У-к 1: I m watching TV. У- ль: (іншому учневі): Dear daughter/son, I m very tired. Help me to cook dinner, please! У-к 2: I can t help you to cook dinner. I m very busy. У- ль: What are you doing? У-к 2: I m reading a book! Варіанти прохань вчителя: Help me to sweep the floor, to wash the dishes, to water the flowers, to wash the floor, to dust the furniture, to feed the cat. Варіанти справ, якими зайняті діти: I m listening to music, playing computer games, playing with toys, drawing, painting, doing a puzzle. Коли всі прохання вчителя відхилені, він каже: У-ль: It s evening now. You are tired. Ask me to help you to tidy up your room. Всі учні разом: Dear Mummy, we are very tired. Help us to tidy up our room, please! У- ль: I can t help you to tidy up your room. I m very tired. У-ки: What are you doing? У-ль: I m having a rest. I m watching TV, listening to music, reading a book and playing computer dames! Тривалість гри: 10 хв. Open your diaries and write your h/t/will be ex 7, at page 61. Your marks for today are ... Do you like this lesson? Do you have a questions? Your marks for today are ... Magzhan is five, Sayan is five, Baurzhan is five, Togzhan is five, Gukhar is five, Kuralay is five, Zhanerke is five, Bolat is four, Mady is four, Mdiar is four, Ainur is five. The lesson is over ... 3 min 2 min 7 min 5 min 10 min 15 min 3 min
Цей урок був проведений ________, результати, ефективність.
2.2 Урок англійської мови без використання ігрових ситуацій
Ми представляємо Вашій увазі розгорнутий план заніятія з англійської мови за темі.У структуру заняття входять завдання, які ознайомлюють учнів з новими словами, читання тексту, переклад його, робота з розвитку мовлення.
Мета: Дати поняття темі «Santa Claus», вивчення нового лексичного матеріалу, робота з текстом, розвиток усного та писемного мовлення.
Хід уроку
Етап занятіяСодержаніе матеріалавремя Org. moment Warm up Checking homework Conclusion Introducing new theme Fixing of knowledge Instract of homeworkGood morning children. How are you? I am glad to see you. Who is on duty today? What date is it today? Today we have a new theme «Santa Claus». Better late than never Do you understand this proverb? What about this proverb? Who wants to read? Do you like this proverb? Ok, children lets check your h/t. Your h/t was ex 10, at page 58. Склади і запиши чотирьох пропозиції: this red balls Give me that blue toy those white kitten Take these yellow dolls ... is a girl.... Are boys.... Are pupils. Today we have a new theme: «Santa Claus». Hello, Santa Claus. My name is Sally. I am five. How are you? I m fine but I haven t got many toys. My friend Rita has got many toys: ducks, elephants, bears, birds, monkeys. She has got many balls, too-red, blue, green and white. I ve got two dolls. They are nice, but they are very little. And I want to have a big doll. Please give me a very, very big nice pink doll. Put it on my little table, please. I haven t got toy birds or toy monkeys. I want to have them, too. Please give me two brown funny monkeys and one little, yellow bird. Put them under my little table, please. Ex 12. [au]: how, cow, a cow-cows, cows and horses. We ve got brown cows and grey horses. [ei]: name, take, table, a table-tables, a big table, a little table, a nice table, my table is brown. What colour is your table? My table isn t brown, it s black. [u]: Put it on the table, please. Please put the toys on the table. Take the bear and put it under the table, please. Take the monkey and put it on the table. Put the toys on the table and the ball under the table. Open your diaries and write your h/t/will be ex 7-8, at page 60. Your marks for today are ... Do you like this lesson? Do you have a questions? Your marks for today are ... Asem is five, Zhuldyz is four, Anar is three, Daniar is five, Darkhan is three, Zhanna is three, Salima is four, Ademau is three, Saule is four, Samat is three. The lesson is over ... 3 min 2 min 7 min 5 min 5 min 15 min 5 min 3 min
2.3 Види ігр
Гра завжди передбачає прийняття рішення - як вчинити, що сказати, як виграти? Бажання вирішити ці питання загострює розумову діяльність граючих. А якщо дитина буде при цьому говорити іноземною мовою? Чи не криється тут багаті навчальні можливості? Діти, однак, над цим не замислюються. Для них гра насамперед - захоплююче заняття. Тим-то вона і приваблює вчителів, у тому числі і вчителів іноземної мови. У грі всі рівні. Вона посильна навіть слабким учням. Більш того, слабкий з мовної підготовки учень може стати першим в грі: винахідливість і кмітливість тут виявляються часом більш важливими, ніж знання предмета. Почуття рівності, атмосфера захопленості й радості, відчуття посильности завд...