й метод, у якого коефіцієнт вище.  
 «Вал-шестерня» має багатоступеневу циліндричну форму з незначною лискою, шпонковими пазами і зубами конфігурація яких не може бути відображена при отриманні заготовки. 
  Якщо в якості заготовки застосувати прокат, то з урахуванням найбільшого діаметра деталі? 56 мм і Ra3.2, він повинен бути призначений? 60мм, а довжиною 280мм. 
   Мпр=Vпр х? (5) 
   де Vпр - обьем заготовки з прокату 
 ?- Щільність матеріалу (для сталі=7.85кг/см 3) 
  Мпр=(? R 2 l) х7.85=(3.14х 3 2 х 28) х7.85=6.214кг (6) 
  КІМпр=
  Розглянемо другий метод отримання заготовки - поковка, отриманої на ГКР (горизонтально-кувальної машині). Це дозволить отримати заготовку формою наближеною до форми деталі, що знизить витрати матеріалу на відходи при обробці і тим самим підвищить КІМ. 
  Для визначення припусків і допусків необхідно по ГОСТ 7805-70 визначити точність заготовки, групу стали, ступінь точності і вихідний індекс 
  Точність заготовки Т4 (ГОСТ 7505-89 с.28 табл.19) 
  Ступінь складності С3 (ГОСТ 7505-89 с.30) 
  Група стали М2 (ГОСТ 7505-89 с.8 табл.1) 
  Вихідний індекс 10 (ГОСТ 7505-89 с.10 табл.2) 
  Попередній розрахунок маси заготовки визначається за формулою 
   МШТ=МдхКр (7) 
   Кр - розрахунковий коефіцієнт (для деталей типу вал 1.35-1.5) 
  МШТ=2.859х1.5=4.289кг 
  Висновок: Порівнюючи, КІМ прокату і КІМ штампування бачимо, що вигідніше застосовувати заготівлю, отриману штампуванням, так як КІМ шт вище 
  КІМ ін (0.67 gt; 0.46). 
   Малюнок 1 - Ескіз заготовки-штампування. 
    1.4 Визначення операційних припусків і операційних розмірів (на одну поверхню табличним методом і на одну - розрахунково-аналітичним)  
   Табличний метод. 
  Цей метод визначення припусків і операційних розмірів полягає в тому, що за ГОСТ вибирається загальний припуск на обробку поверхні, а потім за таблицями відповідних видів обробки встановлюються розміри проміжних припусків і визначаються проміжні розміри заготовки. 
   2Zmax=2Zmin +? i - 1 (8) [2c.59] 
  2Zmax черн. =2000 + 2500=4500мкм 
				
				
				
				
			  Zmax напівчистий. =+1400 + 740=2140мкм 
  Zmax чистий. =600 + 190=790мкм 
  Для валів розрахунковий розмір Dmin 
   Dmin=Dmin + 2Z min (9) [2c.62] 
   Dmin напівчистий=54.926 + 0.6=55.526ммчерн=55.526 + 1.4=56.926ммзаг=56.926 + 2=58.926мм 
 =Dmin +? (10) [2c.62] 
  напівчистий=55.526 + 0.19=55.716ммчерн=56.926 + 0.74=57.666ммзагот=58.926 + 2.5=61.426мм 
  Розрахунковий розмір для заготівлі? 59.826мм 
  Визначаємо операційний припуски і операційні розміри на НЦП? 56h11 (- 0.19) 
   Таблиця 4 Розрахунок якісним методом 
  Найменування операцііRa, мкм Найменше значення Z min, мкмРасчетний розмір, ммДопуск,?, мкмПредельний розмір, ммПредельний припуск, мкмd max d min 2Z max 2Z min Заготівельна (прокат) 80170059.41220061.6159.41 - Черновое точіння ( h14) 6.3 100057.2174057.9557.2142002000Чістое точіння (h11) 3,2 70055.841905655.8121401400 2Zmax=2Zmin +? i - 1 
  2Zmax=1 400 + 740=2140мкм 
  Zmax=2000 + 2200=4200 мкм 
  Розрахунковий розмір для вала dmin=dmin + 2Zmin=55.81 + 1.4=57.21мм=55.81 + 2.2=59.41мм 
  dmax=dmin +? =57.21 + 0.74=57.95мм=59.41 + 2.2=61.61мм 
  Розрахунковий розмір для заготівлі? 60.21 
   Малюнок 2 - Графічне розташування припусків, допусків і операційних розмірів. 
   Розрахунок припусків і операційних розмірів аналітичним методом на НЦП? 30к6 () 
   2Zmin=2 (Rz + h +?? про 2 +? у 2) (11) [2c.57] 
  де Rz - висота мікронерівностей поверхні, що залишилася після виконання попереднього переходу, мкм.- глибина дефектного шару, що залишився при виконання попереднього переходу 
 ? про - сумарне відхилення розташування, що виникло на попередніх переходах. 
 ? у - похибка установки на заготовку. 
   2Zmax=2Zmin +? i - 1 (12) [2c.59] 
   де? i - 1 - допуск на розмір на попередньому переході 
  Величина відхилення розташування заготовки 
  ? о=?? см 2 +? кор 2 (13) [2c.65] 
   де...