ати в кожній людині особистість і поважати її думки, почуття, переконання незалежно від того, чи збігаються вони з нашими;
зберігати «власне обличчя», знайти себе і за будь-яких обставин залишатися самим собою.
Зворотній зв'язок (3 хв).
Урок № 30
Цілі уроку:
Обговорити різні підходи до поняття «толерантність»
Створити умови для формування в учнів власного ставлення до поняття «толерантність»
Тип уроку:
Бесіда-тренінг.
Методи:
Словесні.
Практичні.
Форма навчання:
Колективна.
Групова.
Необхідні матеріали: дошка, бланки завдань, листи А3, кольорові олівці, ручки.
Хід уроку
Організаційний момент (2 хв)
Вступна частина - перегляд мультфільму (20 хв)
Проведення вправ і завдань (20 хв)
Зворотній зв'язок (3 хв).
Попередня підготовка:
Анімаційний фільм Г. Бардін «Адажіо», кіностудія Стар, +2000
Підготувати картки, з надрукованими на них поняттями.
Підготувати аркуші паперу А4, кольорові олівці, фломастери, ножиці, скотч.
Хід заняття:
Орг. момент вставне слово вчителя. (2 хв)
Зараз ми подивимося мультфільм, в ньому не буде сказано жодного слова, весь фільм буде звучати тільки музика, написана ще в XVII столітті. Це всього один музичний твір «Адажіо» Г. Альбіноні. Автор фільму Г. Бардін так і назвав його: «Адажіо». У музичній теорії «adagio» - це повільний темп. Прочитавши назву, не можна зрозуміти про що цей фільм, давайте подивимося його. Завдання буде досить складним зосередитися на тих почуттях, які народжує цей мультфільм і подумати про що взагалі цей фільм.
. Перегляд Анімаційного фільму Г. Бардін «Адажіо», кіностудія Стар, 2000 (8 хв)
. Дискусія з фільму (10 хв)
Дискусію починає провідний
Перший його питання пов'язане з тим, які відчуття відчувають учні після фільму. Фільм дуже емоційно яскравий і необхідно відчуття чуттєвого світосприйняття переробити, а вже потім переходити до дискусії і раціональному аналізу.
Друге питання було поставлене перед переглядом і саме він розкриває дискусію.
А про що, власне, цей фільм?
Після цього питання почне вибудовуватися лінія дискусії, напрямок якої залежить від того, як зрозуміли сенс фільму учні. Якщо клас сильний і вже працював у руслі дискусійних методів, то можна більш чітко організувати процес розвитку дискусії. Попросити написати всіх питання, які вони хотіли б поставити один одному при обговоренні фільму. І після цього якщо дискусія буде слабко розвиватися або почне йти від теми, то можна запропонувати і свої підготовлені питання
Питання для обговорення:
Що буде з чорним?
Чому «білий» очистився?
Чи міг «білий» вчинити по-іншому?
Чи могли чорні вчинити по-іншому?
чи не дарма загибель білого?
Чому він вознісся? Сам або його піднесли?
Чому саме дитина став першим бруднити білого?
Чи всі сірі один маса?
Чи відчував хтось себе хоч раз у житті білою вороною?
Хто винен, що білих ворон женуть? Чи можна уникнути цього?
Останні питання варто задавати з великою обережністю, якщо в групі є знедолені хлопці, для них, можливо, буде нанесена травма.
Вправа «Килим ідей» (15 хв)
Мета: усвідомлення причин проблеми; усвідомлення власних дій, спрямованих на вирішення конкретної проблеми.
Необхідно підготувати нарізані смужки паперу трьох різних кольорів, по 30-40 смужок кожного кольору, три великих аркуша паперу, клей, наклейки двох кольорів (по дві наклейки кожного кольору для кожного учасника), один плакат.
. Розуміння проблеми.
Кожна група отримує 10 кольорових смужок і великий аркуш паперу. На кожній смужці учасники записують відповідь на питання: «Чому проблема існує? Чому в нашому житті важко бути толерантним? ». Після цього на великому аркуші паперу утворюють «килим», наклеюючи всі смужки так, щоб написане можна було прочитати.