а робити строкатим, краще одноколірним, виключення в тому випадку, якщо тема спектаклю безпосередньо пов'язана з завісою.
Деталей оформлення на сцені повинно бути мало, щоб ляльки не губилися в них.
) Деталі на першому плані повинні бути об'ємними, на другому - напівоб'ємні, на задньому - плоскі.
) Лінія горизонту має бути спільною для всіх деталей оформлення.
) При оформленні необхідно представити підлогу, по якому ходять ляльки. Саме на цю підлогу слід ставити декорації і меблі.
) Якщо в декорації є двері і вікна, їх слід закрити ззаду темної фіранкою.
) Правильне співвідношення голови і тулуба ляльки 1: 5, а для ляльок-дітей 1: 4.
) В одному спектаклі повинні брати участь ляльки, виготовлені з одного матеріалу і способу обробки.
) На обличчі ляльки-дорослого виділяються три рівні частини: лобова, носова, подбородочная. На обличчі ляльки-дитини виділяються дві рівні частини.
) Великий візерунок в костюмі ляльки візуально її зменшує, дрібний візерунок - збільшує.
) Очі тварин повинні виготовлятися з різних матеріалів, інакше звірі позбудуться індивідуальності.
) Колір костюма не повинен збігатися з кольором декорації.
II частина заняття. Запропонувати дітям намалювати голови персонажів із знайомих казок, керуючись правилом 9.
З А Н Я Т І Е 2
Мета: виховувати стійкий інтерес до театрально-ігрової діяльності. Знайомити з різними лялькового театру: настільним, верхових ляльок, ляльок-маріонеток, ляльок «з живою рукою». Заохочувати озвучування ляльки.
Матеріал: ляльки «пальчикового» театру до вистави «Ріпка», «Теремок».
Хід заняття. Діти разом з педагогом розглядають ляльок, згадують, з якої вони казки. Педагог пропонує дітям розіграти знайомі їм російські народні казки «Ріпка». «Теремок», використовуючи «пальчиковий» театр.
Після вистави, на прохання дітей, педагог дає час пограти персонажами у вільній діяльності.
З А Н Я Т І Е 3
Мета: підтримувати бажання дітей брати участь у театрально-ігрової діяльності, вчити управляти настільними конусними ляльками, розвивати мовлення, активізувати словник.
Матеріал: настільні конусні ляльки.
Хід заняття. Дітям пропонуються нові ляльки. Вони можуть потримати їх у руці, добре розглянути, спробувати «оживити».
Педагог знайомить дітей з правилами ляльководіння: якщо зустрілися дві ляльки, то одна слухає, не рухаючись, а друга в цей час говорить, повільно погойдуючись з боку в бік, в такт мови. Важливо, щоб мова дитини збігалася з рухом ляльки.
Дитина вчиться нахиляти іграшку вперед і повертати її у вихідне положення. Освоївши цей рух, дитина зможе застосувати його в той момент, коли його іграшка вирішить «заговорити».
Етюд «Зайчик»
Заинька, зайка, маленький зайка!
Довгі вушка, швидкі ніжки.
Діток боїшся, зайка трусишка!
Дитина «водить» зайчика по столу, лялька виконує легкі стрибки в ритмі пісеньки.
Етюд «Жучка».
Ось собачка Жучка: хвостик карлючка,
Зубки гостренькі, шерстка рябенькою -Гав! Гав! Гав!
Педагог співає пісню, дитина плавним рухом веде собачку по столу. Слова «Гав, гав, гав» дитина пропевает самостійно, нахиляючи собачку вперед і повертаючи у вихідне положення.
Етюд «Півник»
Півник, півник,
Золотий гребінець, (дитина веде ляльку по столу, плавно похитуючи його з боку в сторони)
Масляна голівонька,
Шелкова бородушка (зупиняє ляльку і ритмічно похитує нею вперед, повертаючи у вихідне положення)
Що ти рано встаєш?
Голосисто співаєш,
Діткам спати не даєш! (погойдування з боку в бік з просуванням вперед)
Ку-ка-рі-ку! Ось який я півник! (погойдування вперед на одному місці).
З А Н Я Т І Е 4
Мета: Знайомити з театральною ширмою, верховими ляльками (на ложках), знайомити з прийомами водіння ляльок на гапіте, заохочувати участь в етюдах.
Матеріал: Театральна ширма, ляльки-ложки.
Хід заняття. Педагог вносить ширму і ляльку Машу (на ложці). Пояснює дітям, що ляльку треба тримати за тростину (ложку), опукла сторона яко...