Конспект уроку з алгебри для 8 класу середньої загальноосвітньої школи
Тема уроку : Функція
В В
Мета уроку:
В· Освітня: визначити поняття квадратичної функції виду (порівняти графіки функцій і), показати формулу знаходження координат вершини параболи (навчити застосовувати дану формулу на практиці); сформувати вміння визначення властивостей квадратичної функції з графіком (знаходження осі симетрії, координат вершини параболи, координат точок перетину графіка з осями координат).
В· Розвиваюча : розвиток математичної мови, вміння правильно, послідовно і раціонально викладати свої думки; розвиток навички правильної запису математичного тексту за допомогою символів і позначень; розвиток аналітичного мислення; розвиток пізнавальної діяльності учнів через уміння аналізувати, систематизувати і узагальнювати матеріал.
В· Виховна : виховання самостійності, вміння вислухати інших, формування акуратності й уваги в письмовій математичної мови.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Методи навчання:
узагальнено-репродуктивний, індуктивно-евристичний.
Вимоги до знань і вмінь учнів
знати, що таке квадратична функція виду, формулу знаходження координат вершини параболи; вміти знаходити координати вершини параболи, координати точок перетину графіка функції з осями координат, за графіком функції визначати властивості квадратичної функції.
Обладнання :
лінійка.
В В
План уроку
В
I. Організаційний момент (1-2 хв)
II. Актуалізація знань (10 хв)
III. Виклад нового матеріалу (15 хв)
IV. Закріплення нового матеріалу (12 хв)
V. Підведення підсумків (3 хв)
VI. Завдання додому (2 хв)
В В
Хід уроку
В
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка відсутніх, збір зошитів.
II. Актуалізація знань
В
Учитель : На сьогоднішньому уроці ми вивчимо тема: "Функція". Але для початку повторимо раніше вивчений матеріал.
Фронтальне опитування:
1) Що називається квадратичною функцією? (Функція, де задані дійсні числа,, дійсна мінлива, називається квадратичною функцією.)
2) Що є графіком квадратичної функції? (Графіком квадратичної функції є парабола.)
3) Що таке нулі квадратичної функції? (Нулі квадратичної функції - значення, при яких вона звертається в нуль.) p> 4) Перерахуйте властивості функції. (Значення функції позитивні при і дорівнює нулю при; графік функції симетричний щодо ос ординат; при функція зростає, при - убуває.)
5) Перерахуйте властивості функції. (Якщо, то функція приймає позитивні значення при, якщо, то функція приймає негативні значення при, значення функції дорівнює 0 тільки; парабола симетрична щодо осі ординат; якщо, то функція зростає при і спадає при, якщо, то функція зростає при, убуває - при.)
III. Виклад нового матеріалу
В
Учитель : Приступимо до вивчення нового матеріалу. Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку. Зверніть увагу на дошку.
Запис на дошці : Число.
Функція.
В В
Учитель : На дошці ви бачите два графіка функцій. Перший графік, а другий. Давайте спробуємо порівняти їх. p> Властивості функції ви знаєте. На їх підставі, і порівнюючи наші графіки, можна виділити властивості функції.
Отже, як ви думаєте, від чого залежатиме напрям гілок параболи?
Учні: Напрямок гілок обох парабол залежатиме від коефіцієнта.
Вчитель: Абсолютно вірно. Так само можна помітити, що у обох парабол є вісь симетрії. У першого графіка функції, що є віссю симетрії?
Учні: У параболи виду віссю симетрії є вісь ординат.
Вчитель: Вірно. А що є віссю симетрії параболи
?
В
Учні: Віссю симетрії параболи є лінія, яка проходить через вершину параболи, паралельно осі ординат.
Учитель : Правильно. Отже, віссю симетрії графіка функції будемо називати пряму, що проходить через вершину параболи, паралельну осі ординат.
А вершина параболи - це точка з координатами. Вони визначаються за формулою:
В
Запишіть формулу в зошит і обведіть в рамочку.
Запис на дошці і в зошитах
В
- координати вершини параболи.
Учитель : Тепер, щоб було більш зрозуміло, розглянемо приклад.
Приклад 1 : Знайдіть координати вершини параболи . p> Рішення: За формулою
В
маємо:
В
Відповідь: координати вершини параболи.
Учитель : Як ми вже відзначили, вісь симетрії проходить через вершину параболи. Подивіться на дошку. Накресліть цей малюнок у зошити.
Запис на дошці і в зошитах:
В В В
...