авдання:
Намалювати ілюстрації до вірша, потренуватися в його виразно читанні, вивчити текст напам'ять.
7 - 8 уроки
Тема: Вірш К. Бальмонта «Сніжинка»
Цілі:
. Сприяти правильному естетичному сприйняттю стихотворения.
. Розвивати уміння відчувати настрій героя твору, вловлювати ставлення до нього і до описуваних подій.
. «Малювати» картини природи, підбирати до них музичні характеристики, словесний опис.
Хід уроку
Підготовча робота
Відгадайте, що таке: «Білий, пухнастий на землю лягає». Хоч час буває сніг? Завжди він іде однаково? А який сніг вам подобається: тихий, спокійний, пластівцями, мокрий, колючий, з вітром, хуртовиною? Які почуття викликає в вас що йде сніг? Уявіть собі, що ви летите з неба на землю, кружляючи, злітаєте вгору і плавно опускаетесь. Розкажіть, що ви бачите і що відчуваєте. (Діти діляться враженнями).
Розгадайте загадку:
Біла, узорная
Зірочка-малятко,
Ти злетяться мені на руку,
Посидь хвилинку.
покружляв зірочка
У повітрі трошки,
Села і розтанула
На моїй долоньці.
- Вірно, це сніжинка. Які ознаки допомогли вам здогадатися, що це сніжинка? Які епітети ви почули у загадці?
А тепер уявіть, що ... (до дошки запрошується учениця) - це сніжинка. Зараз ви будете називати епітети, що описують сніжинку, а вона вибере найкращі, які їй більше сподобаються.
А тепер послухайте, як К. Бальмонт описує шлях сніжинки з неба на землю. (Учитель читає вірш напам'ять).
Світло-пухнаста
сніжинка біла,
Яка чиста,
яка смілива!
Дорогий буйних
легко проноситься,
Не у височінь лазурную -
на небо проситься.
Під вітром веющий
тремтить, взметается,
На ньому, плекають
світло гойдається.
Його гойдалками
вона втішена,
З його хуртовинами
крутиться скажено.
У променях блистающих
ковзає вміла
Средь пластівців танучих
сохранно-біла.
Але от кінчається
дорога далека,
Землі стосується
зірка кришталева.
Лежить пухнаста
сніжинка смілива.
Яка чиста,
якась біла!
- Ви вже знаєте, що в ліричному вірші автор обов'язково передає певний настрій. З яким настроєм написано вірш К. Бальмонта «Сніжинка»?
Аналіз:
З чим поет порівнює сніжинку? Прочитайте. Зірка кришталева, як смілива дівчинка, хитна на гойдалках «під вітром веющим». Скажіть, чи так побачив її художник, створив ілюстрацію, вміщену в підручнику?
Куди прагне сніжинка? Чому автор називає її сміливою? (Сніжинка не боїться «дороги бурхливої»).
Які рядки або строфи вам особливо сподобалися? Чому К. Бальмонт захоплювався сніжинкою? Які слова у вірші цього вказують? («Сніжинка, - яка чиста, яка смілива ...»)
Що автор хоче підкреслити епітетами светло-пушистая? (Підкреслює м'якість, легкість, легкість сніжинки).
Хлопці, чи розумієте ви виразу «височінь лазурная», «взметается»? (З'ясовують значення виразів).
Які слова одушевляют сніжинку, зображують її як розумна істота? Яке слово автор використовує замість слова «сніжинка»? Що автор хоче цим підкреслити?
Сніжинка «тремтить», «взметается», тобто її рухи стають більш різкими, нерівними, її напрямок змінюється то вгору, то вниз. І все-таки вітер втішає сніжинку, і в той же час «кружляє її шалено». К. Бальмонт створив образ сніжинки, використовую...