багато різних картинок («магазин» оформляється в іншій частині кімнати у вигляді експозиції знайомих картинок на підставках: « Лялька »,« Сукня »і т.п.)
Частина 2. Купівля. Вихователь пропонує дітям сісти на стільці і поспостерігати, що купуватиме Петрушка. Петрушка, приміром, «вибирає» машину. Діти розглядають, що «купив» Петрушка.
Примітка. Для дітей кінця 2-го року можна ввести «гроші», якими вони розплачуються в магазині.
Частина 3. Вибір картинок за назвою. Вихователь по черзі кожної дитини просить назвати або показати картинку, яку той хоче купити. Якщо дитина не може, дорослий просить вказати на картинку і називати її.
Частина 4. Розгляд «куплених» картинок. Діти показують свої картинки, покупки обговорюються.
7.11.2008 р «Іграшки для Маші та Даші»
Мета: Серед безлічі картинок (10-15 шт.) вибрати ідентичні (одяг, посуд, меблі, іграшок). Поповнювати активний словник дітей, спонукати дітей старше 1,5 років називати зображення загальновживаними словами, поступово витісняючи полегшені слова. Розвивати сприйняття дітей, вміння розглядати зображення.
Матеріал: Дві однакові ляльки Маша і Даша. Ідентичні картинки (по 2 шт.) «Сукня», «Чашка», «Яблуко», «М'яч», «Шарик повітряний», «Ліжко», №Кукла »,« Петрушка ».
Хід заняття
Частина 1. Знайомство з сестрами Машею і Дашею. Педагог привертає увагу дітей до двом однаковим лялькам. Підкреслює, що вони сестри. Діти запам'ятовують їх імена. Пропонує підібрати для Маші та Даші однакові іграшки і подарувати їх.
Частина 2. Розгляд картинок. На окремому столі, в стороні від ляльок, розташовується експозиція картинок на підставці. Картинки змішані. Педагог наголошує: необхідно вибирати однакові, щоб сестри були задоволені. Дає зразок рішення задачі.
Частина 3. Ідентифікація картинок. Педагог пропонує дитині підібрати певне зображення, наприклад плаття для Маші, і пояснює: «Таке ж потрібно і для Даші». Обрані картинки зіставляються, потім розподіляються між ляльками.
10.11.2008. «Іграшки для Міші і Мишутки»
Мета: Вчити підбирати картинки на підставі величини зображеного предмета, називати зображення, розуміти поєднання слів, що вказують на величину зображеного предмета. Спонукати дітей до використання загальновживаних назв предметів, поступово витісняючи ними полегшені слова.
Матеріал: Парні картинки, що відрізняються лише величиною зображення: «Ведмедик», «Лялька», «М'яч», «Матрьошки», «Петрушка», «Морква», « Огірок »,« Помідор »,« Яблуко »і т.д.
Хід заняття
Частина 1. Знайомство з Мишком і Мишко. Педагог привертає увагу дітей до двох картинкам: на одній зображений великий Міша, на іншій - Мишко. Розігрує сценку зустрічі, говорить за Мішу і Мишко. Пропонує пригостити їх. Ставить зображення на два столи.
Частина 2. Розгляд картинок. Зображення Міші і Мишутки розташовуються вертикально на підставках, на різних столиках, добре видно дітям. Педагог починає парами показувати відібрані для занять картинки, підкреслюючи величину зображень. Називає зображення. Організовує їх розглядання, дає пояснення, спонукаючи до діалогу.
Частина 3. Співвіднесення картинок за величиною. Педагог підкреслює, що великим Міші потрібно дати велике яблуко, велику морквину, а маленькому Мишко маленькі. Діти виконують завдання. Потім також розподіляються та інші зображення.
12.11.2008. «Хто з нами поряд живе?»
Мета: Вчити впізнавати на картинках тварин птахів, що живуть поруч з людиною, запам'ятовувати загальновживані слова, що позначають тварин і птахів. Поступово витісняти з активної мови полегшені слова, замінюючи їх загальновживаними. Використовувати фольклорні сюжети, що відображають ставлення людини до братів наших менших.
Матеріал : Фотографії «Собака», «Кішка», «Півень», із серії «Домашні тварини і птахи».
Хід заняття
Частина 1. Розмова про собаці, кішці та півня. Вихователь, не показуючи дітям зображення, розповідає про собаку. Задає конкретні питання: «Хто« ав-ав », чужих в будинок не пускає? К?? про ж це? Правильно, собака! (Показує картинку). Хто ж на картинці? Це наша Жучка-хвостик карлючкою! Мяу мяу! Хто це? Котик! Мяу мяу. А у котика вуса - дивовижної краси! Оченята сміливі! Зубки білі...