Тема уроку: Максим Горький В«На дніВ». Принцип багатоголосся в
дозволі основного конфлікту драми
Цілі уроку:
1) Виявити позицію героїв п'єси по відношенню до питання про правду
2) Спонукати учнів до висловлення власної точки зору про життєві принципи Луки, Сатіна і Бубнова
) Сприяти формуванню власної точки зору учнів по відношенню до поняття В«правдаВ»
) Формування навички публічного виступу, уміння відстоювати свою точку зору
Головна проблема уроку: Що краще - правда чи брехня?
Основні освітні об'єкти: підручник, робочий зошит, текст твору
План уроку:
. Організаційний момент (1 хвилина)
. Постановка та обговорення проблемного питання (5 хвилин)
. Розглянути, що є В«правдаВ» для кожного героя (доповіді учнів)
(30 хвилин)
. Відповідь на проблемне питання (8 хвилин)
. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання (1 хвилина)
Хід уроку
Вчитель: Сьогодні на уроці ми продовжуємо розмову про п'єсу Горького В«На дніВ», і наш урок я пропоную присвятити питанню, який є головним у цій п'єсі. А звучить питання наступним чином: Що краще - правда чи брехня? Це питання викликає суперечки, тому що існує багато різних точок зору щодо цього питання. Запишіть у зошити тему нашого уроку (тема уроку написана на дошці): Максим Горький В«На дніВ». Принцип багатоголосся в розмірі основного конфлікту драми. p align="justify"> Існує багато життєвих ситуацій, коли перед людиною лежить непростий вибір: сказати правду чи збрехати? Безумовно, є багато людей, які віддадуть перевагу сказати правду, але є й такі, хто вибере брехня, особливо якщо мова йде про життя людини. Наведіть приклади з життя, в яких випадках краще збрехати, ніж сказати гірку правду? (Учні висловлюють свої думки)
У.: Отже, ми з вами говоримо про драму. Давайте згадаємо, що таке драма як рід літератури? p align="justify"> Відповідь: Драма - рід літератури (поряд з епосом і лірикою), що належить театру та літератури і зображає життя людини в її конфліктних стосунках із самим собою або з суспільством. Також драма призначена для постановки на сцені і в ній відсутня авторська мова
У.: Отже, ми сказали про те, що драма припускає наявність конфлікту. А які види конфліктів існують в літературі? p align="justify"> О.: Зовнішній та внутрішній конфлікти
У.: У п'єсі В«На дніВ» які типи конфліктів ми виділимо?
О.: (матеріал для запису в зошиті)
) соціальний (життя нижчих верств суспільства) конфлікт
) любовний (психологічний, сімейно-побутовий) конфлікт
) ідеологічний (філософський) конфлікт
У.: Який з перерахованих конфліктів є провідним у драмі? Чому? p align="justify"> О.: Головним у драмі є філософський конфлікт, тому що проблематика п'єси укладена в головному питанні - Що краще - правда чи брехня? П'єса написана для того, щоб показати суперечки навколо головного питання про правду і брехню
У.: Хто з героїв драми є учасниками філософського конфлікту - суперечці про правду?
О.: Бубнов, Сатин, Лука
У.: У кожного з цих героїв була своя правда, свій погляд на людину. Давайте розглянемо кожного з цих героїв у відповідності з його правдою життя, може бути серед них є однодумці? p align="justify"> Доповіді учнів
1. Правда Сатіна - ідея ніцшеанства. Людина є вища цінність
. Правда Бубнова - повне невіра в людину, скептицизм
. Правда Луки - гуманізм, християнська правда
У.: Отже, ми вислухали три правди, три різних погляду на людину. Давайте зробимо висновок - у чому сутність правди Сатіни, правди Бубнова і правди Луки? p align="justify"> Висновок (матеріал для запису в зошиті)
Правда Сатіна - ідея ніцшеанства. Людина є вища цінність
Правда Бубнова - повне невіра в людину, скептицизм
Правда Луки - гуманізм, християнська правда
У.: А тепер скажіть, чия правда вам ближче - правда Сатіна, Бубнова або ж правда Луки? (Учні висловлюють свої думки)
Висновок
Всяка правда ...