ивок з казки Г.Андерсена В«Чудо народженняВ»). Починає зі слів В«якщо ти уважно дивився на небоВ» і до слів В«діти більше не пам'ятаютьВ». Читати у супроводі тихої музики. (Й.С.Бах В«Хоральна прелюдіяВ», В«Волаю до Тобі Христос В»)
По закінченні читання питання:
- А ви, дивилися коли-небудь на зоряне небо? Може бути, навіть бачили падаючі зірки? p> Відповіді дітей.
УЧИТЕЛЬ: Тепер, хлопці, сядьте прямо. Закрийте очі і уявіть себе маленькою зірочкою, падаючої з небес Божою іскрою.
(В цей час звучить тихо В«Хоральна прелюдіяВ» Й.С.Баха).
УЧИТЕЛЬ: Розкажіть, що ви в цей час відчували? p> Відповіді дітей: легкість.
ВЧИТЕЛЬ: Чи є у вас улюблена квітка?
Відповіді дітей.
УЧИТЕЛЬ: Чому вам подобається саме ця квітка?
Відповіді дітей.
УЧИТЕЛЬ: Хлопці, будинку ви сядьте також, як ми сивіли на нашому занятті, і уявіть себе зірочкою, Божою іскрою, лежачому у вашому улюбленим квітці. Ми з вами з'ясували, за яких умов зростає, збільшується наша душа. Хто нам повторить ці умови?
Відповіді дітей.
УЧИТЕЛЬ: Про людину з великою душею кажуть - душевна людина. Це людина, люблячий людей. Метою життя людини є розвиток, і вдосконалення нашої душі. Тому, хлопці, як потрібно намагатися жити, щоб ставати людьми з величезною душею?
Відповіді дітей.
УЧИТЕЛЬ: Закінчуючи наше заняття, як напуття, прочитаю вам вірш М.Сребцовой. p> С народження в кожному серці доброта,
Блаженні ті, що дар святої зберігають,
У ньому суті вічна краса,
Він вічним змістом назавжди охоплений.
Господь вручив вам дар неповторний,
Носії Його - ваш шлях високий,
О, не затьмарте в суєті доріг
Священної сили віщі пориви ...
(У тихому супроводі симфонії № 9 Л.Бетховена діти йдуть).
В
Урок 3.
Вічні теми "і" вічні образи "в художніх творах духовного змісту
МЕТА УРОКУ :
В· Познайомитися з художніми творами: М. Лермонтов вірш "Ангел", Л. Марченко пісня "Ангел". p> В· Вчитися виділяти авторське ставлення до зображуваного. p> В· Задуматися над великим значенням Біблії в створенні творів мистецтва. p> Підготовка до уроку: Учні: мають підготувати виразне читання вірша М. Лермонтова "Ангел";
Індивідуальні завдання:
1. Художнє читання вірша напам'ять. p> 2. Повідомлення (учень музичної школи) про жанрах духовної музики: духовний вірш, духовна музика, спів, гімн, Херувимська пісня.
Учитель : 1) Підготувати оформлення дошки: Тема. Епіграф. План. Лексика до уроку. p> 2) Підібрати ілюстрації: Рембрандт "Святе сімейство". М. Нестеров "Бачення юнакові Варфоломія ". А. Іванов "Явище Христа народу". p> 3) Словники: тлумачний, поетичний.
4) Підготувати музичні твори: "Великий дзвін" М.Мусоргський. Пісня "Ангел" (Л.Марченко на слова М. Лермонтова)
5) Тексти вірші та пісні. p> 6) Підготувати вокальну групу учнів ДМШ: виконання пісні "Ангел". p> План уроку:
1. "Великий дзвін" М.Мусоргський. p> 2. Вступне слово. Бесіда: осмислення епіграфа, визначення цілей для учня. "Тут поезія стає музикою" В. Г. Бєлінський. p> 3. Робота над сприйняттям і осмисленням музичного твору - пісні композитора Л. Марченко на слова М. Лермонтова "Ангел".
4. Робота над сприйняттям і осмисленням вірші М. Лермонтова "Ангел". p> 5. Бесіда за картиною Рембрандта "Святе сімейство". p> 6. Підведення підсумків.
7. Виконання пісні "Ангел". p> 8. Домашнє завдання (за вибором учнів):
В· Читати всі вірш "Молитва" ("У важку хвилину життя"). p> В· Читати всі поему "Мцирі" і постаратися зрозуміти, яка думка ріднить її з віршами "Ангел", "Парус", "Земля і небо". p> В· Вивчити напам'ять вподобані вірші, пісні духовного змісту. p> В· Намалювати свої враження від вірша і музики. p> В· Подумайте, чому сьогодні зростає інтерес до творів духовного змісту? p> ХІД УРОКУ
I. Початок уроку.
Звучить "Великий дзвін" М.П.Мусоргського з опери "Борис Годунов". Під музику учні входять в клас, слухають, сідають. Пауза. p> II. Вступне слово:
Учитель літератури: Серед вічних тем світової культури є одна, яку важко назвати "темою", так як вона пов'язана з духовним світом людини, з його прагненням до світла, істини, краси і вірі. Віра в людях не вмирала ніколи. Віра вчила створювати великі полотна і храми. Віра допомагала знайти слова і музику, щоб висловити душу.
Учитель музики: "Сам Бог говорив над моїм вухом", - свідчив композитор Л.В.Бетховен визнавався, що сила, яка породжує музику, незримо вище людини.
Якщо представити історію музики, як ряд вел...