Формування предметних компетенцій на уроках гуманітарного циклу. (На прикладі інтегрованого уроку з історії та літератури в 6 класі)
Вчителі: Денисова Олена Радоміровна, вчитель російської мови та літератури вищої кваліфікаційної категорії;
Сядейская Юлія Андріївна, вчитель історії та суспільствознавства другої кваліфікаційної категорії
Тема уроку: В«... У битвах за честь і славуВ» (Середньовічне лицарство: історія та культура)
Мета: - Поглибити розуміння епохи Середньовіччя, культури і традицій середньовічного суспільства; узагальнити і розширити раніше вивчений матеріал з історії, культури і літературі Середньовіччя
Завдання:
В· формування комунікативних компетенцій (навички роботи в групі)
В· формування навчально-пізнавальних компетенцій (навички самостійної роботи з історичними, літературознавчими джерелами і документами)
В· формування інформаційно-комунікативних компетенцій (навички презентації отриманих результатів)
Пояснювальна записка
Працюючи в 6А класі другий рік, ми переконалися, що в цілому діти мають добре розвинений інтелект, володіють прекрасним навчальним потенціалом, хорошою пам'яттю, живим сприйняттям, креативним мисленням. Вони допитливі, активні, працездатні, і при цьому надзвичайно рухливі, емоційні. При великій наповнюваності класу (32 особи) і явною нелюбові учнів до суворої дисципліни робота педагога з такими учнями вимагає і творчого підходу, і з насолодою володіння теоретичними та практичними аспектами предмета, і чималої професійної винахідливості. Урок обов'язково повинен бути динамічний, гранично насичений інформаційно; неодноразова зміна видів діяльності просто необхідна, інакше ефективність роботи буде знижена, формування ключових компетенцій сповільниться. Виходячи з цього, ми вирішили розробити бінарний урок, в ході якого учні можуть не тільки отримати і закріпити знання з історії та літературі, але і зробити ще один, нехай і невеликий, крок до формування власної особистості, орієнтованої на досягнення успіху.
7. Вид уроку: повторительно-узагальнюючий
8. Тип уроку
- по когнітивному типом: пошуковий міжпредметний
- по оргдіяльнісної типом: групова робота
- по комунікативному типом: бінарний урок
9. Інтерактивні прийоми, підходи, реалізовані на уроці:
- робота з наочними посібниками
- мультимедійні проекти
- В«Кожен навчає кожногоВ»
- робота в малих групах
- елемент рольової гри
- дозвіл проблем (В«дерево рішеньВ»)
10. Види ключових компетенцій:
- інформаційно-комунікативна
- навчально-пізнавальна
- загальнокультурна
- ціннісно-смислова
11. Прийоми рефлексії на уроці або в домашньому завданні:
- рефлексія почуттів (на уроці)
- рефлексія, пов'язана із з'ясуванням цінностей (домашнє завдання)
Д/З: Оціни дані аспекти уроку за п'ятибальною шкалою
У ході підготовки до уроку
На уроці
Отримання нової інформації
Твоє особисту участь у роботі малої групи
Отриманий результат роботи малої групи
Ділове спілкування учасників малої групи
Дана тобі можливість проявити себе
Можливість отримання оцінки
13. Обладнання:
В· мультимедійне супровід
В· роздатковий матеріал (листи допомоги)
14. Оформлення дошки: середньовічні герби, плакат-сюрприз
Хід уроку
1. Організаційний момент:
В· тема уроку
В· цілі, завдання уроку
В· пояснення ходу уроку
2. Повторення вивченого матеріалу (питання класу):
В· Що таке балада? p> В· У творчості яких російських поетів дев'ятнадцятого століття жанр балади отримав свій розвиток?
В· Що таке В«станВ»? p> В· На які стани було розділено середньовічне суспільство?
3. Повідомлення учнів:
Г? Група Істориків (8 осіб)
У VII-VIII століттях поширювалися форми феодального землеволодіння. При передачу землі в феод його жалователь ставав сеньйором, а одержувач - васалом, що передбачало військову службу. В умовах боротьби з...