«обдаровуємо» свою долоньку, ретельно профарбовуючи кожен пальчик. Потім прикладаємо долоньку до чистого листка - вийшов відбиток. Чекаємо кілька хвилин, щоб долонька висохла. Тепер її потрібно пожвавити. Що для цього можна зробити? (Правильно, поділитися своїм гарним настроєм, домалювати посмішку, очі, ще якісь атрибути по вашому розсуду).
Подивіться, які чудові долоньки у нас вийшли. Який настрій у наших долоньок? А у вас? Як ви себе почуваєте?
. Підсумок уроку
Чи сподобалося вам подорож по чарівному царству? Що заповнилося найбільше?
Додаток 3
Тема: Національний орнамент кокошника.
Мета: Узагальнити знання дітей про походження кокошника як елемента національного костюма. Удосконалювати знання про симетрії, технологічні вміння учнів, уміння підбирати кольори. Розвивати уяву і фантазію дітей. Виховувати акуратність, увагу.
Хід уроку:
. Організаційний момент
Хлопці, перш ніж ми дізнаємося тему нашого уроку, скажіть ви знаєте, що таке орнамент?
Правильно, Орнамент - візерунок, що складається з чергуються елементів для прикраси чого або (зброя, текстільниеізделія, меблі, головні убори)
І ось сьогодні ми з вами поговоримо про те, які головні убори носили на Русі і який у них орнамент.
. Робота над темою.
Подивіться на картинку. Ось такі різні існують кокошники.
Кокошник російський національний головний убір. Неймовірної складності виготовлення щит-гребінь-опахало навколо голови. Кокошник носили і дівиці, і заміжні. Відомий він дуже давно. Більш того, в кожній губернії у нього була своя форма. Довгий час кокошник був частиною не тільки народного костюма. Його носили цариці, боярині і бояришні.
Назва «кокошник» походить від давньослов'янського «Кокош», так називали курку або півня. Кокошник робили на твердій основі, зверху прикрашали парчею, позументом, бісером, намистом, перлами, біля найбільш багатих - дорогоцінними каменями.
Кокошник виповнюється у вигляді опахала або округлого щита кругом голови, це легенький віяло з товстого паперу, пришитий до шапочці.
Кокошник - не тільки жіночий головний убір, але і прикраса на фасадах будівель в російській стилі. Форма кокошника спереду нагадує корону, а з боку - качку.
Розвиток образу і символізму кокошника, зліва направо: 1 - слов'янський бог Велес з качкою-Макош на голові; 2 - єгипетська богиня з двома птахами на голові; 3 - цар Хафра (Хефрен) (середина 26 століття до н.е.), Єгипет; 4, 5 - росіяни кокошники.
На малюнку ми бачимо розвиток образу російського кокошника. Спочатку ми знаходимо глибинну релігійну міфологію, приховану в образі качки-Макоши, що розташовується на голові Велеса. На зображенні Велеса безпосередньо качка сидить на голові у нього. Далі ми бачимо єгипетську богиню в головному уборі, зробленому з двох птахів.
Одна з них розпласталася по голові, починаючи формувати задній полог кокошника - ошатну сороку (зауважте, і пташине назва збереглася). Інший птах у гнізді продовжує сидіти на голові. На зображенні царя Хефрена перший птах перетворилася вже на просто полог-сороку, а верхня сповзла ближче до загривку царя. На російських кокошниках (4 і 5) головний убір вже практично зовсім втратив пташині риси, але сам символізм залишився. Залишилася і форма гнізда, яку формує шапочка-начельнік.
Силует качки нагадує сама передня частина кокошника. На фрагменті 4 ми бачимо також, що верхня частина кокошника нагадує птаха, распростёршую крила вниз - на голову. Кокошники закінчуються задньою частиною - сорокою.
. Практична робота учнів.
- Я вам роздаю ось такі заготовки (кокошники, вирізані з білого картону). А ви обираєте будь орнамент з тих що ми розглянули або придумуєте самі і розписуєте цей кокошник.
Які кольори ми можемо використовувати при розписі кокошника?
Чому?
При виконанні ескізу кокошника необхідно дотримуватися симетрію. При виборі малюнка орнаменту використовуйте свою уяву і фантазію. Щоб створений вами орнамент кокошника був цікавий, використовуйте лінії. Лінії бувають: пряма, суцільна, хвиляста, зигзаг, переривчаста
Виконання робіт
Під звуковий супровід хлопці спочатку виконують ескіз кокошника олівцем, а потім приступають до його розпису.
5. Підсумок уроку.
Що виготовили на уроці?
Які знання зна...