть в старшу групу, а маленькі - в молодшу.
На столі виділяється місце для старшої і для молодшої груп (відгороджуються паличкою, бруском, рискою).
Вихователь викликає дітей по одному і дає кожному бажаючому завдання - відвести якусь матрьошку, яку він сам вибере, в старшу чи молодшу групу. Це питання вирішує сама дитина. Решта разом з вихователем перевіряють правильність дій. Коли всі матрьошки потраплять у відповідні групи, вихователь підводить підсумок:
Матрьошки, які потрапили в старшу групу, - високі, а низькі матрьошки потрапили в молодшу групу, вони ще маленькі, ось підростуть і підуть у старшу групу. А тепер нехай наші матрьошки трохи поводять хоровод, а ми заспіваємо пісеньку!
Вихователь кличе до себе кількох дітей, дає кожному з них дві матрьошки, які стоять поруч, і пропонує показати, як ходять матрьошки одна за одною. Одні діти зображують матрьошок, а інші разом з вихователем співають пісеньку.
Матрьошок ставлять у коло і на столі з'являється два хороводу.
Давайте і ми пограємо з вами в «Коровай» і навчимо матрьошок, - пропонує виховат...