раву?
Вправа 4. «Чарівне слово».
Мета: засвоєнню дітьми звичайних навичок саморегуляції.
Інструкція: Приміром, коли ми хвилюємося, ми можемо вимовити про себе це чарівне слово, і відчуємо себе значно впевненіше і спокійніше. Це можуть бути різні слова: «спокій», «тиша», «ніжна прохолода», будь-які інші. Основне, щоб вони допомагали вам. Давайте спробуємо ».
Питання для обговорення: Що випробували, що відчули, виконуючи цю вправу?
Вправа 5. «Позитивні твердження».
Мета: засвоєнню дітьми звичайних навичок саморегуляції.
Інструкція: «Ще один метод заспокоїтися і розслабитися. Згадайте, уявіть собі ситуацію, яка традиційно викликає у вас хвилювання, напруга. Вимовте про себе кілька тверджень про те, що ви відчуваєте себе впевнено, тихо. Але ці твердження зобов'язані бути позитивними, наприклад, не «я не хвилююся», а «я спокійний» і т.д. Почнемо ».
Питання для обговорення: Що випробували, що відчули, виконуючи цю вправу? Хто які словосполучення вживав? Які ситуації згадалися?
Рефлексія:
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
. З яким настроєм ви сьогодні йдете?
. Чи змінилося ваше настрій і самопочуття?
Ритуал прощання.
10 ЗАНЯТТЯ
ТЕМА: ПРОБЛЕМИ В ОБЩЕНИИ
МЕТА : Виявити уявлення учасників про конфлікт і розвиток умінь управляти внутрілічностнимі і міжособистісними конфліктами.
ХІД ЗАНЯТТЯ :
Привітання.
Інформування.
Конфлікти - невід'ємна частина наших взаємин з іншими людьми, зі світом і з самим собою. На занятті ви зможете придбати корисні навички регулювання конфліктів. Конфлікти являють собою вияв незгоди між двома або кількома людьми або ідеями.
Коли люди думають про конфлікт, вони найчастіше асоціюють його з агресією, погрозами, війною і т.п. У результаті існує думка, що конфлікт - явище завжди небажане. Звичайно, конфлікт не завжди носить позитивний характер, але в багатьох ситуаціях він допомагає виявити різноманітність точок зору, отримати додаткову інформацію.
Перш за все, конфлікт означає взаємодію або діалог. Конфлікти необхідні для розвитку і зростання. У кожному конфлікті міститься позитивний потенціал. Навіть якщо конфлікт не розв'язаний, завжди є основа для того, щоб дізнатися і зрозуміти потреби іншого, а значить, відносини можна зберегти або поліпшити. Конструктивність або деструктивність конфлікту багато в чому залежить від того, наскільки ефективно управляють їм учасники взаємодії. Для управління конфліктом необхідно розуміти його причини. Зазвичай існує кілька причин конфлікту, серед яких можна виділити насущні потреби, обмеженість ресурсів, психологічні потреби, взаємозалежність завдань, відмінності в цілях, уявленнях і цінностях, відмінності в манері поведінки, в рівні освіти, невміння спілкуватися і ін.
Розрізняють чотири типи конфліктів. Міжособистісний конфлікт проявляється як зіткнення особистостей з різними статусами або поглядами і цінностями, различающимися докорінно. Під внутрішньоособистісних конфліктах стикаються «непримиренні сторони! нас самих. Існують також конфлікт між особистістю і групою і міжгруповий конфлікт.
Вправа 1. «Моя картина конфлікту»
Мета: усвідомлення індивідуальних уявлень про конфлікт.
Інструкція: Ведучий пропонує учасникам намалювати конфлікт. Для того щоб висловити ідею конфлікту, вони можуть намалювати все, що завгодно. Потім, в загальному колі, кожен учасник показує свій малюнок і розповідає про нього.
Питання для обговорення:
. Що спільного у вашого малюнка з іншими? У чому відмінності?
. Як ви ставитеся до конфлікту? Чому?
. Як ви зазвичай справляєтеся з конфліктом?
Вправа 2. Дві сторони мого «Я»
Мета: розвиток уявлень про внутрішні конфлікти, їх механізми і способи їх дозволу.
Інструкція: Учасникам необхідно подумати про внутрішні конфлікти, з якими вони коли-небудь стикалися. Прохання обміркувати такі конфлікти, які можна винести на обговорення. Учасники розділяються на групи по три людини (режисер і два актори). Протягом 1-2 хвилин режисер викладає одному з акторів одну сторону внутрішнього конфлікту, а потім за 1-...