мета - розвиток уміння логічно мислити, розвиток вміння міркувати.
Виховна мета - прищеплення інтересу і поваги до традицій сім'ї, виховання ввічливого поводження з людьми.
Комунікативні функції - розповідати про своє дні народженні, вести бесіду про день народження однокласника.
культуроведческую фактор - навчання малювання і написання листівки, привітання (у програмі Paint - графічний редактор).
Обладнання - магнітофон, аудіозапис, комп'ютер, мультимедійна дошка.
Хід уроку:
. Організаційний момент і вітання.
Good morning, children! I m glad to see you.- Good morning, teacher. We are glad to see you too.
2. Повідомлення теми і цілей уроку.
- Today we are going to learn some new words and play. We will study the constructions there is/are; there was/were, read the text Billy s birthday and do some exercises on the computer. And also we are going to speak about your birthdays.
. Фонетична зарядка:
Now let s train the sounds [w], [r], [h], [і], [? ].
. Мовна розминка:
Well, listen to and try to answer my questions: holidays do you like best of all?- I like New Year and my birthday best of all.do you like them?- Because I get a lot of presents. did you have your birthday party?- I had my birthday party on the 2nd of October.present did you get?- I got a big red and yellow ball and two books as present.you happy when you got a lot of presents?- Yes, I was very happy.
5. Тренування лексики (виконання завдання з використанням комп'ютера)
- Put the new words into the sentences:; holidays; party; sent; presents; presents.always _______ presents to my friends. think that all people like _______. friend had a birthday _____ yesterday. _____ A nice book to my sister.I got a lot of ______. gave me a book, a toy and a box of sweets as _________.
All right. I see that you remember the new words well.
. Навчання граматиці.
Before we listen to other new words, learn new information.
(На дошці показати фотографії, на яких зображені іграшки на столі).
- What do you see on my table?- I see a bear, a fox ...............
Те ж саме можна сказати і за допомогою чарівних фраз.
- The same phrase you can speak using the constructions:
THERE IS ... .- in the singular
THERE ARE ...- in the plural
Дані структури ви бачите на екрані.
- Look at the screen, read and translate the sentences: is a frog on the table. (На столі жаба) .is a dog on the table. (На столі собака) .are tigers on the table. (На столі тигри). are dogs on the table. (На столі собаки) .is a cat on the table. (На столі кішка).
У царстві Past Indefinite there is перетворюється на there was, а there are - в there were (на екрані з'являються слова was і were).
- А тепер скажіть ці пропозиції в минулому часі.
Щоб поставити запитання, ви міняєте два перших слова місцями.
- Change the two first words with places. there a frog on the table? there a dog on the table? there tigers on the table? there dogs on the table? there a cat on the table?
- Хлопці, який піде відповідь? Це загальне питання, який має бути відповідь? Звичайно - короткий.
Give the answers on these questions:, there is (was)., there isn t (wasn t). , There was (were). , There wasn t (weren t).
Щоб дати негативну відповідь ми прикріплюємо слово no.
Give the negative answers, using the word no.
Thereisno are was were
Яких іграшок немає (не було) на столі і скажіть, як ці пропозиції будуть звучати в сьогоденні і в минулому часі?
There is (was) no cat on the table.
There are (were) no balls on the table.
У царстві Past Indefinite there is перетворюється на there was, а there are в there were (на дошці з'являються картки was, were). are (were) books in the bookcase. is (was) a pen on the table. is (was) no elephant in the bag. (were) there toys under the table?
Try to do exercise using the computer. Look on the monitor of your computers.
Виконання вправи на комп'ютері.