ign="justify"> Розвиток дії. Повернення додому, втрата пам'яті, Іван хоче одружитися з іншою.
Розв'язка. Возз'єднання Івана і Василини.
IV. Підсумок уроку:
Сьогодні ми познайомилися з поняттями сюжет і" композиція чарівної казки, аналізували її частини, вчилися визначати композицію казок.
V. Коментарі оцінок.
VI. Домашнє завдання: прочитати Казку про царя Берендее, про сина його Івана-царевича, про хитрощі Кощія Безсмертного і про премудрості Марьи - царівни, Кощеевой дочки В.А.Жуковского, письмово викласти сюжет казки В.Жуковського, намалювати малюнки.
Урок 4. Аналіз сюжету і композиції Казки про царя Берендее, про сина його Івана-царевича, про хитрощі Кощія Безсмертного і про премудрості Марьи - царівни, Кощеевой дочки В.А.Жуковского
Цілі:
Освітня: закріпити знання з теми Вивчення композиції і сюжету чарівної казки raquo ;; проаналізувати сюжет і композицію Казки про царя Берендее, про сина його Івана-царевича, про хитрощі Кощія Безсмертного і про премудрості Марьи - царівни, Кощеевой дочки В.А.Жуковского.
Розвиваюча: формування у дітей уміння слухати і сприймати мова вчителя, розвиток логічного та образного мислення учнів; збагачення знань, розвиток усного мовлення учнів.
Виховує: розвиток гуманності, духовності, моральних та естетичних якостей учнів, прищеплення любові до читання.
Тип уроку: закріплення знань.
Методи навчання: наочний, словесний, пошуковий, проблемний, ігровий.
Уміння та навички, які повинні придбати учні:
Учні повинні знати визначення понять сюжет і композиція чарівної казки.
Учні повинні вміти аналізувати сюжет і композицію чарівної казки.
Обладнання: тексти Казки про царя Берендее ... В. Жуковського, Карти Проппа raquo ;, пам'ятки Сюжет чарівної казки .
Хід уроку:
I. Організаційний момент: вітання, повідомлення теми і мети уроку.
II. Вікторина Вгадай автора
. Автор казок Попелюшка raquo ;, Кіт у чоботях raquo ;, Червона шапочка raquo ;. (Ш. Перро)
Автор казки Дванадцять місяців raquo ;. (С. Маршак)
Автор казки Жаба - мандрівниця raquo ;. (В. Гаршин)
Автор казки Золотий ключик raquo ;. (О. Толстой)
Автор Казки про втрачений час raquo ;. (Е. Шварц)
Автор казки Коник - Горбоконик raquo ;. (С. Єршов)
III. Актуалізація інформації. Фронтальний опитування:
? Сформулюйте визначення казки.
? Назвіть ознаки чарівної казки.
? Назвіть основні ситуації в композиції чарівної казки.
? Дайте визначення композиції.
? Назвіть елементи сюжету чарівної казки.
? Що таке сюжет?
? Назвіть два світи чарівної казки
? Що знаходиться на кордоні між світами?
? Які мовні особливості казки?
? Наведіть приклади казкових зачинів.
? Наведіть приклади казкових кінцівок [Камбурова М.А. 2012: 86].
IV. Презентація малюнків дітей до казки Жуковського.
V. Перевірка домашнього завдання: виклад сюжету Казки про царя Берендее ... .
Відповіді до домашнього завдання:
Експозиція. Жив цар Берендей з дружиною. Отлучка з дому. Колодязь. Обіцянка царя. Народження сина.
Зав'язка. Зустріч царевича у лісі зі старим.
Розвиток дії. Іван - царевич поїхав з дому. Біля озера качечки. Зустріч з Марією - царівною. Підземне царство (світ мертвих). Іван відслужив дві служби Кощія за допомогою Марьи. Втеча Івана і Марії.
Кульмінація. Повернення героїв у світ живих людей. Погоня. Марья три рази рятує Івана від смерті.
Розвиток дії. Іван в прекрасному місті. Втрата пам'яті. Марья перетворилася на квітку. Марья йде на весілля Івана. Пиріг. Повернення
пам'яті. Від'їзд героїв. Повернення в царство Берендея.
Розв'язка. Весілля Івана да Марьи.
VI. Формування умінь і навичок
Доведіть, що Казка про царя Берендее ... за жанром чарівна.
Відповідь: Наявність у казці таких фрагментів як: два світи - світ жив...