2 хвилини повідомляє другу акторові про іншу сторону конфлікту. Режисер спостерігає, як актори розігрують внутрішній конфлікт, відстоюючи свою позицію, або аргументуючи своє рішення. Приблизно через 2 хвилини актори припиняють гру, і режисер коментує, що відбувалося, і що він відчував, «спостерігаючи внутрішній конфлікт». Режисером мав побувати кожен учасник.
Питання для обговорення:
. Що ви відчували, коли розігрували ваш внутрішній конфлікт?
. Як ви зазвичай вирішуєте внутрішні конфлікти?
Вправа 3. «Не впусти!».
Мета: зняття втоми; вироблення вільного, розкутого спілкування.
Учасники встають у коло і перекидають один одному м'яч, називаючи кожного разу, який предмет він позначає. Наприклад: цегла, кришталева ваза і т.д. Той, хто ловить м'яч, повинен зобразити, як би він зловив цей предмет, відповідно його тяжкості, крихкості і т.д.
Рефлексія:
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
. З яким настроєм ви сьогодні йдете?
. Чи змінилося ваше настрої і самопочуття?
Ритуал прощання.
11 ЗАНЯТТЯ
ТЕМА: ПРОБЛЕМИ В ОБЩЕНИИ
МЕТА : Виявити уявлення учасників про конфлікт і розвиток умінь управляти внутрілічностнимі і міжособистісними конфліктами.
ХІД ЗАНЯТТЯ :
Привітання.
Вправа 1. Скульптура конфлікту
Мета: усвідомлення диференційованості сприйняття людьми однієї і тієї ж реальності.
Інструкція: Ведучий викликає трьох добровольців і просить їх зобразити живу скульптуру, що зображає конфлікт. Вони можуть подати будь-яку скульптуру, але вкластися в одну хвилину. Коли скульптура буде споруджена, попросіть учасників без обговорення з іншими записати назву, яке вони б дали цій скульптурі. Преложен кожному сказати, яку назву скульптури він записав. Попросіть авторів скульптури також дати власну назву.
Питання для обговорення:
. Збіглося чи назву, яке ви дали скульптурі, з іншими назвами? Як ви думаєте, чому?
. Що вплинуло на ваш вибір назви?
. Що може статися, коли люди розглядають одну і ту ж ситуацію і бачать різні речі?
Вправа 2. Зебра
Мета: інтеграція діалектичних протилежностей особистісних характеристик.
Інструкція: Тренер пропонує учасникам групи написати п'ять своїх самих позитивних якостей. Потім, він просить зрадити їм негативний зміст: наприклад, добрий - який не вміє відмовляти, розумний - забивающий голову всім, чим попало і т.ін. Після цього потрібно виконати зворотне: написати п`ять якостей, які особливо в собі не подобаються і переназвати їх, щоб зробити менш неприємними. Наприклад, нахабний - вміє постояти за себе, невпевнений - турбується про те, як він виглядає в очах оточуючих.
Питання для обговорення:
. Що ви відчували в ході виконання вправи?
. З якими труднощами зіткнулися?
. Як ви оцінюєте себе та інших? Від чого це залежить?
Вправа 3. Поведінка в конфлікті
Мета: усвідомлення різних стратегій поведінки в конфлікті, набуття навичок співпраці та творчого підходу до проблеми.
Інструкція: Учасники розігрують одну й ту ж ситуацію, демонструючи різні стратегії: конфронтацію, компроміс, пристосування, уникнення або співпраця. Приклад ситуації: «Ольга хоче піти на вечір у будинок до свого друга. Вона хвилюється, чи відпустять її батьки, бо вступні іспити в університет дуже скоро, а коли востаннє їй було дозволено піти на вечірку, вона прийшла на годину пізніше, ніж обіцяла ».
Питання для обговорення: . Які почуття ви відчували учасники?
. Які основні потреби, тривоги і страхи учасників взаємодії?
. Що заважає задоволенню потреб учасників?
. Яка загальна мета обох сторін?
. Які стратегії поведінки ви використовували і чому?
. Які з них найбільш вдалі для вирішення конфлікту і збереження стосунків?
Вправа 4. «Крокодил»
Мета: подолання труднощів, що заважають повноцінному самовираженню.
Інструкція: Багато людей бояться здатися оточуючим смішними, безглуздими, і питає учасників, кому знайоме це відчуття....