align="justify"> - в оповіданні В«Стара ІзергільВ» Горький піднімає проблему морального вибору - люди продовжують жити двояко (як Лара і як Данко).
Домашнє завдання: написати, ніж схожі образи Лари та Данко і в чому їх відмінності, у підручнику на стор 86 письмово відповісти на запитання № 3.
Список використаної літератури
1. В.А. Чалмаев, С.А. Зінін В«Література. 11 клас В»: Підручник для загальноосвітніх установ: У 2 ч. Ч. 1. - 8-е вид. - М.: ТОВ В«ТИДВ» Російське слово - РС В», 2009. - 456 с.
2. В.П. Журавльов, Л.А. Смирнова В«Російська література XX століття. 11 клас В»: Підручник для загальноосвітніх установ: У 2 ч. Ч. 1. - 7-е вид. - М.: Просвещение, 2002. - 334 с.
. Максим Горький В«ОповіданняВ». - М.: Художня література, 1983. - 446 с.
Тема уроку: Максим Горький. Босяцький цикл: В«ЧелкашВ» (1895 р.),
В«МальваВ» (1897 р.)
Цілі уроку:
1) Розглянути образ босяка в оповіданнях М. Горького
2) Проаналізувати оповідання В«ЧелкашВ»
) Проаналізувати оповідання В«МальваВ»
) Зробити висновки за Босяцький циклу М.Горького
Головна проблема уроку: В оповіданнях М. Горького босяки - герої чи жертви?
Основні освітні об'єкти: підручник, робочий зошит, текст твору
План уроку:
. Організаційний момент (1 хвилина)
. Перевірка домашнього завдання (7 хвилин)
. Постановка проблемного питання (3 хвилини)
. Робота з образами героїв оповідання В«ЧелкашВ» (20 хвилин)
. Робота з образами оповідання В«МальваВ» (10 хвилин)
. Відповідь на проблемне питання (3 хвилини)
. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання (1 хвилина)
Хід уроку
Вчитель: На минулому уроці ми почали знайомитися з творчістю Максима Горького і розглянули його оповідання В«Стара ІзергільВ». Почнемо наш сьогоднішній урок з перевірки домашнього завдання з цього оповідання. Удома ви повинні були відповісти на питання № 3 у підручнику на сторінці 86. Вам потрібно було знайти в оповіданні романтичні гіперболи. Давайте згадаємо спочатку що таке гіпербола? (Опитування учнів)
Відповідь: Гіпербола - стилістична фігура явного і навмисного перебільшення, має мета - посилення виразності.
У.: звернемося до розповіді. Які гіперболи ви знайшли? p align="justify"> О.: 1) У лісі стало так темно, наче в ньому зібралися відразу всі ночі (легенда про Данко)
) У його очах було стільки туги, що можна було отруїти нею всіх людей світу (легенда про Лару)
) У нього стріляли, але стріли не могли пронизати його тіла, закритого невидимим покровом вищої кари (легенда про Ларрі)
Висновок: в даних гіперболах ми бачимо контрастне поєднання реального і фантастичного, наявність контрастного зіставлення.
У.: На минулому уроці ми з вами говорили про героїв легенд в оповіданнях Горького, які здатні на подвиги. Сьогодні ми поговоримо про інших героїв оповідань Горького, героїв з народу - про босяків. Отже, запишіть у зошити тему сьогоднішнього уроку: Максим Горький. Босяцький цикл: В«ЧелкашВ», В«МальваВ» (тема уроку написана на дошці). Скажіть, а хто такий босяк? p align="justify"> О.: Босяк - це людина з народу, що опустився. Жебрак чоловік з декласованих верств суспільства
У.: Сьогодні перед нами стоїть проблемне питання (питання записаний на дошці): в оповіданнях Горького босяки - герої чи жертви? Давайте висловимо свої припущення (учні називають свої думки). До кінця уроку ми подивимося, хто з вас був найближче до істини. p align="justify"> Матеріал для запису в зошиті:
Босяк - цей тип героя з'являється в російській літературі на початку XX століття. Герой босяк - це людина, відкинутий суспільством, ізгой, доля якого нікого не цікавить. Такий герой зображений в ранніх оповіданнях Горького. Звернення до теми босякування мало соціальну основу: після скасування в Росії кріпосного права (реформа 1861 року) скупчилося до 5 млн. людей, які не мали можливості знайти застосування своїм силам. p align="justify"> Лекційний матеріал:
...