ь»
. Розробити пам'ятку для складання усного розгорнутої відповіді.
. Розбити дітей на групи і запропонувати їм створити різні види усних розгорнутих відповідей.
. Проаналізувати з дітьми, створені ними усні розгорнуті відповіді.
Матеріали та конспект уроків, дозволяють сформувати у дітей навички складання правил наведені у Додатку 1. При роботі над формулюванням визначень використовувався такий методичний прийом як «вузлики пам'яті», який полягає в тому, що діти на основі наведених прикладів і їх пояснення виводять своїми словами правило.
Крім того нами був розроблений і проведений урок для навчання дітей навичкам складання усного розгорнутої відповіді.
Урок на тему «Усний розгорнуту відповідь».
Цілі уроку:
1) освітня - навчити монологічному висловлюванню в жанрі навчально-наукової мови;
) розвиваюча - розвинути у учнів творчі нахили, виразну і правильну мову, навички публічного виступу;
) виховна - виховати любов до російської мови.
Хід уроку:
Вчитель: Зараз я зачитаю вам три уривки. (Зачитує фрагмент художнього, ділового та наукового тексту). До яких видів мови відносяться прочитані мною фрагменти? Як ви це визначили?
Діти: Художній текст містить розмовну мову, діалог. Ділова мова відрізняється від художньої тим, що містить спеціальні офіційні слова, за допомогою ділового мовлення оформляються ділові документи. Науковий стиль мовлення є засобом спілкування в галузі науки, використовуються спеціальні наукові терміни.
Вчитель: Сьогодні ми з вами познайомимося з різновидом наукової мови - навчально-наукової промовою. Навчально-наукова мова містить всі ознаки наукової мови, але має і свої відмітні особливості. Перша і найважливіша особливість - це те, що вона використовується в процесі навчання для передачі знань. Найбільш часто учнями на уроках використовується такий жанр навчально-науковий мовлення як усну відповідь.
Усна відповідь - виступ учнів, тематично пов'язане з досліджуваним на уроці матеріалом. Завдання відповіді продемонструвати знання правил, термінів, законів, а також наскільки добре засвоєна навчальна інформація. Усна відповідь може бути коротким і розгорнутим.
Усний розгорнуту відповідь розглядають як розгорнуте міркування на теми, пов'язані з вивченням відповідного предмета.
У такому міркуванні виділяються теза (те, що доводиться) і аргументи (докази). У доказової частини відповіді виділяються приклад і його пояснення.
Розглянемо приклад усного розгорнутої відповіді:
«Мій усну відповідь буде присвячений такому поняттю як однокореневі слова. Розглянемо визначення кореня і однокореневих слів.
Корінь - морфема, несуча лексичне значення слова (або основну частину цього значення); корінь є в кожному слові, і слово може складатися з одного або декількох (в складних словах) коренів.
Слова з одним і тим же коренем називаються однокорінними (родинними). Наприклад, слова вчити, учень, вчитель, навчання, навчальний, вчений, вивчити, вчитися, навчитися містять один і той же корінь - уч- і тому є однокорінними. Всі ці слова позначають предмети, ознаки або дії, що мають відношення до дії вчити '. Слова кущ, кущик, чагарник, кущовий, кущитися - однокореневі, оскільки містять один і той же корінь - куст- і позначають предмети, ознаки або дії, що мають відношення до куща.
Однокорінні слова становлять словотвірне гніздо. Гнізда можуть бути великими і маленькими. Так, гніздо з коренем - уч - істотно більше гнізда з коренем - кущ -.
Деякі коріння мають однакове написання і вимова, але різне лексичне значення. Такі коріння не є однокорінними, вони називаються омонімічними: горілий - гора, водій - вода.
Дві різні форми одного і того ж слова також не можна назвати однокорінними, це одне слово. Наприклад, слова «сторож - сторожовий - вартувати» є однокорінними, а слова «сторож і сторожі» - це дві різні форми одного і того ж слова ».
Ви познайомилися з прикладом усного розгорнутої відповіді. Давайте зробимо висновок про те, з яких складових складається усний розгорнуту відповідь.
Діти: Відповідь складається з трьох частин: правил (визначень), прикладів і пояснення прикладів.
Учитель: Давайте з вами поміркуємо, чи можуть ці части мінятися місцями?
Діти: Спочатку можу...