ипчаків, киргизів, їхні пісні, приказки, легенди і звичаї. «Діуані лугат-ат-тюрк»- Своєрідна енциклопедія життя тюркських народів, єдине джерело, з якого можна почерпнути відомості про культуру, господарстві тюрків, про етнонімах, топонімах, народному календарі, географічної термінології та багато іншого.
Таким чином ми бачимо, що середньовічний Казахстан був, одним з наукових центрів тодішнього світу. І хоча Баласагун і Отрар поступалися Дамаску і Багдаду, їх значення у розвитку наукових знань дуже велике. На жаль, небагато що збереглося, загинула знаменита Отрарская бібліотека, де зберігалися праці казахстанських учених, а й дійшла до нас свідчить про справжнє розквіті науки серед тюркомовних народів Казахстану.
Слово вчителя:.
Мозковий штурм: Хто такий Аль-Фарабі? Якими науками він займався? Які його праці ви знаєте?
Зараз ми будемо дізнаватися про інших учених середньовічного Казахстану і попутно заповнювати таблицю (біля дошки і в зошитах).
Вчені середньовічного Казахстану
Таким чином, у тюркомовних народів в 10-12 століття з'явилися значні наукові праці та літературні твори, що стало кроком вперед у розвитку духовної культури.
Закріплення нового матеріалу
- порівняти аль-Фарабі і аль-Біруні
- порівняти Ахмеда Іугнекі і Х.А. Йасауі
Підсумок уроку. Виставлення оцінок.
Інструктаж домашнього завдання параграф, схема по одному з учених (1 ряд - Махмуд Кашгар, 2 ряд - Юсуф Баласагуні, 3 ряд - Ходжа Ахмед Йасауі)
2. Тема: Культурне та духовне надбання казахського народу
Клас: 7
Предмет: Історія Казахстану
Мета уроку: Визначити напрями розвитку духовної культури в ранньому і розвиненому середньовіччі, ознайомити учнів з головними історичними творами, легендарними епосу, національними традиціями і звичаями казахського народу, узагальнити вивчений матеріал.
Завдання:
Освітня: Охарактеризувати розвиток науки в середньовіччі, вивчити життя і діяльність учених Казахстану в середні століття, вивчити види усної народної творчості та їх історичну цінність, визначити значення і роль айтиса, охарактеризувати казахські музичні інструменти, розглянути сімейні традиції і звичаї, національні ігри, релігійні вірування казахів.
Розвиваюча: Розвиток уміння переносити раніше отримані знання на вивчення нового матеріалу, виділяти істотне, основне в досліджуваному матеріалі.
Виховна: Виховання в учнів поваги до духовних цінностей нематеріальної культури, формування світоглядної ідеї «Пізнаванності світу».
Методи навчання: Пояснювальний, репродуктивний, частково-пошукової
Тип уроку: Комбінований (урок узагальнення)
Наочність: Підручник, роздатковий матеріал.
Час уроку: 40 хв
Хід уроку. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя. Постановка проблеми уроку: Простежити розвиток культури на казахській землі в середні століття.
Перший етап
Розділити клас на три к...