I етап: - орієнтовний
Заняття 1. Мета: у легкій ігровій формі познайомити учасників один з одним і підготувати їх до подальшої спільної роботи, створення позитивного емоційного фону, згуртування групи, вироблення правил поведінки на заняттях.
1. Вправа М'яч
Мета: запам'ятати імена учасників тренінгу і зняти напругу в групі.
Матеріали: м'ячик. Всі учасники стають у коло. Ведучий кидає м'ячик одному з учасників, при цьому він називає своє ім'я та ім'я того, кому адресований м'ячик. Гра продовжується до тих пір, поки учасники не перестануть перепитувати один у одного імена і не почнуть швидко передавати м'яч.
2. Вироблення правил поведінки на заняттях.
Хід заняття: Ведучий пропонує правила поведінки на заняттях, особливо підкреслюючи, що ці правила в рівній мірі відносяться і до нього, і до учасників. Незважаючи на те, що й раніше в групі приймалися правила, тепер вони будуть особливими, так як на заняттях даного блоку відбуватимуться розмови про дуже сокровенне, про мрії і плани учасників. Бажано, щоб хлопці запропонували свої правила, це додасть їм цінність, і учасники виконуватимуть їх просто тому, що самі запропонували.
3. побудуйте по росту!
Мета: подолання бар'єрів у спілкуванні між учасниками та їх розкріпачення.
Учасники стають щільним колом, закривають очі. Їх завдання полягає в тому, щоб побудуватися із закритими очима по росту. Після того як всі учасники знайдуть своє місце, дати команду відкрити очі і подивитися, що ж вийшло. Після вправи можна обговорити, чи складно було виконати це завдання (як себе почували учасники) чи ні.
. Мене звуть. Я люблю себе за те, що.
Мета: для відновлення в пам'яті імен учасників групи і створення робочої атмосфери. Вправа проводитися в колі. Кожен по черзі говорить дві фрази Мене звуть. Raquo; і Я люблю себе за те, що. raquo ;. Не відволікайтеся на суперечки й обговорення з приводу ваших бажань. Просто висловлюйте їх по черзі, неупереджено і швидко.
5. На закінчення заняття давайте поплескаємо в долоні! Голосніше! Ще гучніше! Молодці!
Заняття 2.
Мета: розвиток здатності злагоджено працювати в групі, згуртування групи, зняття емоційної напруги.
1. Вправа Шалтай Базікай .
Мета: зняття емоційної напруги.
Ведучий: Які ви сьогодні рухливі. Покажіть-но мені, як ви крутилися і шуміли! Та ви просто Дурниця! Покажіть як ще раз: балакаємо руками, ногами, головою!
Шалтай базікай сидів на стіні,
Шалтай базікай звалився в сні!
Діти повертають тулуб вправо-вліво, руки вільно бовтаються. Як у тканинної ляльки. На слова звалився в сні нахиляють корпус тіла вниз. Все це може показати і сам ведучий.
2. Вправа Прогноз погоди
Цілі - розвиток шанобливого ставлення до емоційного стану іншої, навчання навичкам висловлювання свого майна.
Матеріали. Папір і воскові крейди.
Інструкція. Іноді кожному з нас буває необхідно побути наодинці з самим собою. Може бути, ви занадто рано встали і відчуваєте себе невиспані, може бути, щось зіпсувало вам настрій. І тоді цілком нормально, якщо інші залишать вас на деякий час у спокої, щоб ви змогли відновити своє внутрішнє рівновагу. Якщо з вами трапиться таке, ви можете дати нам зрозуміти, що вам хочеться побути на самоті, щоб до вас ніхто не підходив. Зробити це можна так: ви можете показати однокласникам свій прогноз погоди raquo ;. Тоді всім буде зрозуміло, що на якийсь час вас потрібно залишити в спокої.
Візьміть аркуш паперу і воскові крейди і намалюйте малюнок, який буде відповідати вашому настрою в таких випадках. Або просто напишіть великими розфарбованими літерами слова Штормове попередження raquo ;. Таким способом ви можете показати іншим, що у вас зараз погана погода і вас краще не чіпати. Якщо ви відчуваєте, що вам хочеться спокою, ви можете покласти такий лист перед собою на парту, щоб усі знали про це. Коли ви відчуєте себе краще, можете дати відбій raquo ;. Для цього намалюйте невелику картинку, на якій через дощ і хмар починає переглядати сонце, або покажіть своїм малюнком, що для вас сонце вже світить щосили.
Заохочуйте використання прогнозів погоди дітьми, буде дуже здорово, якщо це стане для них звичним. Це зробить атмосферу в класі більш гармонійним і навчить ді...