Відкритий урок у 10 класі
В«Ім'я іменник. Прикметник В»
Тема : Ім'я іменник. Прикметник. (Повторення)
Цілі: повторення і закріплення вивченого матеріалу;
формування навику виконання видів розбору;
виховання інтересу до книги, читання, казці.
Наочність : текст, діаграма Венна, кластер, клас розділений на 3 групи.
Хід уроку:
І. Організаційний момент: привітання звіт чергового повідомлення ТЦУ
ІІ. Перевірка домашнього завдання: творча робота (твір). p> ІІІ. Повторення вивченого матеріалу:
ІІ. Робота з підручником:
(стор., 96, упр. 138) Прикметники однини поставте у множині числі. Підберіть до них імена іменники. Однією рисою підкресліть закінчення прикметників з твердою основою, двома - закінчення з м'якою основою. Назвіть орфограми. br/>
Сучасний - Сучасні (сучасна молодь)
Міжнародний - Міжнародні (відносини)
Офіційний - Офіційні (офіційний вердикт)
Світовий - Світові (якості)
Науковий - Наукові (розробки)
Культурний - Культурні (спадщини)
Стародавній - Стародавні (пам'ятники)
Зимовий - Зимові (палаци)
Хімічний - Хімічні (зброї)
Фізічнскій - Фізичні (фізична тяжіння)
Разносторонний - Різнобічні (різнобічний розвиток)
Могутній - Могутні (могутня держава)
Живий - Живі (живий організм)
Систематичний - Сістіматіческіе (систематичне заняття)
Алфавітний - Алфавітні (алфавітний порядок)
Предметний - Предметний (предметна зв'язок)
Глобальний - Глобальні (глобальні зміни)
Громадський - Громадські (громадська думка)
Правопис. 1. З про време нн ий - пишемо зі тимчасовий, зі - Приставки са не буває (правопис прставок), в суфіксі дві - нн-, т. к. суфікс - енн - через дві - нн - (одна і дві букви - н-у суфіксах прикметників); Про фіциальной - перша буква про - непроверяемая голосна в корені; Світ ів ой - ОВ - суфікс, суфікса ав не буває; різн про стор ОНН ий - перша буква О - сполучна голосна, друга буква про - перевірочне слово - сторони (проверяемая безударний голосна в корені), - нн - на стику кореня на н і суфікса - н-; жи виття - жи-ши через і, голосні після шиплячих.
Вправа 140. Спишіть, вставляючи пропущені закінчення прикметників. Визначте їх число, відмінок і синтаксичну функцію. Що цікавого дізналися з тексту? Озаглавьте його. p> мн.ч., в.п.
Які?
Х У 1895 році Олександр Степанович Попов застосував електромагнітн ті хвилі для передачі сигналів на відстань і заклав цим початок нової галузі техніки - радіотехніки.
У початку ХХ століття, в 1900 році, російський учений Петро Миколайович
Ед.ч. СР р. в.п. х
Лебедєв продемонстрував всьому світу велике відкриття. Він довів, що
мн.ч., в.п. х
світло чинить тиск на тверді тіла. Десятьма роками пізніше Лебедєву вдалося виміряти тиск світла. Ед.ч., ж.р., р п. х
Ці нові відкриття були результатом довгої і наполегливої вЂ‹вЂ‹роботи.
ІІІ. Робота з текстом. p> 1. Читання тексту В«КазкиВ» (заздалегідь надрукувати, роздати листочки). p> 2. Робота зі словником. p> 3. Відповіді на запитання. br/>
Казки
Казка - Дивовижне явище в російській національної культурі , відбиває народне уявлення про добро і зло, справедливості, шляхетності, вірності. Казка завжди стверджує добро. Це - чудовий вигадка, гра фантазій. В«Що за чудо ці казки! Кожна є поема! В»- Так захоплено відгукувався Пушкін про російських народних казках, почутих і записаних ним зі слів няні Орина Родіонівна. Вони глибоко зворушили поета своєю чарівною красою, пушкін переказав їх в поетичній формі легко, невимушено і натхненно. Ці рядки запам'ятовуються без особливих зусиль, і ми пам'ятаємо і любимо їх з дитинства. Всі ми виросли з цими казками, з ними ростете ви, і будуть рости ваші діти - казки непідвладні часу.
1. Робота зі словником (за Ожеговим). p> 2. Відповіді на питання:
Визначте тип і стиль тексту.
Про що цей текст?
Коли ви вперше познайомилися з казками?
Як ви ставитеся до казок?
Назвіть свої улюблені казки.
Чого вчить цей текст?
3. Виконання завдань. p> 1. Випишіть з тексту 5 словосполучень В«іменник + прикметник В», складіть їх схему, визначте спосіб зв'язку і вкажіть у чому вони узгоджені.
2. Просклоняйте підкреслені словосполучення. p> 3. У дошки учень виконує морфологічний розбір іменника про ...