чи уособлення (слово записується на дошці). Він захоплюється, милується нею, оклику пропозицію починає і закінчує вірш. Такий прийом дуже цікавий. Автор повторює один і той же замкнене коло. Це навіває думку про музику. Вслухайтеся в звучання вірші та спробуйте наспівати мелодію, підходящу звучанням до цього вірша? (Учитель виразно читає вірш: учні наспівують мелодію).
Яка музика підійшла б до танцю сніжинки: танець, марш, вальс, пісня? (.Діти Визначають, що найбільш підходить вальс).
Послухайте вальс В. Хачатуряна «Маскарад». Які почуття у вас викликала прослухана музика? Яку картину ви уявили? Чи підходить музика до руху снежинки? Спробуймо політати оскільки сніжинка. (Летить, проноситься, тремтить, взметается, гойдається, паморочиться).
Творчі роботи:
А зараз кожен намалюйте свою сніжинку, таку, яку ви її сьогодні побачили (графічне малювання). Подивіться на слайд.
Зараз ви прослухаєте музику сучасного композитора А. Городницького «Зимовий Вальс» і під музику ми намалюємо сніжинку, яку ми її сьогодні побачили.
А тепер опишіть її (письмове малювання).
Вторинний синтез
Хлопці, як читатимете цей вірш? Що повинні передати у читанні? Які почуття? (Діти працюють над виразністю читання з допомогою вчителя).
А ще сніжинку можна вирізати з паперу. Подивіться на слайд. Це буде вашим домашнім завданням.
Домашнє завдання
Виразно читати вірша і вирізати сніжинку. Схему виразно ви бачите на слайді.
9 - 10 уроки
Тема: Вірш А. Пушкіна «Зимовий ранок».
Цілі:
. Допомогти учням створити уяві описану поетом красу картини.
. Вчити порівнювати віршовані твори, написані на одну і ту ж тему різними поетами.
. Розвивати уміння зіставляти особливості художніх образів, створених різними форми мистецтва (емоційно- естетична оцінка зображення героїв, їх настрої в різних видах мистецтва).
Хід уроку
Підготовча робота
Хлопці, ходили ви на канікулах в парк? Яку картину ви побачили? Згадалося чи вам хоч один нами прочитане раніше вірш? (Діляться враженнями).
- Сьогодні ми прочитаємо ще одне вірш про зиму. Цей вірш написав вже знайомий вам поет О. С. Пушкін. Послухайте і скажіть, скільки картин природи описує А. С. Пушкін? (Читає заздалегідь підготовлені учні).
Мороз і сонце; день чудовий!
Ще ти спиш, один чарівний
Пора, красуня, прокинься:
Відкрий зімкнуті млістю погляди
Назустріч північній Аврори,
Зіркою півночі стань!
Вечор, ти пам'ятаєш, хуртовина злилася,
На каламутному небі імла носилась;
Місяць, як бліда пляма,
Крізь хмари похмурі жовтіла,
І ти сумна сиділа -
А нині ... подивися в окно:
Під блакитними небесами
Чудовими килимами,
Виблискуючи сонцем, сніг лежить;
Прозорий ліс одна чорніє,
І ялина крізь іній зеленіє,
І річка під льодом блищить.
Вся кімната бурштиновим блиском
Повита. Веселим тріском
Тріщить затоплена піч.
Приємно думати у лежанки.
Але знаєш: чи не веліти чи в санки
кобилка буру запрягти?
Ковзаючи по ранковому снігу,
Друг милий, віддамося біжу
нетерплячих коня
І відвідаємо поля порожні,
Риштування, недавно настільки густі,
І берег, милий для мене.
Аналіз:
- Чи сподобалося вам вірш? Скільки картин ви побачили? Які? Прочитайте. (Читають і розбирають ранковий пейзаж, з'ясовують незрозумілі слова і вирази. Описують своїми словами надану картину ранку).
Хлопці, а вам доводилося бачити таку красу? (Діти діляться враженнями).