ня. Написання психологічного автопортрета. Основне призначення вправи полягає у відпрацюванні навичок рефлексії та розвитку вміння самодіагностики. Завдання: напишіть (письмово - обов'язкова умова) свій психологічний портрет. Постарайтеся поміркувати над такими питаннями:
Що у мене виходить найкраще?
Якими якостями характеру я володію?
Що б я хотів змінити в собі, в своєму житті?
За що мене цінують (однолітки, друзі, батьки тощо)?
Чи впевнений я в собі?
Як мене сприймають інші люди?
Які мої достоїнства і мої недоліки?
Рефлексія : що запам'яталося найбільше, що вийшло найкраще, дізналися ви про себе або про когось з групи щось нове?
Тема 7. Рефлексивний тренінг.
Дане заняття розроблено на основі тренінгу, описаного в книзі Попової М.В. «Психологія як навчальний предмет в школі» .
Цілі заняття: розвиток рефлексивних навичок, уміння уважно слухати іншої людини.
Завдання : організація розвитку рефлексивних навичок.
Хід заняття : На попередньому занятті дається домашнє завдання:
Кожен готує повідомлення на будь-яку потрібну йому тему на10-15 хвилин. Завдання учня: подати предмет свого інтересу і проаналізувати його. Аналіз не передбачає глибоко дослідження, але обов'язково максимально виразити власну точку зору, враження. Тема повинна бути чітко визначена; назва має бути сказано групі чітко і ясно (можна написати його на дошці).
Процедура проведення заняття: Під час виступу доповідач перебуває в центрі уваги. Ведучий веде себе активно в невербальної комунікації: висловлює увагу, інтерес, емпатію.
I етап: Учень представляє свою тему. Після закінчення доповіді слово надається ведучому: «Будь ласка, задайте питання на розуміння. Якщо хтось хоче щось запитати, можна задати питання ». Доповідач відповідає коротко. Ведучий: «Спасибі, сідай сюди» (Вказуючи на своє місце).
II етап: Кожен з учасників півкола має висловити своє ставлення до того, що він почув з 2-х позицій: що здалося найбільш цікавим в оповіданні; що сподобалося (не сподобалося). (Я б на місці ... сказав би ...). Умова: починати аналіз з позитивних моментів; якщо щось не сподобалося, то які почуття виникли в той момент.
III етап: Виступаючий відповідає (якщо хоче) на питання і міркування учасників. Його право відповісти так, як він хоче; його слово - останнє.
IV етап (основна частина): Головна роль - у ведучого: тепер, давайте подивимося, що ми можемо дізнатися про людину (взагалі), маючи на увазі те, що зараз відбувалося. Опрацьовуються такі питання окремо по колу (не пропускаючи ні кого).
. Чи можемо ми сказати, що ми дізналися щось нове про ... як про людину тільки з тієї теми, яку він визначив у назві, (що саме і обгрунтувати свою думку). Через вибір теми можна простежити вибірковість ставлення до світу. З усіх тим він вибрав саме цю. Чому? Про що це може говорити? (Це коло його інтересів, ця тема входить в систему його цінностей.).
...