юбові безмежній вірний
У жертовному полум'я тане.
Чи не врятуєш мене смертю своєю,
Чи не підеш від мене і за труною.
Ти мені - камінь на шию,
І канем ми обидва.
Подальший коментар вчителя: вірш написано 28 листопада 1921, незабаром після смерті дружини Ф. Сологуба А. Чеботаревская. У даному вірші Ф. Сологуб висловлює біль від втрати коханої людини.
. Фрагменти вірша Чортові гойдалки :
У тіні кудлатою їли, Над шумною рікою Качає чорт гойдалки Мохнате рукою.
Качає і сміється, Вперед, назад, Вперед, назад.
Дошка скрипить і гнеться, О сук важкий треться Натягнутий канат.
снує з протяжним скрипом Шатучая дошка, І чорт регоче з хрипом, Хапаючись за боки.
[...] Я знаю, чорт не кине Стрімкою дошки, Поки мене не скосить Загрожує помах руки, Ще не перетреться, круто, конопля, Доки не підвернеться До мене моя земля.
взлечу я вище їли, І лобом об землю трах.
Качай ж, чорт, гойдалки, Все вище, вище. ах!
Подальший коментар вчителя: вірш написано 14 червня 1907. У цьому вірші поет висловлює почуття, викликані смертю улюбленої сестри Ольги.
5. Підведення підсумків уроку.
Завдання: напишіть невеликі тексти (1-3 речення), постарайтеся в короткій афористичній формі висловити свою думку про життєвий шлях Ф. Сологуба.
Урок 6.
Тема: Сон в ліриці Ф. Сологуба.
Мета уроку: на матеріалі аналізу вірші Ф. Сологуба Дивний сон мені снився ... виявити смисли, актуалізуються лексемою сон .
Завдання:
· освітня - отримання знань про феномен сну в поезії Ф. Сологуба на матеріалі аналізу вірші Дивний сон мені снився ... raquo ;; актуалізація знань про виразних засобах мови;
· розвиваюча - розвиток уміння аналізувати текст, точно і зрозуміло висловлювати свої думки;
· виховна - виховувати вміння працювати в колективі, слухати позицію опонента, бути терпимим і ввічливим.
Обладнання: поетичний текст Ф. Сологуба Дивний сон мені снився ... raquo ;, таблиця Лексична макроструктура тексту .
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
. Вступне слово вчителя.
Слово вчителя: На одному з минулих уроків ми з вами розглядали тему зла і смерті в поезії Ф. Сологуба. І на тому уроці ми обговорювали уявлення Ф. Сологуба про життя, як про нескінченні стражданнях. Як у своїй творчості Ф. Сологуб долав неприйняття життя? (Передбачуваний відповідь: він прагнув піти від життя: в ілюзорний світ мрії, в сон, в мрії про смерть). Ліричний герой поетичних текстів Ф. Сологуба прагне піти від реальності у власні фантазії, у світ, де майорять сни raquo ;. Сьогодні ми з вами спробуємо зрозуміти, який зміст вкладав Ф. Сологуб в слово сон .
Виразне читання вчителем вірша Страшний сон мені снився ... (28 травня - 28 червень 1890).
Дивний сон мені снився: я кременистої керуючий
Повільно сотався. Тривав яскравий спеку.
Мені привіт веселий тихий колір пахучий
Кинув з печери темної і сирий.
І квіткове стебло почав колихатися,
Тихо наливатися в жилки стала кров, -
З квіткової чаші стала підніматися
З сумними очима дівчина - любов.
На губах прекрасної сталі ясні мови, -
Я почув звуки, легкі, як сон,
Тихі, як шепіт потаємним зустрічі,
Як далекій трійки сріблястий дзвін.
«На плечах втомлених вічне страданье, -
Казала діва, - важко носити.
Зріє в темному серце гірке желанье
Скинути тягар життя, душу погасити.
палкою мрією рвешся в життя іншу,
Хочеш ти проникнути в далечінь інших часів.
Я твої мечтанья солодко Зачаруй,
Ти заснеш, і довгий буде дивний сон.
І, коли в народах правда запанує
І з безсилим дзвоном завалиться злий кумир,
У цю мить прекрасний сон твій припиниться,
Ти побачиш ясний, оновлений світ ».